Age of Conan: Hyborian Adventures incelemesi

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Nemedya, Shem, bekle bizi geliyoruz !

Age of Conan: Hyborian Adventures

Fırat bu oyunu bana verdiğinde benim Conan okuyarak büyümüş bir adam olduğumdan ne kadar haberi vardı bilemem. Ama Conan resmen benim büyürken karakterimi etkileyen kahramanlardan birisi olmuştur. Conan’ın en çekici kısmı gerçekçi bir kahraman olmasıdır. Evet kendisi zamanın en büyük savaşçısıdır doğru. Ama o da yakalanır, işkence görür, korkar, sarhoş olur, bar dövüşlerine girer, aşk için saçma sapan şeyler yapar, onun da hayatını üzerindeki zırhın sağlamlığı kurtarır. Güçlüdür ancak en güçlü adam değildir, hırsızdır ama en beceriklisi değildir. Ayrıca büyücülerden nefret eder. Çünkü kılıcının karşısında en büyük rakip aslında dürüsçe savaşmayan bu adamlardır.

Ben Conan olacağım

Conan’ın oyunu, hemde MMORPG’sinin çıkacağını duyunca gözüm dönmüştü. Merakla beklediğim oyun hakkında neredeyse her haber kırıntısını okudum. Forumları takip ettim. Beta aşamasında oyunun bir çok yerde döküldüğünü okuyunca hayal kırıklığına uğramıştım. Zaten oyun da bu yüzden ertelendi. Ama siz bu satırları okuduğunuz sırada ben çoktan ön siparişimi vermiş, oyunu bekliyor olacağım. Conan’a ilk girdiğinizde hemen online oyuna gitmeyeceksiniz. Oyunu dilerseniz offline olarak oynayabilirsiniz. İlk 20 seviye boyunca oyunu öğreneceğiniz bölgede kalacaksınız. En yüksek level ise 80. Oyuna kendisini köle gemisinden kurtarmış sıradan bir karakter olarak başlayacaksınız. Ancak bir şeyler yapmaya başladıkça sınıfınızda kendiliğinden belirlenecek. Oyunun karakter yaratma ekranı oldukça detaylı olduğundan Funcom hiçbir karakterin diğerine benzemeyeceğini iddia ediyor. Age of Conan’da en dikkat edilen konu oyunun içerik olarak çizgi romana sadık kalması. Bunun için oyunda bulunan 800 görevin hiç birinde “git bana 20 tane tavşan öldür getir” tipinde istekler bulunmayacak. 5 senedir yapım aşamasında olan oyunda questler hazırlanırken Bioware’in oyunlarından bildiğimiz çoktan seçenekli konuşmalar bulunacak. Doğru seçeneklerle bazı görevlerde savaşmadan sonuca ulaşabileceğiz.

Kolay ve gerçek

Oyunun dövüş sistemi tam evlere şenlik. Tüm dövüş boyunca bir sürü ikon yerine Q,1,2,3 ve E tuşlarını kullanacağız. Karşımızdaki rakibin 3 farklı vurulabilecek noktası olacak. Mouse’umuzu üzerine getirdiğimizde bu bölgelerden neresinin ne kadar zırha sahip olduğunu göreceğiz. Buna göre dövüş şeklimizi geliştireceğiz. Siz rakibinize saldırırken o da saldırının geldiği yere göre savunmasını değiştirecek. Fakat bu sırada diğer tarafı saldırıya açık olacak. İşte siz de çeşitli kombolarla bu açığı değerlendirmeye çalışacaksınız. Oyunun dövüş kısmında oyuncular düşmanlarıyla ve birbiriyle çarpışabilecek. Bu da arka taraftaki grup arkadaşlarınıza karşı önde kalkan vazifesi görebileceğiniz anlamına gelecek. 3 farklı bölgede savunma yapabilme özelliğini, zırhınızın savunma ağırlığını değiştirerek PvPde de kullanabileceksiniz. Yaratıklarla kapışırken arka taraftaki iyileştirici sınıfları da durarak iyileştirmeyecek. İyileştirme büyüleri V şeklide, yani konik olarak çalışacak. Bu durumda iyileştiriciler de en çok oyuncuyu bir seferde iyileştirebilecekleri doğru açıyı tutturmaya çalışacaklar. Her karakter sneaking yani görünmeden sızma özelliğini kullanabilecek. Bu özellik kullanılırken diğer karakterlerin içinden geçilebilecek. Savaşlara bir başka önemli ekten ise binekler olacak. Savaş atı, deve, mamut ve gergedan (yapımcılar bunu 300 filminden sonra koymuşlar) gibi farklı binekleri tıpkı araba gibi kullanırken, saldırı sırasında aldığınız hız, rakibinize veya kale duvarlarına zarar verebilmenizi sağlayacak. Aynı zamanda binek üzerindeyken sağ ve sol saldırı yeteneklerinizi kullanabileceksiniz. En sonunda bir oyunda binek üzerinde savaşabilmenin keyfine varacağımız için çok mutluyuz.

