"Akıl yaşta değil baştadır" atasözü sizce ne kadar doğru?

LOS3R

Femtopat
Daha fazla  
Akıl yaşta değil baştadır atasözü sizce ne kadar doğru açıklar mısınız? (bence çok doğru)

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle akıl kavramını anlamak önemli. Ya da aklın işlevi nedir ki? Çünkü Platon, Aristoteles, Parmenides gibi çoğu filozofa göre evreni algılamak için akla ihtiyaç yoktur, duyularımızla algılayabiliriz evreni. Yani şimdi bu görüşe göre duyular yaşta değil baştadır diyemezsiniz. Hatta tam tersi duyular başta değil yaştadır demek daha mantıklı olur. Yani nereden ve nasıl baktığımız önemli.
Bence de akıl daha doğrusu 'evreni algıladığımız şey' hem yaş ile alakalı hem de evrimsel süreçte seçilimi güzel sonuçlanmış insan ve hayvanların gelişimine bağlı.

Kesinlikle doğru bir söz. Kanıtını da görüyoruz sokak röportajlarındaki amcalardan.
Bir insanın siyasi bir görüş veya benzeri şeylerde aklının ne kadar olgunluğa sahip olduğunu öğrenemezsin. 16 17 yaşındaki çocuklar amcaların tersini savunuyor diye onlar akıllı mı sayılıyor? Hayır..

Bir insanın siyasi bir görüş veya benzeri şeylerde aklının ne kadar olgunluğa sahip olduğunu öğrenemezsin. 16 17 yaşındaki çocuklar amcaların tersini savunuyor diye onlar akıllı mı sayılıyor? Hayır..
Ben siyasi görüşlerini dile getirenlerden bahsetmiyorum. Telefonunu çıkar gibi şeyler söyleyenlerden bahsediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı