Ailem her şeyime sınır koyuyor

Korkarım yapacak bir şey yok bu konuda ama şundan eminim ki 2 sene sonra zaten 18 yaşına giriyorsun inanki ailen sana daha da bir şey demez.

18 yaşına gelince bir şey demezler deyip durmayın, insanlar 18 yaşına gelince bir şeyler olacak zannediyorlar ama sonu hüsran oluyor.
Ailen kendince sana yetinmeyi, idareli kullanmayı, kendine hakim olabilmeyi öğretmeye çalışıyor.
Ben de artık bir bireyim diye belirtmek istiyorsan, kavga gürültü ile ya da yaşınla değil, hareketlerinle tavırlarınla bunu onlara göster. Sorumluluklarını yerine getir, hatta onların talep etmediklerini de yani fazlasını yap. Sende bu değişimi gördüklerinden ve 2-3 ay bu şekilde geçtikten sonra onlarla oturup süreyi artırmalarından bahsedebilirsin. Makul karşılayacaklardır.

İnternete erişebildiğin herhangi bir zamanda modem arayüzünden ikinci bir guest ağı tanımla (TP-Link modemlerde var diğerlerini bilmiyorum) ismini de salla bir şeyler kısacası sadece senin bildiğin bir ağ oluşturup gizlice bağlan. Beceremezsen git alt komşuya anlat şifreyi vermezse onun vicdanına tüküreyim.
18 yaşına gelince bir şey demezler deyip durmayın, insanlar 18 yaşına gelince bir şeyler olacak zannediyorlar ama sonu hüsran oluyor.
Ailen kendince sana yetinmeyi, idareli kullanmayı, kendine hakim olabilmeyi öğretmeye çalışıyor.
Ben de artık bir bireyim diye belirtmek istiyorsan, kavga gürültü ile ya da yaşınla değil, hareketlerinle tavırlarınla bunu onlara göster. Sorumluluklarını yerine getir, hatta onların talep etmediklerini de yani fazlasını yap. Sende bu değişimi gördüklerinden ve 2-3 ay bu şekilde geçtikten sonra onlarla oturup süreyi artırmalarından bahsedebilirsin. Makul karşılayacaklardır.

Dostum ben 22 yaşıma geldim. Çocukluğumda çok denedim tavır falan yapmayı en son 16 17 yaşlarımda sinir krizi geçirip ortalığı karıştırmamla istediğimi elde edebildiğimi anladım. İyi niyet çözüm değil olay durumdan ne kadar rahatsız olduğunu suratlarına patlatmakta bitiyor.

Hocam yaşınız 16, 2 sene daha bekleyin artık özgür olursunuz. Karışamaz kimse sizin kaç saat teknolojik aletlerde geçirdiğiniz süreleri.

Bana da bilgisayarda sınır koyuyorlardı. Sonra dedim acaba neden? Sorumluluklarımı falan yerine temizinden getirmeye başladım al senin olsun dediler. Acaba sizde de öyle bir durum olmuş olabilir mi? Ya da babanızın okuldan gelen notlara karşı bir kırgınlığı olabilir mi?

Benim iğrenç bir telefonum var annem onu vermiyor bile bilgisayarda oyun oynamak cuma cumartesi sadece.

Geri
Yukarı