Ağda Kopyalama Hızı ve Kablosuz Ağ Hız Problemi?

Kunteper

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba. İnterneti alt üst etmeme rağmen bu sorunu bir türlü bulamadım. Daha öncelerde hep saatlerce bekledim yada masaüstü PC'deki HDD'yi harici kutuya takıp kopyalama yaptım...

Masaüstü PC'mde Alfa Awus036 NHA (Atheros çipset) Wireless Adaptör var. 150 mbit...
Fakat modemin dibine kadar soksamda ne PC'deki kablosuz ağlardaki durum kısmında ne de modemin arayüzünde 150 Mbps bırakın 125mbps bile göremedim..
Modemim Airties 5650TT 300mbps Kablosuz bağlantı özelliği olan bir modem..
Modemin müşteri hizmetlerini mi aramadım, Kanalların hepsini tek tek mi denemedim, her şey.

Neyse kısaca soruma geleyim (2 pc de modeme kablosuz üzerinden bağlı ve ortalama 60-65mbps hızları var)

1- Kopyalama yaparken 2.75 mb/s hızından yukarı kopyalama hızı asla alamıyorum.
Bazı yerlerde teoridedir ağdaki 100mbps veya 54mbps (kablosuz) diyorlar ama.. Hiç de teoride değil.
Çünkü Görev yöneticisinden baktığımda kablosuz ağ bağdaştırıcısının % lik kullanımı %44 ila %33 arası değişiyor.

Örneğin şuan Notebook modemin dibinde bağlantı hızı 72 mbps Max %36-37 lik bir ağ kullanımı oluyor..
Resimdede görebilirsiniz..

Nasıl %100 kullanmasını sağlayabilirim? Ağda dosya kopyalama hızı ethernet kablosu taktığım zamanda bu civarlarda kalıyor. Bizzat 2 PC'yide ethrnetle bağladım (100mbps) hız gene ortalama aynı.

2. sorum şu: ne notebook ne masaüstü wifi adaptörlü PC'mi modemime 150mbps ile bağlayamadım. Bunun sebebi nedir? Airties müşteri hizmetleri ile bile görüştüm çözümü yok.
Şimdiden acil yardımlarınızı bekliyorum çok teşekkür ediyorum...

Günceldir. Özellikle NETWORK uzmanı arkadaşların acil yardımlarını bekliyorum Nedir bu problem ya ?

Konu günceldir çözümünü hala kimse bulamadı... O kadar incelenmesine rağmen ayrıca 72 mbps ağın %35 ini kullanıyor resimde dikkat ederseniz. Sakın diğer pc nın bağlantı hızı yawaştır o yüzdendir demeyin. Diğer pcdede aynı hız aynı (Yüzde) % ler hemen hemen yani wifi bağlantı hızı yüksek ama ağ kullanımı hep yawaş..

Son düzenleyen: Moderatör:
Tam anlamadım ancak, bilgisayar üzerinden her ne olursa olsun dosya kopyalama işlemi hiçbir şekilde internet hizmeti kullanmaz 1kb bile kullanım yapmaz çünkü internet ile alakası yok.
TTNET kullanıyorsan sürekli internet hızı yavaş maalesefki.

Yok kardeşim internet falan kullanmıyor. Resme dikkat edersen ağ kullanımı o grafik göstergesi.

Görev yöneticisi performansa basıp hizmetlere tıklayıp kb sn yerine bak bakalım kopyalama yaparken kaç yazıcak örnek chrome sayfa yeniledim.

vkgkvg.png

Ne alakası var bunların :)

Recep Baltaş kardeşimizin videolarını izlemiştim. Cok yardımsever bir arkadaş, dikkat ettimde ağ donanımları konusunda da yardımcı oluyor arkadaşlara bildiği yere kadar.

