Akım Korumalı Prizler Nasıl Tercih Edilmelidir?

Tripoli

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle merhaba, ben yeni bir bilgisayar aldım ve ek olarak evdeki teknolojik cihazlarımı korumak adına bir akım korumalı priz almak istiyorum ama gördüğüm fiyatlar ateş pahası. Sizlerden öğrenmek istediğim mesele de bazı prizler için internette "Joule" değeri girilmiş ve ben bundan hiç anlamıyorum. Yüksek olması mı iyi yoksa düşük olması mı? Neye göre tercih yapmalıyım? Bir yol gösterirseniz çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler arkadaşlar.

"Akım korumalı" priz olayında fiyatlar kandırmaca biraz... Boşuna o paraları vermeyin. Kendiniz 1 tane varistör, 1 tane cam sigorta ile en alasını yaparsınız. Maliyeti toplasan 10 lira bile tutmaz. YouTube üzerinde bir sürü video rehber var.
https://www.youtube.com/results?search_query=akım+korumalı+priz+yapımı

Hatta isterseniz bunların yanına bir tane de 220nF 400V kondansatör eklersiniz. Dört dörtlük korumalı priz olur.

"Akım korumalı" priz olayında fiyatlar kandırmaca biraz... Boşuna o paraları vermeyin. Kendiniz 1 tane varistör, 1 tane cam sigorta ile en alasını yaparsınız. Maliyeti toplasan 10 lira bile tutmaz. YouTube üzerinde bir sürü video rehber var.
https://www.youtube.com/results?search_query=akım+korumalı+priz+yapımı

Hatta isterseniz bunların yanına bir tane de 220nF 400V kondansatör eklersiniz. Dört dörtlük korumalı priz olur.
Tamam. :/

Dosya Ekleri

• f54eb8a70d58c1c8dbce0a8f739292cb.jpg
    f54eb8a70d58c1c8dbce0a8f739292cb.jpg
    34,8 KB · Görüntüleme: 17
@ulpian dediği doğru. Temel mantığı varistör. El becerisi ve ekipman varsa yapılabilir. Almak isterseniz de APC veya Tuncmatik alabilirsiniz.

@ulpian arkadaşımızın dediği şey de olur.

Yüksek olması daha iyidir (kapasite gibi düşünün.)
Ve ayrıca elektronik cihazlar elektrik kesintisinden etkilenme olayı düşük. (Bilgisayar kullanırken kaç kere kesildi diğer cihazlar içinde geçerli.)

Fırın, Mikrodalga gibi ev cihazlarından bahsediyorsanız onlarıda etkilemez muhtemelen.

* Not : Cihazlara zaten artık elektrik gitmelerine karşı korunabiliyorlar.

Sorum var ?
Evde kaç tane teknolojik cihaz var ve cihazların isim nedir ?

@Tripoli

Bu videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İzledim ve temel mantığı anladım. Dediğiniz şeyi anladım.

@ulpian arkadaşımızın dediği şey de olur.

Yüksek olması daha iyidir (kapasite gibi düşünün.)
Ve ayrıca elektronik cihazlar elektrik kesintisinden etkilenme olayı düşük. (bilgisayar kullanırken kaç kere kesildi diğer cihazlar içinde geçerli.)

Fırın, mikrodalga gibi ev cihazlarından bahsediyorsanız onları da etkilemez muhtemelen.

* Not: Cihazlara zaten artık elektrik gitmelerine karşı korunabiliyorlar.

Sorum var?
Evde kaç tane teknolojik cihaz var ve cihazların isim nedir?

Buzdolabı, fırın, mikrodalga, bilgisayar, telefon şarj cihazları, televizyon, PS4 vb.

İzledim ve temel mantığı anladım. Dediğiniz şeyi anladım.

Buzdolabı, fırın, mikrodalga, bilgisayar, telefon şarj cihazları, televizyon, PS4 vb.
Mikrodalga ve fırını bilmiyorum ama diğer cihazlar elektrik kesintisine karşı zarar almama ihtimalleri gayet yüksek.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mikrodalga ve fırını bilmiyorum ama diğer cihazlar elektrik kesintisine karşı zarar almamama ihtimalleri gayet yüksek.
Ben bu akım korumalı priz işini çok detaylı bilmiyordum. @ulpian arkadaş o videoyu atmasa bilgim olmazdı. Yani şimdi bu abiyi dinleyince de "Ulan ne yapsam, alsam mı almasam mı?" diye düşünmedim değil. Şimdi bu ürünlerden birini alsam dolandırılmış gibi hissedeceğim.

Geri
Yukarı