Ağ kartının 5G'yi kapsamaması

woeP

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU: AMD Ryzen 5 2600x GPU: GIGABYTE GeForce RTX 2060 6GB RAM: 2x8GB 3MHz Anakart: B450M S2H
Arkadaşlar merhaba.
Bilgisayarım yetersiz olduğundan uzun süredir GFN kullanıcısıyım fakat modeme Ethernet'le bağlı olmama rağmen baştan beri bir bağlantı sorunu çekiyorum. (internetim GFN için oldukça yeterli) internette bir düzine araştırma yaptıktan sonra her ne kadar Ethernet'le bağlansam da bilgisayarımın ağ kartının 5G kapsamıyor oluşunun bu soruna yol açtığı bilgisini edindim. Hem bu bilginin ne kadar doğru olduğunu sormak hem de şayet doğruysa 5G'yi kapsamayan laptopuma harici bir ağ kartı takarak bu sorunu çözebilir miyim öğrenmek istedim.

Laptoplarda bunu yapmak mümkün. Uygun bir girişi olan Dual Band ağ kartı da olabilir. Daha kolay olarak ise Dual Band bir USB adaptör de alabilirsiniz. Her iki şekilde de 5GHz bağlantı olur. Nadiren de olsa dahili ağ kartı ile sıkıntı yaşayan oluyor.

Arkadaşlar merhaba.
Bilgisayarım yetersiz olduğundan uzun süredir GFN kullanıcısıyım fakat modeme Ethernet'le bağlı olmama rağmen baştan beri bir bağlantı sorunu çekiyorum.
Kablolu ile bağlı olmanıza rağmen sorun yaşıyorsanız çözümü kablosuz olarak bağlanmakta aramayın.
İnternette bir düzine araştırma yaptıktan sonra her ne kadar Ethernet'le bağlansam da bilgisayarımın ağ kartının 5GHz kapsamıyor oluşunun bu soruna yol açtığı bilgisini edindim.
Kablolu ve kablosuz internet birbirinden alakasız şeyler öncelikle. Kabloluyu farklı bir ağ kartı, kablosuzu farklı bir ağ kartı yönetir bilgisayarda. Bundan kaynaklı olarak ikisi birbirini etkileyemez.
1652741623324.png

Eğer bendeki kartı aratırsan benim de 5GHz desteğim yok. Bende GFN kullanıyorum ancak sorunsuz olarak 1080p 60Hz rekabetçi oyun oynayabiliyorum. 40-50Mbps harcıyor bu modda.
Kablolu ethernetler 10/100/1000Mbps olarak ayrılıyor. Elinizdeki en kötü 100Mbps desteklediğini varsayabiliriz ki 10 seneden fazladır 1000Mbps kart kullanıyorlar bilgisayarlarda, yine de fazlaca yeterli.
En başta da yazdığım gibi, eğer kablolu olarak modeme bağlanmak bir çözüm üretmiyorsa internet hizmeti aldığınız firma ile görüşün derim.

Kablolu ile bağlı olmanıza rağmen sorun yaşıyorsanız çözümü kablosuz olarak bağlanmakta aramayın.

Kablolu ve kablosuz internet birbirinden alakasız şeyler öncelikle. Kabloluyu farklı bir ağ kartı, kablosuzu farklı bir ağ kartı yönetir bilgisayarda. Bundan kaynaklı olarak ikisi birbirini etkileyemez.
Eki Görüntüle 1390178
Eğer bendeki kartı aratırsan benim de 5GHz desteğim yok. Bende GFN kullanıyorum ancak sorunsuz olarak 1080p 60Hz rekabetçi oyun oynayabiliyorum. 40-50Mbps harcıyor bu modda.
Kablolu Ethernet'ler 10/100/1000Mbps olarak ayrılıyor. Elinizdeki en kötü 100Mbps desteklediğini varsayabiliriz ki 10 seneden fazladır 1000MBPS kart kullanıyorlar bilgisayarlarda, yine de fazlaca yeterli.
En başta da yazdığım gibi, eğer kablolu olarak modeme bağlanmak bir çözüm üretmiyorsa internet hizmeti aldığınız firma ile görüşün derim.

Daha önce internet sağlayıcımla bu konu hakkında defalarca kez görüştüm her seferinde gelip modem değiştirmekle yetindiler. Speedtest'te sabit 50Mbps alıyor gözükmeme rağmen sanırım tutarsız aldığım için GFN'de sorun yaşıyorum. Çare operatör değiştirmek sanırım. Yanıt için çok teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Altyapı da önemli. Sorunlu ise farklı operatör de çare olmaz. 5GHz ise kablosuz bağlantı için işe yarar.

Yeni konular

Geri
Yukarı