Akım korumalı prizlerin ömrü ne kadardır?

FURKAN CANN

Hectopat
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
A520M-K ANAKART / AMD RYZEN 5 3600 / GT 730 EKRAN KARTI / 8GB 2666MHZ RAM / 240GB KİNGSTON A400 SSD
Meslek
Elektrik - Elektronik teknikeri
Gerilim korumalı priz yani akım korumalı prizlerin ömürleri var mıdır merak ediyorum. Teşekkürler.

Evet, vardır. Her şeyin bir ömrü vardır. Üç ile beş yıl arasında olduğunu düşünüyorum. Evinizde sık sık elektrik kesintisi yaşanıyor ise, aşırı gerilim koruyucularınızı iki yılda bir değiştirmek isteyebilirsiniz.

Ekleme // Bununla ilgili bir blog içeriği buldum, okumak isteyebilirsiniz. Do Surge Protectors Wear Out?

Son düzenleme:
Evet, vardır. Her şeyin bir ömrü vardır. Üç ile beş yıl arasında olduğunu düşünüyorum. Evinizde sık sık elektrik kesintisi yaşanıyor ise, aşırı gerilim koruyucularınızı iki yılda bir değiştirmek isteyebilirsiniz.

Ekleme // bununla ilgili bir blog içeriği buldum, okumak isteyebilirsiniz. Do Surge Protectors Wear Out?

İlk önce cevabınız için teşekkür ederim yani her zaman elektrik kesintisi olmuyor oluyorsa genelde bölgemizdeki kaynaklanan problemlerden oluyor onun dışında yıldırım düşmesi yaşamadım ama fazla akım geldiğinden dolayı priz sigortasını attırdığına şait oldum.

İlk önce cevabınız için teşekkür ederim yani her zaman elektrik kesintisi olmuyor oluyorsa genelde bölgemizdeki kaynaklanan problemlerden oluyor onun dışında yıldırım düşmesi yaşamadım ama fazla akım geldiğinden dolayı priz sigortasını attırdığına şait oldum.

Rica ederim, genel şebeke hattı haricinde kesintiler yaşamıyor iseniz. Piyasa da bulunan güvenilir firmaların ürünleri ile (Schneider, Tunçmatik vb.) sorun yaşamazsınız. Düzensiz bir gerilim mevcut ise de pek bir değişkenlik arz edeceğini zannetmiyorum. Bu konu da bilgili insanlar daha iyi açıklayabilirler ama benim düşünceme göre 3-5 yıl ideal bir kullanma ömrü.

Rica ederim, genel şebeke hattı haricinde kesintiler yaşamıyor iseniz. Piyasa da bulunan güvenilir firmaların ürünleri ile (Schneider, Tunçmatik vb.) Sorun yaşamazsınız. Düzensiz bir gerilim mevcut ise de pek bir değişkenlik arz edeceğini zannetmiyorum. Bu konu da bilgili insanlar daha iyi açıklayabilirler ama benim düşünceme göre 3-5 yıl ideal bir kullanma ömrü.

Hocam şuandaki prizim ay-ka kötü bir marka değil bence şebeke harici kesinti şu ana kadar yaşamadım Allah'a şükür.

Hocam şuandaki prizim ay-ka kötü bir marka değil bence şebeke harici kesinti şu ana kadar yaşamadım Allah'a şükür.

Zaten ürünleri eskisi gibi sağlam ve uzun ömürlü üretmiyorlar. Ya garanti süresi dolduktan kısa bir süre sonra ya da 3-5 yıl sonra ömrünü kendiliğinden tamamlıyor gibi bir durum var ne yazık ki.

Umarım bundan sonra da yaşamazsınız.

Zaten ürünleri eskisi gibi sağlam ve uzun ömürlü üretmiyorlar. Ya garanti süresi dolduktan kısa bir süre sonra ya da 3-5 yıl sonra ömrünü kendiliğinden tamamlıyor gibi bir durum var ne yazık ki.

Umarım bundan sonra da yaşamazsınız.

Alalı 1.5 sene oldu hocam şu anlık sıkıntım yok. Sadece merakımdan sordum cevaplarınız için teşekkür ederim.

Merhaba. İçten sigortalı olanlarda iç sigortası atmışsa varistor kısa devre olmuştur, normal koruma LED i bu durumda zaten yanamaz, akım korumalı priziniz kullanım dışında kalmıştır. Bu durumda akım korumalı prizin yine kullanılması için içindeki varistor elemanı ve sigortası yenisiyle değiştirilmeli veya yeni bir akım korumalı priz ancak o zaman satın alınmalıdır. Sınırlı süreli bir kullanım ömrünü belirlemek bence pek doğru değildir. Bir benzetme yapmak gerekirse örneğin bir kaçak akım rölesi kaçak akımlarda koruma yapıp nedensiz olarak atmadığı sürece değiştirilmez, yine kullanılmaya devam edilir. Kolay gelsin.

Merhaba. İçten sigortalı olanlarda iç sigortası atmışsa varistor kısa devre olmuştur, normal koruma LED'i bu durumda zaten yanamaz, akım korumalı priziniz kullanım dışında kalmıştır. Bu durumda akım korumalı prizin yine kullanılması için içindeki varistor elemanı ve sigortası yenisiyle değiştirilmeli veya yeni bir akım korumalı priz ancak o zaman satın alınmalıdır. Sınırlı süreli bir kullanım ömrünü belirlemek bence pek doğru değildir. Bir benzetme yapmak gerekirse örneğin bir kaçak akım rölesi kaçak akımlarda koruma yapıp nedensiz olarak atmadığı sürece değiştirilmez, yine kullanılmaya devam edilir. Kolay gelsin.

Ama hocam 3 5 kere böyle sigortası attı kapalı gök gürültülü havalarda eski bilgisayarımda açmaya çalıştığımda açılmadı güç tuşuna basılı tuttuğum zaman açıldı başımdan geçenler bunlar yani 1 kere attı işlevi bittiyse neden 3 veya 5 kere attı onu anlamadım çalışmasında problem yok şu anda yani işlevi yerine getirmez mi isterseniz prizin resmini atabilirim bu arada prizim LED'li değil hocam.
Merhaba. İçten sigortalı olanlarda iç sigortası atmışsa varistor kısa devre olmuştur, normal koruma LED'i bu durumda zaten yanamaz, akım korumalı priziniz kullanım dışında kalmıştır. Bu durumda akım korumalı prizin yine kullanılması için içindeki varistor elemanı ve sigortası yenisiyle değiştirilmeli veya yeni bir akım korumalı priz ancak o zaman satın alınmalıdır. Sınırlı süreli bir kullanım ömrünü belirlemek bence pek doğru değildir. Bir benzetme yapmak gerekirse örneğin bir kaçak akım rölesi kaçak akımlarda koruma yapıp nedensiz olarak atmadığı sürece değiştirilmez, yine kullanılmaya devam edilir. Kolay gelsin.

Hocam rahatsız ettim ama akım korumalı priz ömrü bitmeye yakın nasıl bir tepki veriyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı