Akım Korumalı Priz Önemli Mi?

Kastanbolu

Kilopat
Merhabalar, bu akım korumalı prizler alınmalı mı?
Ben hiç almadan kullandım, yeni PC topladım 2 yıl oldu elektrikler gitti geldi priz düğmesi açıktı elektrik gelince vesaire sistemin ömrünü azaltmış mıdır? Ani gelen akımlar zararlı mı?
Yoksa zarar görse zaten kökünden yanar mıydı makine?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir sorun olsaydı belli ederdi kendini. Akım korumalı priz bir önlemdir isteğe bağlı olarak kullanılabilir. İmkan var ise kullanılmasını da tavsiye ederim. Ani gelen akımlar zararlı olabilir, eğer kaliteli bir PSU kullanıyorsan zaten riski en aza indirmiş oluyorsun. Fakat en iyi PSU da olsa her türlü risk var.

Sistemin ömrünü teknik olarak azaltmıştır fakat "maalesef sisteminizin ömrü 10 gün azaldı" falan diye süre verilmez buna yani :)

Hocam, akım korumalı prizler şebekeden yüksek voltajla gelen çok riskli voltajlarda koruyucu kalkan olup gayet faydalıdır. Ancak sık sık olan kesintilerle PC 'nin HDD'inin, anakartının, vb. bozulması riskini kesin olarak önleyemez. Sık sık kesintiler oluşuyorsa akım korumalı prizle beraber UPS de kullanmanız gerekir. Kolay gelsin.

Hocam, akım korumalı prizler şebekeden yüksek voltajla gelen çok riskli voltajlarda koruyucu kalkan olup gayet faydalıdır. Ancak sık sık olan kesintilerle PC 'nin HDD'inin, anakartının, vb. bozulması riskini kesin olarak önleyemez. Sık sık kesintiler oluşuyorsa akım korumalı prizle beraber UPS de kullanmanız gerekir. Kolay gelsin.
Üstüne PSU korumalı ve kaliteli olmalı?
Keza akım korumalı priz olsa da elektrik gidince fişi çekmek de önemlidir sanırsam?
Hocam, akım korumalı prizler şebekeden yüksek voltajla gelen çok riskli voltajlarda koruyucu kalkan olup gayet faydalıdır. Ancak sık sık olan kesintilerle PC'nin HDD'inin, anakartının, vb. bozulması riskini kesin olarak önleyemez. Sık sık kesintiler oluşuyorsa akım korumalı prizle beraber UPS de kullanmanız gerekir. Kolay gelsin.

Ömrü azaltma diye bir şey oluyor mu peki ani gelen akımlarda üstat?
Yoksa sıkıntı olsaydı zaten makine yanar mıydı?
Bir sorun olsaydı belli ederdi kendini. Akım korumalı priz bir önlemdir isteğe bağlı olarak kullanılabilir. İmkan var ise kullanılmasını da tavsiye ederim. Ani gelen akımlar zararlı olabilir, eğer kaliteli bir PSU kullanıyorsan zaten riski en aza indirmiş oluyorsun. Fakat en iyi PSU da olsa her türlü risk var.

Sistemin ömrünü teknik olarak azaltmıştır fakat "maalesef sisteminizin ömrü 10 gün azaldı" falan diye süre verilmez buna yani :)

Teşekkürler, kasayı satıp yeni kasa alacağım da onun için aldığım günden itibaren takayım bari.
PSU Silverstone 600+ 80P Bronz sertifika kaliteli bir PSU evet.
Ama kaliteli olsa da gene de riski daha da azaltmak için akım korumalı prizle koruma altına alalım değil mi?
Bu ikisiyle de gene risk oluşur mu keza? :D

Teşekkürler, kasayı satıp yeni kasa alacağım da onun için aldığım günden itibaren takayım bari.
Ama kaliteli olsa da gene de riski daha da azaltmak için akım korumalı prizle koruma altına alalım değil mi?
100% Korunur diyemeyiz :D Örnek vereyim bu ani gelen akımlardan dolayı benim 1 modem, 1 kombi ve 1 laptop şarj adaptörü olmak üzere evdeki 3 elektronik alet bozuldu. Elektrik 2-3 kez gidip geldi neden olduğunu bilmiyorum tüm apartmanda oldu bundan dolayı da yukarıdaki aletler maalesef iptal oldu. Sonradan bende akım korumalı prize geçtim şu an bir sorun yok, elektrik aniden gelse de priz şarteli atıyor.

Üstüne PSU korumalı ve kaliteli olmalı?
Keza akım korumalı priz olsa da elektrik gidince fişi çekmek de önemlidir sanırsam?

Ömrü azaltma diye bir şey oluyor mu peki ani gelen akımlarda üstat?
Yoksa sıkıntı olsaydı zaten makine yanar mıydı?

Hocam, ömrünün azalması derken, örneğin varistor, sigorta, vb. parça bozulması bulunmuyorsa uzun zaman kullanılırlar. Bazı akım korumalı prizlerde varistorla birlikte cam sigorta da bulunur. Pik akım direk varistora gelse bile sadece sigortası (attığında LED'in ışığı yanamaz) atar, varistoru genellikle bozulmaz, sigorta değişince de yine kullanılır. Sigortası olmayanlarda gelen pik varistora zarar veremediği sürece akım korumalı priz yine kullanılmış olur. Akım korumalı prizlerin kesintilerde kapatılması mutlaka gerekli değildir. Evdeki prizinden çekilmesi ise günlük kullanımlarda anahtarı varsa ON/OFF anahtarından kapatılması yeterli olur. Evden uzun zaman ayrılma durumu bulunuyorsa prizinden çekilmesi o zaman gerekli olur.

PSU'yu kaliteli markalardan makelsan, tunçmatik, vb. seçerseniz iyi bir seçim olur. PSU ve akım korumalı prizle bu korumayı iyice artırmış oluruz, ancak line-interaktif UPS'lerle % 100 garantiyle koruyamamış, online UPS'lerle şebekeden bağımsız çalıştıklarından tam koruyabilmiş oluruz. Kolay gelsin.

100% Korunur diyemeyiz :D Örnek vereyim bu ani gelen akımlardan dolayı benim 1 modem, 1 kombi ve 1 laptop şarj adaptörü olmak üzere evdeki 3 elektronik alet bozuldu. Elektrik 2-3 kez gidip geldi neden olduğunu bilmiyorum tüm apartmanda oldu bundan dolayı da yukarıdaki aletler maalesef iptal oldu. Sonradan bende akım korumalı prize geçtim şu an bir sorun yok, elektrik aniden gelse de priz şarteli atıyor.
Ani gidip gelmelerde sorun yani değil mi?
Gitse 5 dakika sonra gelse aynı sorun doğuruyor mu :D

Yeni konular

Geri
Yukarı