Agnostisizm gerçek midir?

Hollywoo

Hectopat
Selamlar. Çoğu teist bir dine inanıyor bunda sorun yok ancak bence evrende kesin olarak Tanrı var veya yok denilemez. Sonuçta bu bir inanç meselesi. Demek istediğim dinin doğru olduğunu gösteren kanıtlar sana göre kanıt gerçek evrensel bir kanıt değil bazıları. Sadece lafı dolandırıp gerçekmiş gibi gösterilmeye çalışılıyor bazı konularda. Bir diğer mesele de Tanrı'nın yokluğu konusu. Bu da tam olarak bilinemez. Varlığı kanıtlanamıyorsa olmadığı anlamına gelmez. İnsanlar bu ikisini ölçüp biçerek ona göre bir şeye inanırlar bence. Benim tartışmak istediğim konu tam olarak burası. Bir teistin aynı zamanda agnostik de olabileceğine inanıyorum. Aynı şekilde ateist için de öyle. Siz ne düşünüyorsunuz?

Dinin doğru olduğunu gösteren kanıtların evrensel olması bir şey değiştirmiyor ki? İnana göre onlar evrensel. Agnostisizm benim bildiğim kadarıyla inançla alakalı değildir, daha çok materyalizme kayar. İnanan insan için varlığı kanıtlanabilir, Şu dağı kim yaptı? Olayı da inanan insan için bir kanıttır. Çünkü bir tanrının yaptığına inanır.

Ateist içinse, O dağın tektonik olarak oluşumu onu çürütür, her şeyin bir sebebi olduğuna inanır.

Ateist adam tanrının yokluğunun kanıtlanabildiğine inanır, Teist adam ise tanrının varlığının kanıtlanabildiğine. Agnostiklikle alakaları yok. Sen kendin sanırım bir agnostiksin, o kafa tipinden düşünüyorsun. Ama bir Teist ya da Müslüman olarak düşünürsen, Kur'anda yazan ayetlerin hepsi bir kanıttır.

Dinin doğru olduğunu gösteren kanıtların evrensel olması bir şey değiştirmiyor ki? İnana göre onlar evrensel. Agnostisizm benim bildiğim kadarıyla inançla alakalı değildir, daha çok materyalizme kayar. İnanan insan için varlığı kanıtlanabilir, Şu dağı kim yaptı? Olayı da inanan insan için bir kanıttır. Çünkü bir tanrının yaptığına inanır.

Ateist içinse, O dağın tektonik olarak oluşumu onu çürütür, her şeyin bir sebebi olduğuna inanır.

Ateist adam tanrının yokluğunun kanıtlanabildiğine inanır, Teist adam ise tanrının varlığının kanıtlanabildiğine. Agnostiklikle alakaları yok. Sen kendin sanırım bir agnostiksin, o kafa tipinden düşünüyorsun. Ama bir Teist ya da Müslüman olarak düşünürsen, Kur'anda yazan ayetlerin hepsi bir kanıttır.
Demek istediğim o değil. Elbette bir ateiste göre bilimsel veriler kanıt veya teiste göre kutsal kitap tarzı şeylerde yazanlar kanıttır ama genel olarak herkesin kabul edebileceği bir kanıt yoktur diyorum. Bu yüzden agnostisizm evrensel bir inanış midir diye sormuştum. Sonuçta herkesin kabul edebileceği Tanrı'nın varlığını kabul eden bir kanıt da yok yokluğunu kanıtlayan da. Teistim bu arada.

Demek istediğim o değil. Elbette bir ateiste göre bilimsel veriler kanıt veya teiste göre kutsal kitap tarzı şeylerde yazanlar kanıttır ama genel olarak herkesin kabul edebileceği bir kanıt yoktur diyorum. Bu yüzden agnostisizm evrensel bir inanış midir diye sormuştum. Sonuçta herkesin kabul edebileceği Tanrı'nın varlığını kabul eden bir kanıt da yok yokluğunu kanıtlayan da. Teistim bu arada.

Kusura bakmayın yanlış anlamışım o zaman. Ama önceki mesajda yazdığım gibi Teistler ve Ateistler çoktan kendi ilkelerini kabul etmiş insanlardır. Eğer o ilkeleri kabul etmezlerse zaten Teist veya Ateist olmazlar. Farklı dinlere mensup (en çok Agnostizm) veya hiçbir dine mensup olmazlar. Kanıtlar kendine "Ben Ateistim ve Ateistliğin ilkelerini kabul ediyor, inanıyorum" diyen birisi için bellidir. Teist içinde aynı şekilde geçerli. O toplum aralarında kendi kanıtlarını kabullenmiştir.

Belki dinsiz(Teist olmayan değil, hiçbir dine mensup olmayan)her insan Agnostiktir kalıbı koyulabilir.

Bunlar kendi görüşlerim.

"Agnostik ile ateist arasındaki fark şudur; ateist şahsi bir tanrının varlığını açıkça inkar eder, agnostik ise böyle bir tanrıya inanmaz.”

-John Bagnell Bury

“Ben bir agnostiğim ve bununla şunu kastediyorum: Yaşamın ve sonsuzluğun gizemi ile ilgili ileri sürülen bütün öneri ve açıklamalar karşısında, ‘Ben bilmiyorum ve senin ve başka herhangi bir insanın da bilebileceğine inanmıyorum’ diye karşılık veririm.”

-G. L. Rockwell

Bu da Diamond Tema'dan :

Sonsuz ve sınırlanamaz olan bir Tanrı, bilinemeyecektir de; çünkü inceleme konusu yapılamayacaktır. Maimonides’in de söylediği gibi,

"Tanrı’yı yüceltmek ve onurlandırmak amacıyla ne söylersek söyleyelim, bu sözlerde Tanrı açısından aşağılayıcı bir şeylerle karşılaşırız..."

Tanrının var olup olmadığını asla ve asla bilemeyiz. Agnostisizm baktığımızda gayet mantık çerçevesinde. Fakat insanoğlu doğuştan gelen bir duyguyla tanrıya inanmaya meyillidir. Ve bu da insanı üstün güce sahip olan bir tanrıya yönlendirmektedir.

Hayır. Agnostisizm utangaç materyalizmdir. Hayatı bir materyalist gibi yaşar ama tanrının yokluğunu kabullenemez. Şimdi gelip buraya "Ama bilemeyiz!" diyeceksiniz baştan yazmayın lütfen.

Birçok dinde bu temel bir sorundur. Tanrı'nın varlığı problemi zaten yıllarca her şekilde tartışılmıştır. Her din kendine bunu kanıtlama çabası sunar. Örneğin kendi dinimden örnek vermem gerekirse:

İslam, birçok kanıt ve delil sunarak Tanrı'nın varlığını savunur. Bunlar arasında evrenin düzeni, kainattaki işaretler, insanın yaratılışı ve mucizeler gibi unsurlar yer alır. İslam'ın açısından, bu kanıtlar Tanrı'ya inanma konusunda bir temel oluşturmayı hedefler.

İslam'da inanç, kişisel bir mesele olup herkesin kendi özgür iradesiyle karar vermesi gereken bir konudur. Müslüman'lar, kendi inançlarını ve düşüncelerini geliştirmek için ilim, araştırma ve mantık yolunu takip ederken, aynı zamanda imanın içsel bir deneyim olduğunu da vurgularlar.

Demem o ki Teist birisi içsel olarak agnostik olabilir ama bu dine göre mensup sayılır mı emin değilim dediğinizin bir kısımına bir Müslüman olarak katılıyorum. Ama bu dine göre o dine mensup sayılır mı bilemem. Sanırım böyle düşünen birisi İslam'a göre Müslüman sayılmaz.

Geri
Yukarı