Benim bu sorunuma da bir derman olsa, yada tanıdığı bildiği network uzmanı eşi dostu arkadaşı varsa buraya yönlendirse de bende sorunuma bir çare bulsam... :p

Ayrıca bu %35 kullanımın Windows altında bir ayarı falan mı var acaba?..
NETWORK UZMANI' aranıyor acil :)

NETWORK konusunda uzman birini nerde bulabilirim ki Ağ Donanımları konusunda bulamıyorsam, Bilgisayarcılar bunu anlayamaz herhalde?

İlk olarak Mbit ile Mbayt arasındaki farkı biliyoruz dimi ? 100 Mbit bir bağlantıda ulaşılabilen en yüksek hız saniyede 12.5 MB olacaktır. 72 Mbit olan bağlantıda ise bu hız en fazla saniyede 9 MB olabilir.

Şimdi size tavsiyem:

İlk olarak Airties modeme FW güncellemesi yapın:

Firmware - Air 5650 - 300 Mbps Kablosuz ADSL2+ / VDSL Router - AirTies Kablosuz İletişim

Sonra da modem ayarlarına girip 802.11n modu ayarını kontrol edin. Mümkünse sadece n moduna alın modemi.

Adaptör için de Atheros AR9271 için çıkan en son sürücüyü yükleyin.

Her halükarda ağ konusunda yüksek performans istiyorsanız AC standardına geçmeniz şart.

Merhaba Recep BALTAŞ.
Evet farkı bilmekteyim 1mbit 0.125 mbyte FAKAT söylediklerinizde yanlışlık olduğunu düşünmekteyim..

Ethernet hızı 100 mbit değil 100mbps (megabyte per second) yani saniyede 100 megabyte demek oluyor DİYE BİLMEKTEYİM ? Çünkü hiçbir ağ donanımında Mbit olarak geçmez Mbps (megabyte per second) olarak geçer ?
Yanlış mıyım?

AC standartlarına geçme konusunda Wirelesste haklısınız, fakat benim asıl merak ettiğim, konuyu açtığım mesajdaki ScreenShot'ta görebilirsiniz, iki bilgisayarda 1 metrelik ethernet kablosu ile modeme bağlıyken 100mbps ile neden benim ağ kopyalam kızım %35 i geçmiyor? En fazla saniyede 2.9 mb/s oluyor? Bunun windows altından bir ayarı olduğunu düşünmekteyim?

Yada 5650 (TT) olan modemimin Hub (switch) konusunda zayif olduğunu düşünmekteyim?

Yanlışınız var. 100 Mbit ile 100 Mbps arasındaki fark, 100 Mbit sabit hızı belirtirken 100 Mbps, 100 Megabit per second anlamına gelir. Şunu öğrenmeniz gerek:

Mb = Mega bit
MB = Mega Byte

Yani 100 Mbit ethernet hattı en fazla 12 MB veri aktarabilir. O da teoride...

Şimdi işini özü nedir? İşin özü bu hızların hepsi teoridir. O yüzden de siz pratikte istediğiniz hızlara erişemiyorsunuz. Bunun Windows altında bir ayarı yok (en azından benim bildiğim bir ayarı). Ha, Aygıt Yöneticisi'nde Ethernet kartı için birçok ayar var ama hıza pek bir etki edeceklerini sanmıyorum.

İlk olarak Ethernetiniz Gigabit Ethernet olmalı. Sonra da ağı AC yaparsanız arzu ettiğiniz hızlara ulaşabilirsiniz. Acı, ama gerçek.

Evet 100 mbps mbit miş ben yanlış biliyormuşum teşekkür ederim düzelttiğiniz için fakat bu hızın yawaş olma sebebi modem olamaz mı yani teoridede olsa 100mbit 12.5 mb/s ederken 1 er metrelik cat5 lerle bile 6mb/s kopyalama hızı bile alamıyorum yani yarısı kadar.

Merhabalar bende kablolu ağ bağlantısı ile bilgisayarlar arası kopyalama yapmaktayım. Yavaş kopyalama hızından bende muzdaribim, acaba bir çözüm yada bu hızları biraz daha yükseltme şansımız varmıdır?
Günümüz teknolojisinde ağ bağlantılarında kopyalama hızı ne kadar.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı