Çözüldü AHCI mode nasıl açılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Gökhan Kale

Centipat
Arkadaşlar BIOS'tan AHCI mode acacagım fakat bir yerde okumustum; AHCI modeyı acıp ondan sonra format atmak gerekıyormus. Şu an ben yenı format attım. AHCI modu sımdı acsam sıkıntı olur mu?

Çözüm
Bazı bilgiler zamanla güncelliğini yitirir. Bilgilerini güncellemeyen kişiler ise temcit pilavı gibi aynı şeyleri tekrar eder dururlar.

AHCI ayarı da bunlardan biridir.

Modern sistemlerin çoğunda artık AHCI ayarı yoktur. Bunun sebebi bu sistemlerde IDE portu olmaması ve bu sistemlerin AHCI sürücüsü içermeyen eski işletim sistemlerini zaten desteklememeleridir. Bu yüzden SATA diskler bu sistemlerde sürekli AHCI modundadır zaten.

Kaldı ki, eğer bir NVMe SSD aldıysanız AHCI protokolü ile hiç işiniz yoktur zira bunlar NVMe protokolünü (NVMHCI da denilir) kullanır.

B250 yonga setine sahip bir anakartta AHCI ayarı olmaması bu yüzden normaldir.

Bir deli bir kuyuya taş atar, bin akıllı çıkaramaz mevzusu özetle. Ama Technopat var artık, köhne bilgilere yer yok 😎
En sağlıklısı BIOS'tan AHCI mode açılıp format atılmasıdır ama format atmadan da AHCI mode açılabiliyor bilen biri varsa yazabilir ya da araştırıp yapabilirsiniz.

Artı -3 Eksi
AHCI modunu aktif hale getirdikten sonra format atmanıza gerek yok. Eğer format attıysanız şimdi de AHCI modunu aktif hale getirebilirsiniz. Sanırım SATA SSD kullanacak olduğunuz için AHCI modunu açmak istiyorsunuz. BİOS'a girip SATA CONTROLLER menüsünde bu ayarı bulabilirsiniz.

AHCI modunu aktif hale getirdikten sonra format atmanıza gerek yok. Eğer format attıysanız şimdi de AHCI modunu aktif hale getirebilirsiniz. Sanırım SATA SSD kullanacak olduğunuz için AHCI modunu açmak istiyorsunuz. BIOS'a girip SATA Controller menüsünde bu ayarı bulabilirsiniz.

Aynen sisteme SSD aldım.

Baktım şu an o kısım değişmiyor sanırım AHCI mode özelliği yok anakartta ECS B250H4 M.20
Hayırlı olsun, güle güle kullanın inşallah. Dediğim gibi BIOS'a girip SATA ayarları kısmından bu ayarı aktif hale getirebilirsiniz.

Sağ olun hocam cidden SSD çok fark ediyormuş 12 saniyede sistem hazır hale geliyor önceden 30 40 saniye açılıyor 1 dakikaya yakın Windows hazır hale geliyordu.

O zaman kesinlikle AHCI modu vardır. Ama bunun, benim sorduğum B250 Chipsetiyle alakası yok tabi. Yani yeni nesil bir anakart olup olmadığını öğrenmek için sordum. Siz ayarlara biraz daha bakın bence. Yani muhakkak oralarda bir yerlerde bu ayar.
O mavi kısımda da Intel vs. Bir şey yazıyordu değişmiyor.
AHCI modu oldugunu nasıl öğrenebilirim?

Dosya Ekleri

• 20210416_175838.jpg
    20210416_175838.jpg
    166 KB · Görüntüleme: 304

Yeni konular

Geri
Yukarı