Burası Istanbul

Age of Conan’ın en büyük yeniliği ise oyuncuların kendi kalelerini yapıp savunma için NPC kiralayabilmeleri. Aynı zamanda kalelerin içine kendi üretim birimlerini koyarak kaleyi yöneten lonca sahiplerine satılacak ileri seviye eşyaların sağlayabilmesi. Tabiiki bu kaleler diğer oyuncular ve NCP’ler tarafından saldırı altına alınabilecek. Yalnız kaledekilen yüksekte olması onlara bir menzil ve savunma avantajı sağlayacak. Bu yüzden saldıranların kuşatma silahlarıyla gelmesi gerekecek. Bir kale en çok 150 oyuncuyu barındıracak. Kale yapmak için ise gerekli malzemeleri toplayacaksınız. Malzemeler ise etrafta bulunacak İşte bu malzemelerin toplanması ise PvP’nin en çok yaşanacağı alanlar olacak. Çünkü herkesin bu malzemelere ihtiyacı olacak. Oyundaki kuşatma savaşlarının ping canavarı olacağı kesin. Daha önce Shadowbane’de denenen bu sistem düşük bağlantı sahiplerinin oyunu kesinlikle oynayamamalarına sebep olmuştu. Tabiiki o zamandan bu zamana Internet alt yapısı çok gelişti. Ama genede 300 oyuncunun birden aynı ekranda olmasının sorun yaratacağı kesin. Ayrıca grup savaşlarında formasyon kurabileceksiniz. Bu durumda tüm takım kaderini ve bazı savaş yeteneklerini tek bir oyuncunun, yani komutanın ellerine teslim edecek. Formasyon kurmak aynı zamanda gruba çeşitli saldırı ve savunma avantajları sağlayacak. Özellikle kalabalık NPC gruplarına karşı formasyon kurmak gerekecek. Oyunda bir gece – gündüz döngüsü bulunacak ve bazı görevleri ancak geceleri yapabileceğiz. NPC’ler öylece durmak yerine günlük işlerini yapacak ve görevlerini yerine getirecek. Örneğin muhafızlar devriye atacak, görevi bitince bara gidip sarhoş olacak ve evine gidip uyuyacak. Düşmanlarınız sizin onları görüp uzaktan saldırarak üzerinize çekip ayıklaya ayıklaya öldürmenize seyirci kalmayacak. Birine saldırırsanız hepsi üstünüze gelecek. Ayrıca çeşitli gruplar için yaptığınız görevlere göre sizi sevecekler veya gördükleri yerde gırtlaklamaya kalkacaklar.

Age of Conan kesinlikle kanlı bir oyun olacak. Ekranınızda bol bol kan lekeleri, “finish him” tarzı çeşitli öldürme animasyonları ve düzeyli bir cinsellikte oyunun parçası olacak. Bu durumda oyunun yaş seviyesi 17 ve üzeri olarak belirlenmiş.
Şimdi gelelim en önemli soruya: Age fo Conan: Hyborian Adventures bir World of Warcraft olabilecek mi? İşte bu soruyu, oyunu görünce hep beraber cevaplayacağız.

Uzun zamandır beklenen Age of Conan’ın bilgisayarlarımızda yerini almasına çok az kaldı. Sağlam konu alt yapısı, bir sonraki nesil olarak tanımlanan dövüş sistemi ve bir çok yeniliğiyle neden olmasın.

AYDINLIK TARAF

• Yeni dövüş sistemi
  • Oyuncu şehirleri
  • Conan’ın dünyası

KARANLIK TARAF

• Dövüş sistemi çuvallayabilir
  • Büyük savaşlarda ping sorunu olabilir
  • Kale koruma adına yarı zamanlı iş halini alabilir

• Yapım: Funcom
  • Dağıtım: Funcom
  • Tür: Devasa Online
  • Platform: PC
  • Çıkış tarihi: Mayıs 2008
  • Web: www.ageofconan.com

Conan kimdir ?

Tamamen Robert E. Howard’ın hayal ürünü olan Conan ilk olarak 1932 yılında bir çizgi romanda hayat bulmuştur. Conan, Kimmeryalı bir demir ustasının oğlu olarak savaş alanında doğmuştur. 15 yaşında bir akına katılmış ve ilk kez adam öldürmüştür. Daha sonra kendini yollara atıp maceradan maceraya koşmuştur. Bir hırsız, kiralık asker, haydut derken korsan olmuıştur. Kurklı yaşlarında, döneminin en büyük krallığı olan Aquilonia’nın tahtına gene bileğinin gücüyle çıkmıştır. Conn adında bir oğlu olmuştur. Hayatı boyunca sırtını duvara verdiği hiçbir savaşı kaybetmemiştir. Hayat tecrübesi arttıkça, doğal bir lider olduğunu kanıtlamış ve büyük ordulara komuta etmiştir. Romanlarda Conan koyu saçlı, 1.88 boyunda, yaklaşık 95 kiloluk, geniş göğüse ve omuzlara sahip fakat bir panter kadar çevik ve güçlü bir adam olarak tanımlanır. Tüm bu fiziksel yeteneklerine karşın Conan her zaman aklını kullanarak hareket eder. Tabii zaman zaman sarhoşluk veya kadın düşkünlüğü yüzünden başının belaya girdiği de olmuştur. Conan aslında tam bir anti-kahramandır. Mükemmel ve iyilik sever bir insan değildir Hep çıkarını kollar. Fakat barbar kanunlarına bağlı kalır ve ona ihanet etmeyip yanında olan yoldaşlarını da daima kollar. Hatta bir macerasında bir türlü yenişemediği bir düşmanıyla dost olup onu ölümüne savunduğu ve hayat boyu arkadaş kaldığına bile rastlayabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı