Ailenin ders baskısı

cabbar23

Femtopat
Daha fazla  
Ailem Full ders çalış diyor yemekte bile ders konusu açıp moralimi bozuyolar. Canlı dersler bittiği an kalk diyorlar 5 saat boyunca canlı derse bakarken başımda duruyolar bir de bağırıyorlar. Ne yapmalıyım baskı uyguluyolar ve bu gün çok sinirlenip kendimden geçtim hiç aramın kötü olmadığı babamın bu gün kalbini kırdım. Zaten 1 aydır annem hep baskı yapıyor ders konusunda ve bazı konularda evet ki limonu benden daha çok seviyor. Annem her gün kavga ediyoruz bir fikirde bulunur musunuz? Ne yapmalıyım? Bunu yazarken bile üzülerek yazıyorum ve sadece ders konusunda değil en küçük şeyleri büyük bir şey miş gibi gösteriyorlar. Bağırıyorlar ama en çok ders konusunda böyleler destek.

Eğer ki laftan anlayabilecek insanlar ise güzelce al karşına adam gibi konuş bak anne bak baba ben artık kendi hayatımın kararını vermek istiyorum diyerekten konuş. Konuştun ise eğer ki yapabilirsen bir psikolog ya da öğretmenlerinle görüştürme şansın var ise onlarla görüştür yoksa asla anlamayacaktır seni. Kendimden biliyorum hiçbir şey yokken ortalığı karıştırıp suç bulurlardı. Eğer ki laftan VS. hiçbir şeyden anlamayacak tiplerdense ailen sadece sabret ileride nasıl olsa üniversite olur lise olur bir şekilde ayrılacaksın kendi hayatına yön vereceksin.

Ergenlik çağlarında aile için biraz kötü düşünebilirsiniz. Normal bunlar, ders çalışacağınızı ve anladığınızı nazik bir dille belirtin ailenize. Her konuda kibar, nazik ol bir şey demezler. Kendini sıkma, strese girme. Bundan çok bunaldıysan zaten yapacağını ve baskı yaptığınız zaman dersleri anlamadığını belirt.

Benim de başıma gelen olay işte bu, 30 dakika oyun oynardım, Annem hemen başımda biterdi, üstüne "hiç ders çalışmıyorsun." falan diye zırvalardı.

Genelleme yapmak istemiyorum ama, sanırım günümüzün çoğu Annesi böyle, eskiden de böyleydi.

Ders çalışsan bile, çalışmamışsın gibi muamele görürsün, en kötü yanı da budur. Senin ders çalışmandan hiç tatmin olmazlar, seni sürekli ders başında görmek isterler. Haliyle sende bıkarsın, kendinden geçersin, sinirlenirsin, ama nafile, hiçbir' şey işlemez bu tip ebeveyne.

Ben okuldan geldikten sonra 1 saat ders çalışıp, bu sırada bi' sürü soru sorup, çalışmışım gibi gösteriyordum, ama çözdüğüm toplasan 10-15 sayfa anca ederdi. 😀

Konuşmaya çalışıp kendini yormana gerek yok, bu tip ebeveyne laf işlemez, kendimden biliyorum.

Takmayın yada kibar bir şekilde diklenin.(Evet, büyükler ama duracakları yeri bilmeleri gerekiyor.)
Ders çalışmıyorsanız haklılar, ama çalışıyorsanız ve bunu diyorsalar haksızlar.

Onlarında bir şey yapmaları gerektiğini, içinden ders çalışmak gelmediğini seni gazlayacak heveslendirecek bir söz, ödül vs. iste ve de dedikleri gibi ders çalış.

Yeni konular

Geri
Yukarı