Ailem şehir dışında okumamı istemiyor

Melorin_0102

Hectopat
Yer
Erzurum/Aziziye Ilıca
Daha fazla  
Ailem şehir dışının pahalı olduğunu ve oraya gidersem kalacak yer bulamayacağımı söylediler. Erzurum Atatürk üniversitesinde okumamı istiyorlar. YKS için daha yeni çalışmaya başladım muhtemelen mezuna kalırım ama mezuna kalmamı da istemiyorlar sebebi lisede hazırlık gördüğümüz için yaşıtlarıma göre geç kalmam.
Eğer mezuna kalırsam yazın bir işe girip bilgisayar parası biriktirmeyi düşünüyorum bilgisayar mühendisliği için. Eşit ağırlık öğrencisiyim ancak sayısaldan girmek istiyorum.
(Sayısal bir liseye geçememe sebebim evimin iyi liselere uzak olması)

Kyk kalabilirsin bana yeni çıktı aylık 375 lira ailen bunu verebilir bence. Okul yürüme mesafesi olsa öğle yemeği de uygun okul içinde ailene bunlardan bahsedebilirsin.

Eğer uygun fiyatlı bir yer bulamazsan gerçekten il dışında okumak çok zor. Özel yurtlar büyük şehirlerde aylık 5000 lirayı geçmiş bulunmakta eve çıksan evde en az bu kadar masraflı olur. Ama mezunluk konusunda şunu şöyleyebilirim ki hedefin varsa 1 sene kaybetmenin hiçbir eksisi yok.

Eğer uygun fiyatlı bir yer bulamazsan gerçekten il dışında okumak çok zor. Özel yurtlar büyük şehirlerde aylık 5000 lirayı geçmiş bulunmakta eve çıksan evde en az bu kadar masraflı olur. Ama mezunluk konusunda şunu şöyleyebilirim ki hedefin varsa 1 sene kaybetmenin hiçbir eksisi yok.

Hedefim bilgisayar mühendisliği ama eşit ağırlık olan lisede bir okuduğum için fizik kimya gibi dersleri hiç hatırlamıyorum o yüzden bu sene Türkçe ve matematikte bir temel atıp sonrada mezun senesinde bu konulara çalışmayı planlıyorum. Muhtemelen KYK yurdunda kalırım.
(Hedefim Boğaziçi ya da İTÜ bilgisayar mühendisliği)

Hedefim bilgisayar mühendisliği ama eşit ağırlık olan lisede bir okuduğum için fizik kimya gibi dersleri hiç hatırlamıyorum o yüzden bu sene Türkçe ve matematikte bir temel atıp sonrada mezun senesinde bu konulara çalışmayı planlıyorum. Muhtemelen KYK yurdunda kalırım.

KYK yurdunda kalabilirseniz gerçekten masrafınız az olur. Bence siz biraz daha çabalayabilirseniz Türkçe ve matematiğin yanında diğer sayısal derslere çalışın, belki doğru çalışma yöntemini bulup bu sene kazanma şansınızı artırırsınız. Hedefin için 1 sene çok çabala hem kazanırsan yazın çalışıp bilgisayarını alıp sene kaybetmeden üniversiteye güzel bir başlangıç yaparsınız.

Düzeltmenizden sonra hedefinizi yeni gördüm. Böyle bir hedef için gerçekten çok çabalamanız gerekiyor hedefinizi ailenize açıklayıp okul değiştirmeyi veya açığa geçmeyi düşünür müsünüz?

KYK yurdunda kalabilirseniz gerçekten masrafınız az olur. Bence siz biraz daha çabalayabilirseniz Türkçe ve matematiğin yanında diğer sayısal derslere çalışın, belki doğru çalışma yöntemini bulup bu sene kazanma şansınızı artırırsınız. Hedefin için 1 sene çok çabala hem kazanırsan yazın çalışıp bilgisayarını alıp sene kaybetmeden üniversiteye güzel bir başlangıç yaparsınız.

Açığa geçmeyi bende söyledim ama dershaneye gitmediğim için evde verimli olacağını düşünmüyorlar. Okul içinde uzak diyorlar, şu anki okulum 15dk yürüyüş mesafesinde diğer okullar merkezde.

Ailem şehir dışının pahalı olduğunu ve oraya gidersem kalacak yer bulamayacağımı söylediler. Erzurum Atatürk üniversitesinde okumamı istiyorlar. YKS için daha yeni çalışmaya başladım muhtemelen mezuna kalırım ama mezuna kalmamı da istemiyorlar sebebi lisede hazırlık gördüğümüz için yaşıtlarıma göre geç kalmam.
Eğer mezuna kalırsam yazın bir işe girip bilgisayar parası biriktirmeyi düşünüyorum bilgisayar mühendisliği için. Eşit ağırlık öğrencisiyim ancak sayısaldan girmek istiyorum.
(Sayısal bir liseye geçememe sebebim evimin iyi liselere uzak olması)
Ailen biliyor mu acaba üniversitedeki sınıfta her yaştan insan olduğunu? Maddi konuda problem olabilir malum ekonomik şartlar her şey pahalı. Yurt kesin çıkar diye bir şey yok. Risk almak istemiyor olabilirler. Eğer istediğin bölümde yüksek sıralamadaki üniversiteler tutarsa gitmen mantıklı olabilir ama belirli sıralamalarda kendi şehrindeki üniversitede imkanlar varsa kalınabilir.

Şimdiki okulunuz tam gün mü? Eğer tam günse sizin için önemi olmayan dersler günlük kaç saatinizi çalıyor? Her ne kadar yakında olsa okulda geçen saatler insanı yıpratıyor ve yoruyor eve geldiğinizde verimli çalışmana engel olabilir. Dershaneye gitmek bence önemli değil. YouTube üzerinde kendiniz düzenli çalışarak ilerleyebilirsiniz.

Tam gün. Tarih, din ve felsefe hiç çalışmadım zaten, sayısal ağırlıklı derslere bakıyorum. Sosyal dersler için konu kitabı aldım oradan çalışacağım. Günde okul dışında 4-5 saat çalışıyorum her zaman bu şekilde olmuyor çünkü yeni başladım.

Şimdi okulda nereden baksanız 8 saat vakit ayırıyorsunuz. Evde veya başka bir çalışma ortamında kendiniz 5 saat çalışsanız kalan 3 saatte dinlenseniz gün geri kalan vaktindede yaklaşık 3-5 saat çalışsanız veriminiz artar diye düşünüyorum ondan dolayı açık lise önerisini yaptım.

Geri
Yukarı