Aileye güvenerek inşaat mühendisliği yazdıktan sonra aile ile kavga

Ben işin parasına bakan birisiyim haliyle doktor da olurdum asker de mühendis de... Yeter ki bana yetecek parası olsun idi tüm olay.

Yok hocam bu iş başına gelmeseydi bile sen bu kafadan ötürü 3-4 yıl sonra bu işi sevmiyorum yapamıyorum kafasına girip yeniden sorun yaşayacaktın. 6 ay sürer paradan alacağın zevk ondan sonra o işe trilyon verseler gitmek istemezsin bu şaşmaz hep böyledir. Tavsiyem bırak önce ne yapacağını seç sonrada ona odaklanıp çalış. Yapacak bir şey yok aslında bunu lise sıralarında kararlaştıracaktın.

Arkadaşlar öncelikle hepinize selam olsun.

Ben 2020 senesinde liseden mezun oldum ilk sene pek başarı elde edemedim ve mezuna kaldım. Mezun senem özel sebeplerle çok çalkantılı geçti ve öncekine göre ne kadar başarılı olsam da yine kendi çapımda bir başarı elde edemedim.

Ben işin parasına bakan birisiyim haliyle doktor da olurdum asker de mühendis de... Yeter ki bana yetecek parası olsun idi tüm olay. Ama yine başarısız olunca dedim ki "ulan madem aç kalacağım bari sevdiğim işi yapayım " deyip kimya mühendisliği yazacaktım hem de bulunduğum şehirde kalacaktım. Ancak annem teyzemin biraz sözlerine aldanıp inşaat mühendisliği yazmamı istedi ( teyzem tekniker eniştem ise inşaat mühendisi). Ancak ben yıllardır bir sürü Boğaziçi, ODTÜ mezunu olup iş bulamayan inşaat mühendisi gördüm ve sektörün ülkede ne kadar bitik olduğunu biliyordum haliyle reddettim.

Bu durum bizi biraz kavgaya sürükledi. Ben ise annemle tartışmak, kavga etmek istemiyordum. Ben de ona "babamla konuş piyasanın ne kadar bitik olduğunu gör " dedim.

Dipnot: Babam inşaat mühendisi Rusya'da çalışıyor annemle 2007'de ayrıldılar kendisi hiçbir zaman yanımda olmamış beni sürekli kandırmış birisi.

Ama durum ters tepti babam " Rusya'ya gelir burada bizim şirkette çalışırsın vs" gibi sözlerle benim de kanıma girdi ve o gazla inşaat mühendisliği yazdım ege üniversitesinde. Ve şimdi babamla özel sebeplerle kavga ettim burada olsa neredeyse onu döveceğim kadar kötü bir şey... Haliyle işsiz kalmaktan korkuyorum resmen hayatımı yaktım çok pişmanım sizle paylaşmak istedim umarım konuyu doğru yere açmışımdır ve öneriniz varsa dinlemeye hazırım.
Bence babanı yakın markaja al, aranı düzelt. Rusya'ya taşınırsın, ne işin var burda. Evliliğin , işin garanti.

Her ne yaşadıysan da sen şimdi maaşlı herhangi bir işe girersen keyfin yerine gelir gibi geliyor bana. Senin saydığın veya saymadığın çoğu bölüm sonucu yine işsiz kalma olasılığı yüksek bu ülkede. O açıdan dert edilecek bir şey yok. Her halükarda işsiz kalırsın demeyim ama iki şekilde de zordu. Üniversite önemli zaten. Şu an bir yerde iyi para kazanmanın altın kuralı kendini geliştirmek. Ben üniversite terkim pişman da değilim. Kağıt parçasından fazlası için sistemin değişmesi gerek. Ama mümkünse Yurtdışı ayağın olsun.

Merak etme bütün bölümlerde işsiz kalma oranı çok yüksek, üniversite bitince altın tepside yüksek maaşlı bir işe başlamayacaksın önce 1-2 yıl iş ayarayacaksın başta asgari ücrete burun kıvıracaksın ancak başka çaren olmadığını görunce mecbur asgari ücretle bir işe gireceksin.

Tr hayatta kalma simulatörü böyle başlıyor...

Bu yaşa gelmişsin hala ebeveynlerinin lafıyla hareket ediyorsun, suçlu sensin. Ayrıca kimya mühendisliğinin pek de okunacak bir bölüm olduğunu düşünmüyorum, inşaat mühendisliği daha iyi geldi bana.

Daha çok gençsin gördüğüm kadarıyla. Yeni bir bölüm okuyabilirsin. Başka bir kariyer yapabilirsin. Herkes bitirdiği bölümde çalışmak zorunda değildir. Ülkemizde hangimiz sevdiğimiz ya da istediğimiz bölümü okuyabiliyor ki. Kendine yeni bir sayfa aç. Bunlar sana birer tecrübe oldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı