Akım korumalı priz bilgisayarı kötü PSU’dan korur mu?

Yani %100 koruma beklemiyorum tabii ki. Ama yine de bu yüksek akım çekme tarzı olaylardan korur değil mi?
Bir de cidden bu Frisby olayı şehir efsanesi mi gerçek mi? Bir konu açmıştım adamlar altına bomb has been planted falan yazdı bütçemi zor denkleştirip 5 yıldır hayal kurduğum bilgisayarı topladım böyle bir PSU yüzünden zarar görmesini istemiyorum. PSU da bütçem bu kadar olduğu için Frisby almak zorunda kaldım.

Şu güç kaynaklarına patlar diyenler neye göre diyor çok merak ediyorum güç kaynağının patlaması için ya TR standartının (220-240v) daha altında bir güç kaynağını TR prize takarsanız patlar.
2.ihtimal ise 20 yıllık çok çok eski güç kaynaklarının artık dengeli voltaj çekememesinden ötürü yanması veya direk sistemi yakması.
3.güç kaynakları prizden 220 Volt çekse bile sisteme 12v+/- kanalından güç sağlar yani güç kaynağının sistemi patlatması ya da fiziki olarak yakması için prizden çektiği elektriği direnci patlatarak direk sisteme vermesi gerekir ki bu gerçekten %1'den bile düşük bir ihtimal.
4.ya da basit olarak12v kanalından kısa devre yaparsa anakartı kullanılamaz hale getirir.

Kalitesiz güç kaynakları zararsızdır demiyorum sadece patlar diye bir şey yoktur en kötü ihtimal sisteme zarar verir ama patlamaz.

Son düzenleme:
Bir konu açmıştım adamlar altına bomb has been planted falan yazdı.
Abartıyorlar. Teknoloji şans işidir ama bu sebebe dayanarak Frisby veya saçma sapan markaların PSU'larını almak doğru olmaz. Bence akım korumalı priz almak yerine bekleyin, elinize bir miktar daha para geçince düzgün bir PSU alırsınız.

Güç kaynağına güvenme derim. Ne olacağı belli değil sonuçta. Koruyacağını düşünmüyorum. Gelen yüksek voltajı önlüyor sadece sanırım.

Kalitesiz güç kaynağı pişmanlıktır . Şuanda gamepower psumdan traktör sesi geliyor masa bile titriyor . 1 haftaya kalmadan hemen yeni bir psuya geçicem size tavsiyem kaliteli marka psu alın eğer bütçe sınırı yok ise bir tane de ups alın kafanız rahat olur frisby psusu olan arkadaşımın psusu kısa devre yapmıştı gözümün önünde

@Aimerlapaix

Elektrik hattında oluşacak bir yüksek akımı o tarz bir şeyin tolere etmesi biraz basit bir yaklaşımdır. He yine de Frisby marka güç kaynağı için "kesin patlar" demek doğru olmaz. Güven vermeyen bir ürün. Esas olan bu. En azından ufak ufak kenara para atmaya başlayın. Vakti zamanı geldiğinde değiştirirsiniz.

Şu güç kaynaklarına patlar diyenler neye göre diyor çok merak ediyorum güç kaynağının patlaması için ya TR standartının (220-240v) daha altında bir güç kaynağını TR prize takarsanız patlar.
2.ihtimal ise 20 yıllık çok çok eski güç kaynaklarının artık dengeli voltaj çekememesinden ötürü yanması veya direk sistemi yakması.

Kalitesiz güç kaynakları zararsızdır demiyorum sadece patlar diye bir şey yoktur en kötü ihtimal sisteme zarar verir ama patlamaz.
Eğer PSU patlarsa , Uçarsa falan sorun PSU da degil elektirik sağlayıcınız dadir elektirik sürekli voltaj değerleri düzensiz gelirse çok büyük dalgalanmalar olursa PSU belki patlar ama hiç sanmam anakartin işlemcinin ,ekrankartinin yanacagini benimde PSU m çok leş bı PSU du markasız falan 30 TL ye almıştım ama kisadevre koruması dahil vardı.

Eğer PSU patlarsa , Uçarsa falan sorun PSU da degil elektirik sağlayıcınız dadir elektirik sürekli voltaj değerleri düzensiz gelirse çok büyük dalgalanmalar olursa PSU belki patlar ama hiç sanmam anakartin işlemcinin ,ekrankartinin yanacagini benimde PSU m çok leş bı PSU du markasız falan 30 TL ye almıştım ama kisadevre koruması dahil vardı.
Sistemi yakmaz zaten sadece zarar verebilir

Geri
Yukarı