Ahm55 işlemci fan hızı düşürme

SuiCast

Kilopat
Anakart modelim ahm55 (Intel H55). BIOS'da herhangi bir fan ayar yeri yok. Speedfan üzerinden de düşüremedim. "Do not use." Yazıyor speedfan programında. İşlemci 25-30 derece arasında çalışıyor ve çok ses yapıyor fanı. Fan 3500 devirde çalışıyor en düşük. Arada 6500 RPM civarını gördüğü oluyor. Nasıl düşüreceğim ben bunu? deli oldum vallahi sallayacağım çöpe. Tek tek tüm kabloları çıkardım tek ses yapan CPU fan.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    15,3 KB · Görüntüleme: 51
Ya nefret ediyorum bu bilgisayardan. 2. el aldım ucuz diye. Anakart değiştirmek zorunda kalacağım sanırım. Tüm fanları çıkardım CPU fan hariç. Uçak geçiyor sanki kasanın içinden.

Dosya Ekleri

• CPU FAN 1.png
    CPU FAN 1.png
    71,5 KB · Görüntüleme: 32
  • CPU FAN 2.png
    CPU FAN 2.png
    73,3 KB · Görüntüleme: 32
Ya nefret ediyorum bu bilgisayardan. 2. el aldım ucuz diye. Anakart değiştirmek zorunda kalacağım sanırım. Tüm fanları çıkardım CPU fan hariç. Uçak geçiyor sanki kasanın içinden.

Benim anakartın da bir fan portu bozuktu taktığım fan %100 hızda çalışıyordu biraz kurcaladım kökten bozdum fan portunu :D.

Bir bilen vardır umarım. Hani kasa fanlarının voltajını düşürerek, hızını düşüre bildiğimiz adaptörler kablolar var. Bunu CPU fanımıza yapabilirmiyiz?

Odam 25 derece işlemcim 28 derecede geziyor. Utanmasa donarak kapanacak. Anakart gereksiz yere RPM arttırıyor.

Bir bilen vardır umarım. Hani kasa fanlarının voltajını düşürerek, hızını düşüre bildiğimiz adaptörler kablolar var. Bunu CPU fanımıza yapabilirmiyiz?

Odam 25 derece işlemcim 28 derecede geziyor. Utanmasa donarak kapanacak. Anakart gereksiz yere RPM arttırıyor.
Bi kablosunu söküp takar mısınız işlemci soğutucusunun? Hangi model soğutucuydu bu arada?

Bir kablosunu söküp takar mısınız işlemci soğutucusunun? Hangi model soğutucuydu bu arada?
Neyin ses yaptığını bulmak için denemişdim 2 gün önce. Herhangi bir değişiklik olmadı. Anakart girişide Fanda 4 pin ancak anakart OEM markasız olduğu için fazla ayarlıyor hızı. Fan stok Intel fanı. Soğutmasından kesinlikle memnunum 3-4 saat CS:GO oynadıktan sonra dahi en fazla 50 derece. Neyse sessiz bir fan satın alsam anakart gene hızlı çalıştırır mı acaba? 1156 pin anakartım bu arada. Şimdi 100-150 TL veririm gene ses yaparsa deliririm. Gerçi ucuzada çözsem iyi olur.

Neyin ses yaptığını bulmak için denemişdim 2 gün önce. Herhangi bir değişiklik olmadı. Anakart girişide fanda 4 pin ancak anakart OEM markasız olduğu için fazla ayarlıyor hızı. Fan stok Intel fanı. Soğutmasından kesinlikle memnunum 3-4 saat CS:GO oynadıktan sonra dahi en fazla 50 derece. Neyse sessiz bir fan satın alsam anakart gene hızlı çalıştırır mı acaba? 1156 pin anakartım bu arada. Şimdi 100-150 TL veririm gene ses yaparsa deliririm. Gerçi ucuzada çözsem iyi olur.

6500 RPM dönen bir vantilatör koysanız da 50 derece olur zaten hocam ben 2000 RPM döndüğü için sesten şikayetçiydim sizin kulaklarınız ne ağrımıştır Allah bilir. Anakart mı fan mı bozuk anlamanız için bir tanıdığınızın bilgisayarında test edebilirsiniz, zor değil sadece onun CPU_FAN'ı söküp kendi fanınızınkini takınız bakın bakalım yine 6500 RPM'de mi dönüyor.

6500 RPM dönen bir vantilatör koysanız da 50 derece olur zaten hocam ben 2000 RPM döndüğü için sesten şikayetçiydim sizin kulaklarınız ne ağrımıştır Allah bilir. Anakart mı fan mı bozuk anlamanız için bir tanıdığınızın bilgisayarında test edebilirsiniz, zor değil sadece onun CPU_FAN'ı söküp kendi fanınızınkini takınız bakın bakalım yine 6500 RPM'de mi dönüyor.
6500 olduğuna inanmıyorum. Sanırım bozuk anakart. Çünkü gösterge 3300 civarı gösterirken birden 6500 oluyor. 5 saniye sonra yeniden 3500 civarlarında sabitleniyor. Ancak inanırım 3500 gördüğüne çünkü aşırı ses yapıyor.

Benim hiç arkadaşım yok :(

Yeni konular

Geri
Yukarı