Akbank Chip-para POS’ta Gözükmüyor

Sosyalbiri

Zeptopat
Daha fazla  
@ımyeh hocam, merhaba. Chip-paralarımı harcamak için mağazaya gittim, mobilde 150 TL’lik chip-para görünüyor fakat kasiyerler POS cihazına takınca bir türlü chip-parayı görüntüleyemiyorlar. Geçen kasiyerin bir tanesi 0,25 kuruşluk poşet parası çekip bir de öyle deneyelim dedi ama yine chip-paralar görünmedi. Bu konuda bir türlü kullanilabilir bakiyemi görüntüleyemiyorlar. Sanki ben de kendimi yalan söylüyormuşum gibi hissediyorum. Nerdeyse 4 ayrı mağazaya gittim belki biri çözer diye ama yapamadılar. Kredi kartım Axess Gold bu arada. Ama mobilde görünüyor bu chip-paralar. Ne yapmamı tavsiye edersiniz acaba? Lütfen geri dönüş yapın, cidden bu chip-parayı mağazada kullanmam lazım benim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ne yapmamı tavsiye edersiniz acaba?
Kredi kartınız varken neden puan kullanmaya çalışıyorsunuz? Puan kullanmadan harcama yaptıktan sonra uygulamadan chip-para ile borcunuzu silebilirsiniz. Ekstrenizin kesilmesine çok az bir zaman varken bu işlemi yapmanızı önermiyorum. Dönem içine yansıması gerekiyor. Dönem içine yansımazsa chip-para ile ödenemeden ekstreye yansıyor.

@Tim hocam, zaten Akbank’ın Wings Kredi kartını aktif olarak kullanıyorum ama Akbank bana ısrarla başka kredi kartları da gönderiyor. Ben de Axess Gold olanı açtırmak istemiyorum, sadece içindeki chip-paraları kullanmak istiyorum. Bu yüzden sordum ne yapabilirim diye. Aktif olarak kullandığım bir kredi kartım var zaten. Dediğiniz gibi de yapıyorum, internetten alışveriş yapıyorum, sonrasında chip-para kısmından harcamamı siliyorum. Benim sorum o değildi. Mağazada chip-para bakiyemi nasıl görünür hâle getirebilirim diye yardım istiyorum.

Aktif olarak kullandığım bir kredi kartım var zaten.
Aslında Gold’daki chip-parayı Free’ye veya başka kartınıza aktarabilirsiniz. Puan gözükmüyorsa güzel bir alternatif yol olur. Ayrıca ilgili alışverişten de puan kazanırsınız.
Mağazada chip-para bakiyemi nasıl görünür hâle getirebilirim diye yardım istiyorum.
İş yerinin Axess anlaşması var mı? Anlaşma olduğu hâlde gözükmüyorsa doğrudan puan kullanımına gidilip puan kullanılabilir. Her seferinde kaç puanınızın olduğunu kontrol etmek zorunda değiller.

@Tim peki doğrudan puan kullanımı nedir hocam? Aynı chip-para gibi mi oluyor? Kasiyere ne demem gerekiyor? Bazı kasiyerler benden daha az şey biliyor gerçekten.

“50 TL chip-para kullanabilir misiniz?” gibi bir şey söylemeniz yeterli oluyor. POS üzerinden kaç puanınız olduğuna bakmadan direkt puan kullanabilirler. Kasiyerlerin çoğu öncelikle ne kadar puanınızın olduğuna bakıyor ve daha sonra puan kullanıyor. Puan sorgulamak şart değil.

@Tim iş yerinin anlaşması var mı sorusunu cevaplamamışım. Gittiğim mağazalara soruyorum axess üye iş yeri misiniz diye onlarda ortak pos cihazı kullanıyoruz efendim Akbank da var diyorlar. Daha ne sorabilirim bilmiyorum ters ters cevap veriyor bazı kasiyerlerde. Şaştım kaldım bu işe hocam
@Tim bu puan sorgulama yapıldığında kredi kartını alışverişe açtırmış olmuyorum dimi. Sonra bir de üyelik ücretiyle uğraşmayayım. Benim amacım içindeki chip parayı değerlendirmek. Kredi kartını kullanmak değil. Akbank sürekli kart gönderiyor bana valla yıldım artık.

Son düzenleme:
Puan kullanınca da kartınızın şifresi aktifleşmiş oluyor.

Aidatsız olan Free’yi alıp chip-parayı ona aktardıktan sonra Gold’u aidat ödemeden kapatabilirsiniz. Free’de yıllık ücret yok.

Evet, puan kullanabilmeniz için kartınızın şifresini almanız gerekiyor. Puanı başka kartınıza aktarıp Gold kartınızı iptal edebilirsiniz. Yıllık ücreti kart açılır açılmaz almıyorlar. 1 hafta içinde kart iptal olmuş olur.

Geri
Yukarı