Akım korumalı priz önerisi

Konuyu ilk oluşturduğumda UPS gibi birşey sormadım üstelik akım korumalı prizler işe yarar mı diye de. Teşekkür ederim sizce bunların işe yaramadığını söylediniz ancak dikkatiniz çekiyor ise kafamın karıştığını söyledim farklı konularda işe yaradıklarını söylerken insanlar sizden böyle bir cevap alınca şaşırdım. Bunun üzerine samimiyetinize sığınarak size hislerimi belirttim kafam karışıyor gibi. Eğer buna ''seni veya başkasını ikna etmeye çalışmıyoruz '' gibi bir kelime kullanıyorsanız Kardeşim dicek samimiyetimiz de bulunmamakta. Tekrardan bilgileriniz için teşekkür ederim fikirleriniz için siz dediğinizde bile yan sekme açıp UPS model ve fiyatlarına bakmaya başladım. Önerileriniz olur ise beklerim.
O servisler gibi, ağzı olan konuşanlar gibi boş beleş konuşup bu sefer akım korumalı priz bir işe yaramaz desem haklı durumda olursun arada kalırsın. Ben ne amaçla kullanıldığını ve hangi durumlarda cihazı kurtardığını yazmışım, dediğim gibi şebekeden 260-270v gibi yüksek voltaj geldiği anda sigorta görevi görüp kendi içindeki VDR patlayarak cihaza gidecek yüksek akımı keser. Senin istediğin düşüp çıkmayan stabil voltaj, bunun için sürekli voltajı düzenleyen isminden belli regülatör alacaksın, ups şart değil.

Aniden gelen yüksek akım için priz alman yeterli olur. Yüksek akım gelince priz kendini imha eder. Cihazların yüksek akıma mağruz kalmaz.

Eğer stabil voltaj istiyorsan regülatör alman gerek.

Bu yazdıklarıma göre seçimini yaparsın.

Priz istiyorsan bu priz yeterli olur.

Aniden gelen yüksek akım için priz alman yeterli olur. Yüksek akım gelince priz kendini imha eder. Cihazların yüksek akıma mağruz kalmaz.

Eğer stabil voltaj istiyorsan regülatör alman gerek.

Bu yazdıklarıma göre seçimini yaparsın.

Priz istiyorsan bu priz yeterli olur.

Regülatör çok fazla pahalı geldi. Evimde topraklama sistemi bulunmadığı için kendim yapmayı hedefliyorum. 5'li değil de acaba 6 adet yuva bulunan bir model alsam diye düşünmekteyim. Şöyle gösteriyim aklımda olan modeli.

Regülatör çok fazla pahalı geldi. Evimde topraklama sistemi bulunmadığı için kendim yapmayı hedefliyorum. 5'li değil de acaba 6 adet yuva bulunan bir model alsam diye düşünmekteyim. Şöyle gösteriyim aklımda olan modeli.

Kullanmadım hiç ama işe yarar gibi görünüyor. Çoğu prizin mantığı aynı zaten, kötü priz veya iyi priz fark etmiyor bence bir kaliteden sonra.

Akım korumalı prizin esprisi diyelim voltaj 260 oldu veya yıldırım çarptı vs bir aşırılık oldu VDR patlar ve akım kesilir o anda. Önemli olan ve senin aradığın şey cihaz çalışırken stabil voltaj almasıdır. Bunu ancak regülatörler sağlar, yani voltaj bir 190 olsa bir 230 olsa da sana hep 220v verir, akım korumalı prizler bu açıdan sana bir fayda sağlamaz, UPS ise sürekli bataryadan besler regülatöre göre artısı elektrik kesintisinde de yardımcı(UPS içinde de regülatör de var) Akım koruma çoğu cihazın içinde vardır bir anlamda bu prizler para tuzağıdır.
Bilgisayarı yeni topladım zarar görsün istemiyorum sence bu tarz usp gibi cihazlar çok gerekelimi aynı sorum tv için de geçerli ve hangi voltaj marka model tavsiye edersin?

Geri
Yukarı