Ailenin Oyun Karşıtlığı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hocam 9. sınıfta biraz rahatlaman gerek bence. Sonuçta büyük bir sınav atlatmışsın. Ha tabii ki 9. sınıf notların LYS ve YGS'ye etki ediyorsa o ayrı mesele. Fakat bence yine de biraz rahatlamalısın en azından 9. sınıfta. Ha bir de şöyle bir şey var şimdi sen yeni bir okula başlayacaksın vs. eğer yeni arkadaşların birlikte oyunlar oynuyor eğleniyorlarsa ve senide oyun oynamadığın için dışlıyorlarsa depresyona girebilirsin. Sonuçta ergenlik dönemindesin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam oyun oynamak sosyal hayatınızı elinizden almaz.

@fullmetal Hocam ama herkesin hobileri vardır. Ha tabiki aşırı kullanılmamalı orası ayrı mesele. Fakat arkadaşları futboldan zevk alıyorsa o da bilgisayardan zevk alıyor olabilir.Bir insanın elinden hobilerini tamamen almak mantıklı gelmiyor bana. Fakat ne olursa olsun onlar senin ailen.

Eninde sonunda bağımlılığa dönüşecektir. Hiç sınır koyarım falan demeyin.

Hocam 9. sınıfta biraz rahatlaman gerek bence. Sonuçta büyük bir sınav atlatmışsın. Ha tabiki 9. sınıf notların LYS ve YGS'ye etki ediyorsa o ayrı mesele. Fakat bence yine de biraz rahatlamalısın en azından 9. sınıfta. Ha birde şöyle bir şey var şimdi sen yeni bir okula başlayacaksın vs. eğer yeni arkadaşların birlikte oyunlar oynuyor eğleniyorlarsa ve senide oyun oynamadığın için dışlıyorlarsa depresyona girebilirsin. Sonuçta ergenlik dönemindesin.

Hocam bahsettiğiniz kompslekslersen tamamen uzağım ve bu gibi şeylerden nefret ederim.

Mesela bağımlı olursan oyun oynamadan duramazsın. Fakat normal bir oyuncu gibi oynarsan sadece arada keyifli vakit geçirmek için oynarsın. Aralarındaki çizgi çok ince.

Hocam 9. sınıfta biraz rahatlaman gerek bence. Sonuçta büyük bir sınav atlatmışsın. Ha tabiki 9. sınıf notların LYS ve YGS'ye etki ediyorsa o ayrı mesele. Fakat bence yine de biraz rahatlamalısın en azından 9. sınıfta. Ha birde şöyle bir şey var şimdi sen yeni bir okula başlayacaksın vs. eğer yeni arkadaşların birlikte oyunlar oynuyor eğleniyorlarsa ve senide oyun oynamadığın için dışlıyorlarsa depresyona girebilirsin. Sonuçta ergenlik dönemindesin.
Ben de bunu diyecektim, yani çevremdeki hekes oyundan ondan bundan konuşurken ben daha oyunun adını bilmiyorum. Arkadaşlarım gel bize oynayalım yok, internet kafeye yok. Çünkü bilgisayar yok. Beni en çok sıkan bu.

Bu yaşta alınmamalı, yeni çevre edinebileceğin hobiler edin. Bu yaşta o güçlü iradeyi bulamazsınız istediğiniz şeyi söyleyin askerler gibi yetiştirilmediyseniz o irade yoktur, bağımlılık konusunu işlediğini sanıyorum sen zevk aldığın şeyden belli bir süre aynı doz alınca daha fazla istiyorsun tıpkı uyuşturucu gibi. Sadece bu psikolojik. 21 Gün yöntemi denen alışkanlık bırakma yöntemini unutun. En az 1 yıl uzak kalmalısınız. Benim görüşüm size farklı bir hobinizde iyi bir ödül almaları(örn:bisiklet).

Ailenin görüşünü değiştirmek biraz zor olacaktır fakat bir gün anneni de babanı da toplayıp sakince derdini izah edebilirsin. Ana etkenlerden birisi de şu: bilgisayar oynamak haricindeki faaliyetlerin. Eğer sosyalsen, dışarıda dolanıyorsan, kız arkadaş vs. varsa bilgisayar cidden zamanına yük olur. Tabii bunlar yoksa canının sıkıldığını er geç anlayacaklar.
Bir noktada kendinle ilgili objektif kararlar verebilmen lazım. Şayet benim iradem zayıf diyen birisini görmedim ben. Herkes kendince zevklere ulaşmak için iradem kuvvetli der; acaba ne kadar doğru?
Bu arada senin önündeki sınav daha büyük haberin olsun. Başka bir konuda dediğim gibi: TEOG'u mumla arayacaksın. O yüzden bilgisayar oyunlarına pek de ivmelenerek gitme. Onun yerine dilini geliştirecek, kültürünü artıracak film ve diziler izleyebilirsin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı