AK-47 Bir Sovyet Eseri

Sıradaki Konu Hangi Silah Hakkında Olmalı?

• M4A1-A4 Carbine

Oy: 10 55,6%
  • FN-SCAR 17S

Oy: 0 0,0%
  • UMP-45

Oy: 2 11,1%
  • AA-12

• SAIGA-12

• GLOCK

Oy: 2 11,1%
  • Diğer (Aşağıda Belirtin)

Oy: 4 22,2%

• Oy verenlerin toplamı
    18

ykula

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Los Santos/Sandy Shores
Daha fazla  
Profil Kapağı
1523905101
Selam Sosyal! Bir önceki konuda da bahsettiğim gibi silah temalı serimize devam ediyoruz. Ankette AK-47 ön plana çıkmıştı. Ayrıca MP-40 ve M1 Garand hakkındaki konular da gelecek. İsterseniz hiç uzatmadan konuya gireyim;

AK-47. Sovyetler Birliğindeki bir General olan Mihail Timofeyeviç Kalaşnikov tarafından icat edilmiştir. Kendisi de 2013 yılında 94 yaşında ölmüştür.
1465574678-f.jpg

1947 yılında icat edilmiştir. Çok yaygın bir biçimde kullanılır. Ailesi çok geniş olan nadir silahlardan birisidir. Farklı milletlerce farklı versiyonları üretilmiştir.

Yarı otomatik olan bu silah, 7.62x39mm kalibre değerine sahip mühimmata sahiptir ki bu tüfekler için klasik, iyi bir değer. AR platformundaki silahların çoğu 5.56x45mm mühimmata sahip olduğunu düşünürsek bu, silaha bir üstünük katıyor diyebiliriz.
ak-47-fi%C5%9Fe%C4%9Fi.jpg

Seri üretime 1949 yılında geçmiştir ancak günümüzde hala yaygın bir şekilde kullanımını sürdürmektedir ki benim de çok hoşlandığım bir silahtır. Ağırlığı yaklaşık 3.5KG'dır. 880mm bir uzunluğa sahiptir (Klasik modeli baz alınarak). Bu değerlerin hiç fena olmadığını söyleyebiliriz. Bir tüfek için bana göre çok optimum değerler bunlar.

Atış sıklığı dakikada 600 mermi civarındadır. Klasik olarak 30+1 mermi kapasitesine sahiptir. Barut gazının sağladığı basınç ile atışa otomatik olarak tekrar hazır hale gelir (Ayrıntılı olarak alttaki videodan izleyebilirsiniz çalışma prensibini).

Sabit dipçikli ve seyyar dipçikli modellerine rastladım ben şu ana kadar. Teleskopik dipçikli versiyonlarını hiç görmedim. O yüzden kesin bilgi veremiyorum. Seyyar dipçikli olanı AKMS, sabit dipçikli olanı AKM diye adlandırılır.

Soracağınızı tahmin ediyorum, AK-74 var bir de onun farkları nelerdir diye. Asıl farkını söylemeliyim ki Nato standardı 5.56mm kalibre değerine sahip silahlara rekabet olması için üretilmiştir. Nato yivli tüfeklere pek sıcak bakmadığı için yiv seti bulunmuyor galiba AK-74'te. Ama olan modelleri de vardır o geniş aile içinde eminim. Dediğim gibi ailesi geniş. Çok fazla modeli var. O yüzden fazla değinmeden çıkayım yoksa işin içinden çıkamayız pek :D

AK-47'nin diğer silahlara, özellikle Amerikan AR'lerine karşı büyük bir üstünlük kazanmasını sağlayan çok büyük bir özelliği var ki o da çok dayanıklı, ama bir o kadar da ergonomik olması. Gözünüz kapalı söküp temizleyip tekrar toplayabilirsiniz ki yapanları gördüm, gerçekten çok kullanışlı. Özellikle zorlu koşullarda tahmin edemeyeceğiniz kadar çok işe yarayan bir şey bu. Sudan, kumdan, tozdan, çamurdan falan etkilenmez, tutukluluk çok ama çok az nadir aralıklarla yapar. Parça sayısı diğer silahlara göre çok daha azdır ve aslında biraz da bu yüzden diğerlerine göre çok daha hızlı ve kolay sökülüp takılabilir. Diğer tüfek modellerine göre fiyat olarak çok da uçurum fiyat farkı olmasa da daha ucuz diyebiliriz.

Ne kadar doğru bilemem ama her 35 kişiden birine düşecek kadar AK-47 üretildiği yazıyor internette. Ki bu da şuan yaklaşık 200 milyon tüfeğe denk geliyormuş. Çeşitli ülkelerin orduları tarafından da yaygın olarak kullanılmaktadır. TSK da aynı şekilde.

İnternetteki verilere göre silahın teknik özellikleri şu şekilde;

• Fişek Çapı:7.62x39mm
  • Fişek Kapasitesi:30 adet
  • Yiv – set adedi:4 sağa döner
  • Şarjörlü dolu ağırlığı :4750 gr.
  • Boş (Şarjörsüz) Ağırlık: 3.8 Kg
  • İlk hızı:710m/sn
  • Tesirli mesafe:300 metre
  • Azami mesafe:3700 metre
  • Nişangah mesafesi :800 metre
  • Namlu uzunluğu :414 mm
  • Dipçiksiz uzunluk :699 mm
  • Dipçikli uzunluk:869 mm
ak-47-kala%C5%9Fnikof.jpg

Son olarak yukarıda bahsettiğim çalışma prensibi videosu ve atış videolarını aşağıya bırakıyorum;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bonus :D

Bonus 2 :D

Biliyorum, daha konuşulacak, bahsedilecek çok şey var bu silah hakkında ama yapmam gereken işler var. Umarım hoşunuza gitmiştir. Sıradaki konu için ankete katılmayı unutmayın.

Konuyu çok beğendim. Bana yeni bir araştırma alanı çıktı. İleri okuma yapmaya çok müsait bir konu. Sadece yiv konusun araştırdım, meğer her yerde yiv doluymuş da ben görmüyormuşum.
Sonraki silah içinse önerim FN SCAR. Çok oyunda kullanılmıyor kendisi, PUBG'de favori silahımdır.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı