Akım korumalı priz şart mı?

YakupAslan

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
köle
Merhaba. Elektrikçi, binamızda topraklama olmadığını söyledi. Akım korumalı priz ile bilgisayarımı koruyabilir miyim? Ayrıca akım korumalı priz şart ise, tekli akım korumalı prizin üstüne 4'lü normal priz takacağım sorun olur mu? Güç kaynağının bir etkisi var mıdır? FSP 500W Aktif PFC Güç Kaynağı fp500 marka güç kaynağım var.

Eğer akım koruma takmazsan yüksek enerji PS'yi yakacaktır. Eğer 4 priz desteklemeden çoğaltıcıyla kullanırsan akım korumayı ve PS'yi yine yakarsın. Bir akım korumaya bir priz yeter.

Topraklama cihazlarda kaçak akım olduğunda kullanıcıyı ve cihazı korumak için vardır. Akım korumalı priz topraklama görevini yapamaz ve eğer topraklama bağlantınız yok ise cihazlarda oluşacak kaçak akımlar evdeki diğer cihazlarında metal gövdesinde elektrik çarpılma riskine sebep olacaktır. En kolay çözüm camdan kapıdan bir toprak kablosunun bir ucunu bahçe gibi bir alana takıp diğer ucunu duvardaki prize takmanız olacaktır. Ama aklıma şu takıldı evin iznini nasıl aldınız?

@alperengalip eski binalarda bu tip durumlar olabilir. Topraklamanın yerini hiçbir şey tutamaz. Akım korumalı priz ve UPS üzerinde topraklama pinleri var. Bunlar süs değil. Gövdeye kaçak sadece topraklama ile atılabilir.

Eğer akım koruma takmazsan yüksek enerji PS'yi yakacaktır. Eğer 4 priz desteklemeden çoğaltıcıyla kullanırsan akım korumayı ve PS'yi yine yakarsın. Bir akım korumaya bir priz yeter.
Hocam o da çok tuzlu ya.
Topraklama cihazlarda kaçak akım olduğunda kullanıcıyı ve cihazı korumak için vardır. Akım korumalı priz topraklama görevini yapamaz ve eğer topraklama bağlantınız yok ise cihazlarda oluşacak kaçak akımlar evdeki diğer cihazlarında metal gövdesinde elektrik çarpılma riskine sebep olacaktır. En kolay çözüm camdan kapıdan bir toprak kablosunun bir ucunu bahçe gibi bir alana takıp diğer ucunu duvardaki prize takmanız olacaktır. Ama aklıma şu takıldı evin iznini nasıl aldınız?
Evin izni derken hocam? Ev 2008 yılında yapıldı. Daha doğrusu 3. kat 2008 yılında yapıldı. Elektrik aksamı 2017 yılında komple en iyisiyle yenilendi. Ama geçen aylarda kombiyi aktifleştirmek için gelen teknik servis elemanı topraklama kablosu olmadığını söyledi. Priz kablolarına bakıyorum 3 renk kablo var. Kırmızı, yeşil/sarı mavi. Bazı priz yuvalarında kahverengi kablo da gördüm. Ayrıca oturduğumuz yer hemen hemen kırsal bir bölge. Aslında değil ama gelişmemiş. Ya tesisatı yenileyen elektrikçinin işgüzarlığı ya da ortada bir yanlışlık var ben de anlamadım.
@alperengalip eski binalarda bu tip durumlar olabilir. Topraklamanın yerini hiçbir şey tutamaz. Akım korumalı priz ve UPS üzerinde topraklama pinleri var. Bunlar süs değil. Gövdeye kaçak sadece topraklama ile atılabilir.
Evet bina temelinde çok eski. Daire üstte anlattığım şekilde yapıldı.

Evin izni derken hocam?
O yılda nasıldı bilmem ama artık topraklama bağlantısı olmayan binalara oturma ruhsatı verilmiyor yangın ve çarpılma tehlikesinden dolayı.
Priz kablolarına bakıyorum 3 renk kablo var. Kırmızı, yeşil/sarı mavi. Bazı priz yuvalarında kahverengi kablo da gördüm. Ayrıca oturduğumuz yer hemen hemen kırsal bir bölge.
Prizlerdeki kablolar bağlı ise bina girişindeki panoda topraklama olmayabilir. Sarı/yeşil kablo topraklama bağlantısıdır. Servis topraklamanın bina dışına çıkmadığını görmüş olabilir. Elektrikçi çağırıp bağlantının durumunu öğrenebilirsiniz.

O yılda nasıldı bilmem ama artık topraklama bağlantısı olmayan binalara oturma ruhsatı verilmiyor yangın ve çarpılma tehlikesinden dolayı.

Prizlerdeki kablolar bağlı ise bina girişindeki panoda topraklama olmayabilir. Sarı/yeşil kablo topraklama bağlantısıdır. Servis topraklamanın bina dışına çıkmadığını görmüş olabilir. Elektrikçi çağırıp bağlantının durumunu öğrenebilirsiniz.
Tamamdır. Çok teşekkür ederim. Topraklama olduğu takdirde akım korumalı prize ihtiyaç var mıdır? Var ise dediğim gibi tekli akım korumalı prize 4'lü normal priz takabilir miyim?

Tamamdır. Çok teşekkür ederim. Topraklama olduğu takdirde akım korumalı prize ihtiyaç var mıdır? Var ise dediğim gibi tekli akım korumalı prize 4'lü normal priz takabilir miyim?

Akım korumalı priz olmadan da cihazlar çalışır ancak elektrik kesilmelerinde, ani sürekli olarak gidip gelmelerde akım dalgalanacağı için cihazlar hasar görebilir ve almanız daha iyi olacaktır. Üzerinde 4 tane çıkışı olan akım korumalı prizde alsanız, tekli prize çoklama da yapsanız aynı işlevi görecektir ama çoklayıcıların akım ve Watt değerlerine bakın sistemin çektiğinden az ise yangın riski var siz oyun oynarken alev alabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı