Akademisyenler neden az kazanıyor?

Arkadaşım onlar düz maaşı diyorum sadece daha sınav görevi proje ödeneği vs. bir sürü şeyi var sen üniversite okumuyorsun galiba ya da denk gelmedin ne yolsuzluklar yapıyorlar maaşı 10bin TL ise aylık kazancı 25-30bin TL'dir onun. Çoğu da hak etmiyor zaten aldığı maaşı ders anlatmak istemeyen akademisyen var zaman kaybı olarak görüyormuş ta bilmem neymiş bu adam o maaşı hak ediyor mu şimdi. Projelerde masraf diye gösterip kendilerine araba bilgisayar aldırıyorlar sırf belli bir miktara kadar ödeme yapıyorlar diye. Biz TÜBİTAK projesine başvuracaktık hoca sırf ihtiyacımız olmasa bile 4000TL'ye kadar ödeme yapıyorlar diye daha fazlasını yazabilirsiniz diyordu demek ki alışmışlar hep öyle yapmaya fazla fazla gösterip gerekmese bile kişisel ihtiyaçlarını aldırıyorlar.

Bencesi sencesi yok bunun biliyorum da konuşuyorum. Annem öğretmen sınav görevinde gözetmen olarak çıkıyor ama akademisyenlere en aşağı ya salon başkanlığı ya da kat görevlisi miydi neydi ondan çıkıyor. Asıl işi gözetmenler yapıyor salon başkanları oturuyor genelde ama gözetmene göre fazladan 100TL mi ne alıyorlar kat görevlisi de şu an 500-600 civarı vardır herhalde. Rakamları tam bilmiyorum doğru olmayabilir.

Hocam siz hiçbir şey bilmiyorsunuz ve sizin ne olduğunuz belli oldu. Sizin gibi zihniyetteki insanlar sayesinde kimse hakkını arayamıyor bu memlekette. Hem doğru düzgün bilginiz yok hem de insanlara inanilmaz ithamlar yapıyorsunuz. Komik. Varsa elinizde delil gösterin. 500 alıyordur herhalde falan, çalıyordur herhalde falan diye böyle ithamlar yapılmaz. Varsa net kanıtınız buyurun en yakın savcılığa. Yoksa eğer atıp tutmayın. Sanki ülkede her şey çok mükemmelmiş de yaşam çok ucuzmuşta bilmem neymiş akademisyenler aldıkları paraları haketmiyora bağlayacaksınız sanırım konuyu.

Sitede verilen değerler tam olarak doğru değil ki. Kendileri bir varsayım yapmışlar.
Sadece maaşın 1000 doları aşması lazım.

Babam emekli maaşı asgari ücretin altında kalıyor. Kimin maaşı 1000 doların üzerinde ki zaten onların olsun? Yine de çoğu memura göre iyi alıyorlar.

Hocam siz hiçbir şey bilmiyorsunuz ve sizin ne olduğunuz belli oldu. Sizin gibi zihniyetteki insanlar sayesinde kimse hakkını arayamıyor bu memlekette. Hem doğru düzgün bilginiz yok hem de insanlara inanilmaz ithamlar yapıyorsunuz. Komik. Varsa elinizde delil gösterin. 500 alıyordur herhalde falan, çalıyordur herhalde falan diye böyle ithamlar yapılmaz. Varsa net kanıtınız buyurun en yakın savcılığa. Yoksa eğer atıp tutmayın. Sanki ülkede her şey çok mükemmelmiş de yaşam çok ucuzmuşta bilmem neymiş akademisyenler aldıkları paraları haketmiyora bağlayacaksınız sanırım konuyu.

Akademisyen maaşlarından önce asgari ücretin en az 4-5 kat arttırılması lazım sorun akademisyenlerin maaşlarının az olması mı yani? Ve akademisyenler işlerini düzgün yapsalar ülke bu halde olmazdı. Okuduğum bölüm Türkçe olduğu halde çoğu derste Türkçe kaynak olmadığı için İngilizce kaynaktan işliyoruz en çok da bilişim konusunda kaynak yok bakıyorum olan kaynakların çoğu da direk İngilizce'den Türkçe'ye çevrilen makaleler.

Son düzenleme:
Sizin bölümü bilmem de bizim bölümde düzgün insan sayısı çok az. Ben bir de araştırıyorum bazen kişileri öyle öğreniyorum birçoğu oy verdiği partisi sayesinde bulunduğu konuma gelmiş görünen bu.

Genel olarak yetkin akademisyen sayisi cok fazla degil zaten. Cunku cogu kisi akademisyenligi banko kadro mantiginda goruyor. Neticede sen orada ogrencilere ders anlatiyorsun. Cogu kisi akademisyen olarak bunu ongormuyor amaan anlatiriz ne olacak ki mantiginda. Bizim bolumde AKP milletvekili adayi hoca bile var ne duzgun insani :D Ama iste bunlara bakip herkesi yargilayamazsin. Bir yakinimin babasi matematik profesoru. Adam dunya matematik ucuncusu oldu ABD'de ama burada aldigi akademisyen maasina bak. Sifir araba alamiyor adam bu ulkede koskoca profesor.

Bu ulkede egitim bilincli olarak bitirilmeye calisildigi icin egitim alaninda calisan herkesin maasi gereginden fazla dusuk. Bir ogretmen 8K civari maas aliyor. Bu devirde bu maas kufur gibi. Ogretmenler bu ulkenin gelecegi, insan yetistiriyorlar. Akademisyen maaslari da ederinin cok altinda.
Hocam şuan okuduğum lisede o kadar bilgisiz öğretmenler var görmeniz lazım. Bence sistem bozuk olunca ürünlerde bozuk oluyor.

Hocam şuan okuduğum lisede o kadar bilgisiz öğretmenler var görmeniz lazım. Bence sistem bozuk olunca ürünlerde bozuk oluyor.

Olmasi normal cunku diyorum ya egitim sistemi bilinci olarak bitiriliyor bu ulkede. Amaclari da o bilgisiz ogretmenlerin is guc sahibi olmasi zaten. Buna hizmet eden bir duzen var su an uzun zamandir.

Olmasi normal cunku diyorum ya egitim sistemi bilinci olarak bitiriliyor bu ulkede. Amaclari da o bilgisiz ogretmenlerin is guc sahibi olmasi zaten. Buna hizmet eden bir duzen var su an uzun zamandir.

Hocam mesela bir derste yıl içinde 10 ünite başlığı varsa bunların 7, 8'i yazılılarda çıkıyor geri kalan üniteler işlenmiyor boş dersler oluyor. Ben 10.sınıfım 2 yıldır yazı yazıyoruz sayfalarca. Tarih hocamız bize ödev verdi 23 sayfa deftere yazılacak yılın başından beri dersi ne güzel anlatıyordu herkes anlıyordu şimdi bize 23 sayfa yazı yazma ödevi verdi anlamıyorum yani çok saçma geliyor bu sistem bana o yüzden açığa geçeceğim.

Cevabı çok basit... çünkü gelişmemiş ülkeyiz. Gelişmiş ülkelerde en fazla doktorlar ve öğretmenler alıyor... resmi olarak 3.dünya ülkesi olmasak da 3.dünya ülkesinden farkımız yok şu an...

Finlandıya'yı örnek olarak ele alalım;

Finlandiya'da akademik maaşlar toplu sözleşme ile belirlenir. Bir akademisyenin maaş skalasındaki yeri iki şey tarafından belirlenir: işin gereklilikleri ve bireysel performansı. Bir asistan/doçent ayda 3,709 € ile 6,051 € arasında, bir profesör ise ayda 5,170 € ile 9,326 € arasında kazanıyor.

Finlandiya'da normal çalışma saatleri için bir doktorun ortalama maaşı: 6.079 € - Devlet'te çalışan: 6.413 € - Üniversite'de akademisyen olan: 4.838 € - Özel'de çalışan: 7.481 Avro.

Finlandiya'da kazanılabilecek asgari maaşlar 1.500 € civarındadır. Bu 2 mesleğin maaşı da asgari ücretin 4 katı...

Türkiye'yi hiç katmıyorum...

Son düzenleme:
Türkiye'de akademisyen ne arar ? Yüzde 90'ı intihalci veya liyakatsiz badem bıyıklılar. Çok bile alıyorlar.

Gerçek bilim adamları zaten yolunu her türlü buluyor.

Türkiye'de akademisyen ne arar? Yüzde 90'ı intihalci veya liyakatsiz badem bıyıklılar. Çok bile alıyorlar.

Gerçek bilim adamları zaten yolunu her türlü buluyor.

Aynen bir de hala hak ettikleri maaştan azını alıyorlar diyenler var ya cidden şaşıyorum.

Bu ulkede egitim bilincli olarak bitirilmeye calisildigi icin egitim alaninda calisan herkesin maasi gereginden fazla dusuk. Bir ogretmen 8K civari maas aliyor. Bu devirde bu maas kufur gibi. Ogretmenler bu ulkenin gelecegi, insan yetistiriyorlar. Akademisyen maaslari da ederinin cok altinda.
Hocam kuzenim özel okulda felsefe öğretmeni, 4500₺ maaş alıyor. Vasıfsız insandan daha az para kazanıyor. Felsefe alanını çok sevdiği için hala devam ediyor, okulda onu sevmeyen öğrencisi hiç yok işini severek yapıyor. Ama gel gör ki bu ülkede felsefeye hiç değer verilmiyor. Kitaba bakıyorsun zaten full İslam felsefesi.

Yeni konular

Geri
Yukarı