Akciğer kisti kan tahlilinde gözükür mü?

EMOyt

Centipat
Selam dostlarım, bundan 2 ay evvel bir kedi sahiplendim sahiplendiğimde 2 aylıktı ve 4 aylık olana kadar aşılarını falan yaptırmamıştım. Veteriner biraz geç kaldığımızı ve eğer kedinin iç-dış parazit aşıları yapılmadığı takdirde akciğerinize kaçarsa kist yapabileceğini söyledi. Bu 2 ay içinde bayağı bir kediyi öptüm beraber yattım ve sürekli onunla vakit geçirdim, yani ister istemez bir kıl yuttuğumu düşünüyorum. Dün kan tahlili verdim sonuçlarda kan enfeksiyonu çıktı, sorum da şu eğer olası bir kist varsa kan tahlilende çıkar mıydı?

Sanırım bilen biri yok 🤐

Son düzenleme:
Akciğer kistini yapan parazite özel kan testleri var ama bunlar hastanelerde rutin olarak yapılıyor mu bilgim yok, bu tip testler genelde çok pahalı oluyor ve daha çok tıbbi araştırmalarda kullanılıyor.

Kistin tanısında röntgen, tomografi, MR ya da ultrason (karaciğerde daha çok kullanılıyor, akciğerde kullanılır mı bilemedim) gibi görüntülemeler kullanılır.

Hayvanlarla çok içli dışlı olmadan önce mutlaka aşıları ve parazit ilaçları yapılmalı, özellikle de sokaktan gelen hayvanlar için daha da önemli.

Yine de fazla endişelenmeye gerek yok. Tedavisi olan şeyler bunlar.

Akciğer kistini yapan parazite özel kan testleri var ama bunlar hastanelerde rutin olarak yapılıyor mu bilgim yok, bu tip testler genelde çok pahalı oluyor ve daha çok tıbbi araştırmalarda kullanılıyor.

Kistin tanısında röntgen, tomografi, MR ya da ultrason (karaciğerde daha çok kullanılıyor, akciğerde kullanılır mı bilemedim) gibi görüntülemeler kullanılır.

Hayvanlarla çok içli dışlı olmadan önce mutlaka aşıları ve parazit ilaçları yapılmalı, özellikle de sokaktan gelen hayvanlar için daha da önemli.

Yine de fazla endişelenmeye gerek yok. Tedavisi olan şeyler bunlar.
Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı