Ailenin işe gir baskısı

efemint

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Teknisyeni
Evet gençler 20 yaşıma giriyorum ve 16 yaşından itibaren bu lafları her gün duyuyorum. Gittikçe şiddeti artmaya başladı artık yanlarına bile gidemiyorum beni gördüklerine an bu konu açılıyor.
Aileme bir türlü anlatamıyorum, ben sporcu olmak istiyorum vücudum spora yatkın diyorum ne sporu diyorlar. Üniversite okuyum diyorum kazanamazsın diyorlar, KPSS gireyim diyorum para vermiyorlar. İş yok iş bulamıyorum diyorum, "Var, işte git A101'e gir." diyorlar, ben kendimi geliştireceğim ileride beni rahat ettirecek bir meslek edinmek istiyorum ve biraz evde orada burada zaman geçirerek gençliğimi tatmak istiyorum ama anlatamıyorum. Ne yapmam lazım?
Ailem şu kafada: "Biz seni dünyaya getirdik baktık, simdi yaşın geldi git asgari ücretli işe gir çalış para getir eve." diyor. Peki bunların hepsinin sebebi ne biliyor musunuz?
Taksitler. Arkadaşlar taksitlerimiz, borcumuz bitiyor ve hemen ardından borç yapıyorlar.
Söyle söyleyeyim 2 hafta önce taksitler bitti şu an 6.2 bin TL bilgisayar taksiti, 6.5 bin TL mutfak takımı taksiti, halı, perde ve televizyon taksiti yaptılar.
Kafayı yemek üzereyim diyorum bu zor dönemlerde ne yapacaksınız bilgisayarı, takımı, televizyonu evde var zaten hepsi diyorum anlamıyorlar.
Bunları taksit ediyorlar diye zengin sanmayın eve aylık 5-6k Max giriyor.
Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim bir akıl verin ben işe girip ayrı eve gitmeyi düşünüyorum bunlar benim hayatımı bitirecek yoksa.

Hangi bölümden mezun oldunuz lisede? Hiç çalıştınız mı bu zamana kadar? Eğer çalışmadıysanız meslek edinmeye çalışın. Asgari ücretle tek başınıza da olsa inanın yaşamak kolay değil. Mezun olduktan sonra iş bulabileceğiniz bir üniversite okuyabilirseniz okuyun. Böyle yazıyorum çok kolaymış gibi ama farkındayım ben de üniversite okumanın çalışmanın vs. kolay olmadığını. Yapacak başka bir şey yok gibi sanki. Özele mi giriyorum bilmiyorum ama bu durumları ailenle konuştun mu?

Dostum aileden aileye fark var. Kimisi evladını kendilerini bakmalık ırgat yerine koyar kimisi arka çıkar kimisi evladına hizmetçi tutar. Bu kararı sen vermelisin. Şuan kendi başına yalnız bir hayat süremeyeceğine göre işkurdan vs. bir iş bulup kendine ailenden habersiz bir banka hesabı açıp paranın bir kısmını hatta çoğunluğunu orada cukkalayabilirsin. Paran birikince de ayrı eve çıkar 1 oda az bir eşyayla başlarsın, devam ettikçe ister eşya alır ister evi büyütürsün. Üniversite okumanın yaşı yoktur henüz çok gençsin 3 5 seneyle bir şeyler kaçırmış olmazsın. Ayrıca memleketin durumu ortada, okuyan çoğunluk da işsiz okumayan da işsiz. İş bul birikim yap, ayrı eve çık, kendi evini kur sonra yine para biriktirip hayallerini gerçekleştir. Asgari maaşla zor olacaktır ama bekarsın ve teksin bu senin işini kolaylaştırır. Ailen seni yaptı diye onların ırgatı değilsin seni sömürmelerine izin verme. E ama ailedir de yardım da edebilirsin eğer yardım edince sorunlar çözülüp mutlu bir aile tablosu çizilecek ise.

Hiç çalıştınız mı bu zamana kadar?

Bilgisayar bölümünden mezun oldum, şuana kadar inşaat, alçı, market, kasiyer, berber, nakliyat tarzı işler yaptım. Hepsi kötü zor işler, çünkü ailem zorla beni çalıştırmak istediği için bunlarda çalışmak zorunda kaldım.

İngilizce düzeyin nedir?

Başlangıcın bir tık üzeri, oyunlarda birileriyle anlaşabileceğim kadar diyebilirim. Kendimi geliştirmeye çalışıyorum İngilizcede.

Yardım edince sorunlar çözülüp mutlu bir aile tablosu çizilecek ise.

Bende isterim çalışıp para kazanmayı ev, araba alıp ailemle güzel hayat sürmeyi ama onlar ben çalıştıkca taksit yapmak için beni çalıştırmak istiyorlar. Asla ve asla parayı değerlendiremiyorlar. Şuana kadar ne bir evimiz oldu ne bir kötü arabamız. Hep borç hep boş şeyler alıyorlar.

Work And Travel nedir araştır istersen, birazcık onun için borca girsinler. Kendini kurtarırsın, biriyle evlenirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı