AIDA64 bellek gecikmesi yüksek çıkıyor

Makaleler
25
Anakart
B450 Tomahawk Max II
İşlemci
Ryzen 5 5600
Belleklerim Crucial Ballistix LT Sport Gray 3000 MHz CL15 2x8 kit. BIOS'tan XMP açık, Gear mode ve Power down modları kapalı. AIDA64'ten Cache&Memory Benchmark yaptığımda belleklerin gecikmesi 75.6 ns çıkıyor. Bu gecikmenin yüksek olduğunu okumuştum sanki bir yerlerde, ortalama 60-65 civarında olması gerekiyormuş sanırım. Eskiden yaptığımda bu kadar yüksek çıkmıyordu sanki. Bunu düşürebilmem için tavsiyeleriniz var mı? Veya bu gecikmede kalmasının Ryzen sistemler için dezavantajı bulunuyor mu?

1684067275983.png

@William Butcher 7. denemeyi yaptığımda gecikme 72'ye kadar düştü ancak hala fazla. 8. denemeyi yaptığımda copy hızı bayağı yükseldi ancak gecikme hala fazla, ne yapsam düşmüyor bu meret. 9'u deneyeceğim şimdi son olarak.

1685973890347.png

Bütün hepsini denedim ama yok 70'in altına hiçbir şekilde düşmüyor. Şimdi RAM'ler mi problemli yoksa işlemci mi? Yazilimsal çözülmeyecek gibi. Sistemde zaten anlamsız bazen arada sırada takılmalar oluyor, oyunların bazılarında takılıyor. Bütün parçalari değiştirdim ama şu anlık takılmalar bir geçmedi. Sistemde bir tek RAM kaldı değişmeyen, bu yüzden mi sebep oluyor acaba?

Son düzenleme:
@William Butcher 7. denemeyi yaptığımda gecikme 72'ye kadar düştü ancak hala fazla. 8. denemeyi yaptığımda copy hızı bayağı yükseldi ancak gecikme hala fazla, ne yapsam düşmüyor bu meret. 9'u deneyeceğim şimdi son olarak.

Eki Görüntüle 1808145

Bütün hepsini denedim ama yok 70'in altına hiçbir şekilde düşmüyor. Şimdi RAM'ler mi problemli yoksa işlemci mi? Yazilimsal çözülmeyecek gibi. Sistemde zaten anlamsız bazen arada sırada takılmalar oluyor, oyunların bazılarında takılıyor. Bütün parçalari değiştirdim ama şu anlık takılmalar bir geçmedi. Sistemde bir tek RAM kaldı değişmeyen, bu yüzden mi sebep oluyor acaba?

Prime95 testi yapın hocam bir. Prime95'te Large FFTs seçip 10-15 dakika boyunca HWinfo'dan WHEA kısmını kontrol edin. Toplam hatalar kısmında 1 yazsa bile bellek kontrolcüsü stabil değildir. Bir de Small FFTs seçip bir süreliğine test yapın, farenin takılması hoşuma gitmedi.

1685980449152.png

Prime95 testi yapın hocam bir. Prime95'te Large FFTs seçip 10-15 dakika boyunca HWiNFO'dan WHEA kısmını kontrol edin. Toplam hatalar kısmında 1 yazsa bile bellek kontrolcüsü stabil değildir. Bir de Small FFTs seçip bir süreliğine test yapın, farenin takılması hoşuma gitmedi.

Eki Görüntüle 1808296

Deneyeceğim. Takılmalardan kastım webde gezerken mesela sayfa kaydıriyorum ilk yüklenirken anlık takılıyor bazı yerlerde, fare takılmiyor. Bazı oyunlarda da stutter sorunu var.

Deneyeceğim. Takılmalardan kastım webde gezerken mesela sayfa kaydıriyorum ilk yüklenirken anlık takılıyor bazı yerlerde, fare takılmiyor. Bazı oyunlarda da stutter sorunu var.

Kurulu değilse chipset sürücüsünü buradan kurabilirsiniz. Stutter sorununu chipset sürücüsünü yükleyerek çözenler oluyordu.

Kurulu değilse chipset sürücüsünü buradan kurabilirsiniz. Stutter sorununu chipset sürücüsünü yükleyerek çözenler oluyordu.

Yok hocam yıllarca yaşadığım sorun, bir chipset ile duzelseydi en başından düzelirdi.

@William Butcher hocam 10 dakika test yaptım. Test esnasında bayağı imleç takılması oldu ve bununla birlikte sesler de kesiliyordu ama hata 0 gösteriyor. Kafam allak bullak oldu cidden.

1686007877335.png

Son düzenleme:
Yok hocam yıllarca yaşadığım sorun, bir chipset ile duzelseydi en başından düzelirdi.

@William Butcher hocam 10 dakika test yaptım. Test esnasında bayağı imleç takılması oldu ve bununla birlikte sesler de kesiliyordu ama hata 0 gösteriyor. Kafam allak bullak oldu cidden.

Eki Görüntüle 1808910

Prime95'te Small FFTs testi yaparken HWinfo'dan VRM sıcaklığı, işlemci sıcaklığı gibi değerlere bakar mısınız? O anakartın ısınmaması lazım ama.

Prime95'te Small FFTs testi yaparken HWiNFO'dan VRM sıcaklığı, işlemci sıcaklığı gibi değerlere bakar mısınız? O anakartın ısınmaması lazım ama.

Onu da yapmıştım VRM'ler 65'i görürken işlemci 89'u geçmiyordu. Wraith Prism kullanıyorum bu arada.

@William Butcher hocam RAM'leri teker teker de denedim birisinde gecikme 81'e kadar çıktı diğerinde 75 falandı. Başka öneriniz var mıdır yoksa RAM'leri postalayayim mi?

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 1816600

16-20-20-40 yerine 16-19-19-37 denedim ve gecikme nihayet kabul edilebilir bir seviyeye gelmiş gibi gözüküyor.

Ben de dün Windows 10'a geçtim, gecikme 67'ye kadar düştü. Bilmiyorum hala fazla ama 70'in altına ekstra ayar yapmadan gelebildim en azından. İşlemcinin L3 Cache hızı da yükseldi.

Ben de dün Windows 10'a geçtim, gecikme 67'ye kadar düştü. Bilmiyorum hala fazla ama 70'in altına ekstra ayar yapmadan gelebildim en azından. İşlemcinin L3 Cache hızı da yükseldi.

3000 MHz CL16(GDM açık olduğu için CL16) için 67 ns ortalama denebilir.

Eki Görüntüle 1816600

16-20-20-40 yerine 16-19-19-37 denedim ve gecikme nihayet kabul edilebilir bir seviyeye gelmiş gibi gözüküyor.

3600 MHz CL16 için fazla ama hocam sanki. Ben 3600 18-22-22 ile 63-65 ns alıyordum. Arkada ekran kartı driveri hariç açık uygulama var mı? Bir de güvenli modda yapmayı deneyin bakalım.

Geri
Yukarı