Akademik İngilizcesini geliştirmek

İnfluence

Hectopat
Belli bir düzeyde İngilizce biliyorum lise 3 gidiyorum daha once Yunanistan ve İtalya gibi ülkelerde bulundum. Ailemin İngilizcesi olmadığı için çoğu işi ben hallettim, hatta şehirler arası yolculuk yaptım. Üniversite zamanım geldiği zaman yurt dışında okumayı düşünüyorum ama bazı üniversiteler TOEFL gibi uluslararası İngilizce belirleyen sınavlar istiyor, akademik düzeyde sizce İngilizce bilgimi nasıl c1 seviyelerine çıkarabilirim ? Şimdiden teşekürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Belli bir düzeyde İngilizce biliyorum lise 3 gidiyorum daha once Yunanistan ve İtalya gibi ülkelerde bulundum. Ailemin İngilizcesi olmadığı için çoğu işi ben hallettim, hatta şehirler arası yolculuk yaptım. Üniversite zamanım geldiği zaman yurt dışında okumayı düşünüyorum ama bazı üniversiteler TOEFL gibi uluslararası İngilizce belirleyen sınavlar istiyor, akademik düzeyde sizce İngilizce bilgimi nasıl c1 seviyelerine çıkarabilirim ? Şimdiden teşekürler.
Üst seviye İngilizce için ders almak lazım diye düşünüyorum başka türlü olması için deha olman lazım.

Ben ders çalışarak İngilizce öğrenmeye inanmıyorum. Pratik olmadan hiçbir şey olmaz. Sonuçta bir dilden bahsediyoruz. İstediğin kadar teorik bilgin olsun, konuşamadıktan sonra bir önemi kalmıyor, en fazla resmi mail cevabı yazarsın. Örnek vermek gerekirse Türkiye'nin en iyi üniversitelerinde İngilizce eğitimi almış, teorik olarak bilgili fakat pratikte çok kötü olan insanlar tanıdım. O yüzden bunun en iyi/en ekonomik yolu yabancı arkadaş edinmek.

C1 seviyesine kendin akademik kitaplardan, filmlerden, oyunlardan gelebilirsin biraz çabalayarak. Ama sadece bilgi olarak gelirsin. Speaking de sıkıntı çekersin. O yüzden bir hoca lazım. Hoca istemiyorum dersen de evde ben kendi kendime kafamdan geçen cümleleri ingilizce söylüyordum.

Not: Eğer baş tercüman falan olmak istemiyorsan, C1 seviyesine hocayla veya kendin geldikten sonra 1.5-2 ayda speakingi çözebilirsin kendi başına. Film repliklerini falan izliyordum ben. Bir yerden sonra otomat sisteme geçiyor kafana yazılıyor.

Yabancı bir ülkede olduysan kelimeleri cümleleri anlaybilirsin cevap verebilirsin sadece öğrenmek için zaman lazım. Ama konu akademike gelince illa bir yerden yardım alman gerek. Aklından geçeni direk kağıda yazamazsın. Bildiğim kadarıyla TOEFL'da essay yazman istenicek ve çok fazla basit hata yapacağından eminim. Gerek noktalama kurallarından gerek kelime yazımlarına, gramer.

Yurt dışına çıktığım zaman neredeyse hiç zorlanmadım ama biraz araştırma yaptım fazla bilgi edinemedim bazı üniler toefl gibi sınavlar istiyorlar aranızda yurt dışına okuyan bir arkadaşımız varsa yardım ederse çok makbule geçer nasıl oluyor özel üni de okumayı düşünüyorum maddi kısmını aştıktan sonra herhangi bir sınav tarzı bir şeye tabil tutuluyormuyuz ?

Toefl veya ielts istiyorlar. İelts kolay ama cevaplar en ince ayrıntısına kadar kontrol edilir. Speaking bölümü de var ek olarak. Hocalarla konuşuyorsun. Girenlerin dediğine göre hocalar muhabbet açmaya çalışıyorlarmış, konuşmak için bir konu bulmana gerek kalmıyor. İelts'de 5 cümlelik hazırlanılmış cevaplar yerine, kısa öz cevaplar vermen daha iyi olacaktır.

Toefl veya ielts istiyorlar. İelts kolay ama cevaplar en ince ayrıntısına kadar kontrol edilir. Speaking bölümü de var ek olarak. Hocalarla konuşuyorsun. Girenlerin dediğine göre hocalar muhabbet açmaya çalışıyorlarmış, konuşmak için bir konu bulmana gerek kalmıyor. İelts'de 5 cümlelik hazırlanılmış cevaplar yerine, kısa öz cevaplar
vermen daha iyi olacaktır.

Yurt dışındamı okuyorsunuz acaba ona göre birkaç şey sorucam

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı