Ailem beni kısıtlıyor, küçük görüyor

Cappedowl

Centipat
Yaşım bayağı küçük abilerim ablalarım 8'e gidiyorum 2005'liyim. Engelli ablam var annem ona ders çalıştırıyor ve küçükken tehditle/cezayla kitap okuttururlardı ben de sevmezdim o yüzden kitap okumayı. Bu böyle bu yaşa gelene kadar hep böyle oldu hala da devam ediyor ve derslerini bitirdikten sonra annem diyor ki '2 saat PC'ye girmeyeceksin'. Bu hoşuma gitmiyor 1-2 yıl önce dışarı çıkamıyordum yalvarmam gerekiyordu. Her şeyime karışıyorlar bana güvenmiyorlar en sonunda benim dediğim doğru çıkıyor küçüğüm diye annem bildiğin kölesi yaptı istediği her şeyi bana yaptırıyor olmaz dediğim de de ceza veriyor 3-4 ay PC'ye girememiştim ceza yüzünden arkadaşlarım hep adım (umut) Umut hayatı hapis gibi yaşıyor derlerdi ne diyeceğimi bilmezdim daha çok şey var da böyle yazınca aklıma gelmiyor sizde ne yapmalıyım bana bir tavsiye verin isyan başlatıyorum babam anneme destek veriyor sonuç yine ceza.

Sizce arkadaş hiç denememiş mi? Bütün verdikleri cezalara uymuş. Çoğu şeyi yapmaya çalışmış ama kendi istekleri olunca çok sert bir tepkiyle karşılaşmış.

Sanıyorum burada yaş meselesi giriyor işin içine. Ben konu sahibi arkadaşın ebeveynleri yaşına yakınım belki siz de çocuklarının yaşına yakınsınız Dünya'ya çok farklı gözler ve tecrübeler ile bakıyor olabiliriz.

Sanıyorum burada yaş meselesi giriyor işin içine. Ben konu sahibi arkadaşın ebeveynleri yaşına yakınım belki siz de çocuklarının yaşına yakınsınız Dünya'ya çok farklı gözler ve tecrübeler ile bakıyor olabiliriz.
Evet öyle. Ama ebeveynleri de abartmıyorlar mı? Biraz da çocuklarına ılımlı davransalar iki taraf için de kazanç oluşur.

Evet öyle. Ama ebeveynleri de abartmıyorlar mı? Biraz da çocuklarına ılımlı davransalar iki taraf için de kazanç oluşur.

Ebeveynlik abartılmaz. Bunu çocuğunuz olduğunda anlayabilirsiniz ancak.
Ilımlı davranması gerekir zaten aile bireylerinin birbirine bu konuda hemfikiriz.
Fakat ılımlı olmaktan önce empati gerekir. Ama empati genellikle çocuk bakış açısından imkansız oluyor bunu da anlayabiliyorum.

Annem eve almadı derken gece dışarda kaldıysan sorunu kendinde arama kardeşim. Belli ki çok otoriter, acımasız kendisi ve yaptığı çok normal değil. Kalbini kırmak istemem ama seni insandan çok kendilerinin programlayabileceği bir robot olarak görüyorlar galiba. Mümkünse, etrafında varsa başka bir aile büyüğü veya daha mantıklı bir kafa yapısına sahip olan bir insandan yardım iste. Oturup konuşup çözün. Hiç olmadı aileni ikna edebilirsen bir psikoloğa götür onları. Ha hala çözüm yolu bulunamıyorsa seneye kadar sabret. Ve iyi çalış ben 9 um keşke çalışsaydım diyorum. Seneye belki liseli olduğun için ve iyi bir yeri kazanabilirsen baskı azalacaktır. Veya başka bir öneri yatılı gidebilirsin (karakter olarak seni bilemem dışa dönük biriysen yurt ortamına hemen ısınırsın, içedönük çekingensen başlarda zorlanır ama zamanla açılır alışırsın).

Ebeveynlik abartılmaz. Bunu çocuğunuz olduğunda anlayabilirsiniz ancak.
Ilımlı davranması gerekir zaten aile bireylerinin birbirine bu konuda hemfikiriz.
Fakat ılımlı olmaktan önce empati gerekir. Ama empati genellikle çocuk bakış açısından imkansız oluyor bunu da anlayabiliyorum.
Şuanda da anlayabilirim. Empati diğerleri için imkansız olabilir belki ama benim için değil. Öncelikle çocukken tehditle/cezayla kitap okutmak, eğer ebeveynlerinde biraz empati varsa yapılmasının doğru olmadığını anlayabilirler. Eğer yeri gelirse, nadiren, tehdite başvurulabilir. Sonra 13-14 yaşına kadar dışarı çıkamaması çok kötü değil mi? Çıksın oynasın. Tamam uzaklaşmasın, hergün çıkmasın ama en azından haftada bir kere bile olsa evin önüne çıkıp vakit geçirmesi daha iyi değil mi? Tamam ödevler bittikten sonra 2 saat PC başına geçmeyeceksin olabilir. Annesinin istediği her şeyi ona yaptırması ve bir şeye olmaz dediği anda ceza vermesi zaten garip.

Şuanda da anlayabilirim. Empati diğerleri için imkansız olabilir belki ama benim için değil. Öncelikle çocukken tehditle/cezayla kitap okutmak, eğer ebeveynlerinde biraz empati varsa yapılmasının doğru olmadığını anlayabilirler. Eğer yeri gelirse, nadiren, tehdite başvurulabilir. Sonra 13-14 yaşına kadar dışarı çıkamaması çok kötü değil mi? Çıksın oynasın. Tamam uzaklaşmasın, hergün çıkmasın ama en azından haftada bir kere bile olsa evin önüne çıkıp vakit geçirmesi daha iyi değil mi? Tamam ödevler bittikten sonra 2 saat PC başına geçmeyeceksin olabilir. Annesinin istediği her şeyi ona yaptırması ve bir şeye olmaz dediği anda ceza vermesi zaten garip.

Empati yapabilirim diyorsunuz ama yazdıklarınızın hepsi tek taraflı.

Biri bana ders çalış, kitap oku desin sonuna kadar inadına gider yapmam. Ha evebeynim bana bulaşmasın ben zaten öğrenciyim biliyorum yapmam gerekeni. Yani katılıyorum size hiç bir çocuk kısıtlamayla baskıyla adam edilmez, daha kötü bir yola sokulur. Kendi sorumluluğunu bilmiyor yapmıyorsa uyarılır eğlencesine hafif kısıtlamalar getirilir falan filan. Ama çocuğun içinde ders çalışma hevesi, gelecekte iyi bir hedef yoksa zaten bir şeyi değiştiremezsin. Değiştirmek istiyorsan zorla ders çalışma baskısı uygulamayı değil, para kazanmanın zorluklarını ve çalışırsa nasıl bir hayatı olabileceğini anlatmak seçilmelidir. Ha gerçi Türkiye de mühendisler bile asgari ücretle çalışıyor orası ayrı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı