Akademik İngilizce öğrenmek

391039

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba. Ben kendimi İngilizce tarafında geliştirmek istiyorum. İngilizcem iyi ama ben İngilizceyi akademik olarak kullanabilmek istiyorum. Akademik İngilizce nereden öğrenebilirim?

Akademik İngilizce diye özel bir branş var mı bilmiyorum fakat çoğu yurt dışı yüksek lisans, doktora başvurusunda en az B2 veya C1 seviye İngilizce bilgisi isteniyor, bölüme ve okula göre değişir tabii ki bu. Bu seviyeye ulaştıysanız bölümünüzle alakalı makaleler, dergiler okuyup takip etmeniz ilgili literatür hakkında gerekli bilgiyi sağlar diye düşünüyorum. Bunlar haricinde Mesleki İngilizce adı altında kurslar mevcut. İyi bir kursa yazılmanızı tavsiye ederim.

Akademik olarak çok kullanılan bazı kelimeler ve bağlaçlar var, gerçi bazı dediğime bakma birkaç yüz tane var. O kelimeleri ezberlemen ve gramer bilgini kusursuz hale getirmen yeterli.

Mesela aklıma gelenler: Accountability, regulate, constrain, but yerine yet, confirm, diffused, in spite of, to me/according to me, to exemplify, convey, inspire, underline, outline, to conclude, to deter, emphasize, today's world/present times...

Akademik olarak çok kullanılan bazı kelimeler ve bağlaçlar var, gerçi bazı dediğime bakma birkaç yüz tane var. O kelimeleri ezberlemen ve gramer bilgini kusursuz hale getirmen yeterli.

Mesela aklıma gelenler: Accountability, regulate, constrain, but yerine yet, confirm, diffused, in spite of, to me/according to me, to exemplify, convey, inspire, underline, outline, to conclude, to deter, emphasize, today's world/present times...
Peki bildiğiniz kaynak var mı ?

Umarım hepsini yazmışsınızdır 😄

Umarım hepsini yazmışsınızdır.
Yüzlerce kelime ve bağlaç var böyle. İnternetten "academic words" ve "academic conjunctions" diye araştırırsan bulursun. Bilkent'in hazırlığında benim dönemimde (2008) 500 civarı akademik kelime ve bağlaç ezberlenmesi öneriliyordu. Bazı öğretmenler kurlara göre A4 kağıtlarda makalelerde kullanmamızı istedikleri kelimeleri ve yapıları veriyordu.

Yeni konular

Geri
Yukarı