Akıncı TİHA Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim ediliyor

Baykar Savunma tarafından üretilen Taarruzi İnsansız Hava Aracı Akıncı, Türk ordusunun envanterine giriyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Akıncı'nın özellikleri:

• 40,000 Feet Uçuş İrtifası
  • 24 Saat Havada Kalış Süresi
  • Çift Yedekli SATCOM + Çift Yedekli LOS
  • Tam Otomatik Uçuş Kontrol ve 3 Yedekli Otopilot Sistemi (Triple Redundant)
  • Yer Sistemlerine Bağımlı Olmaksızın Tam Otomatik İniş ve Kalkış Özelliği
  • GPS Bağımlılığı Olmaksızın Dahili Sensör Füzyonu İle Seyrüsefer Özelliği

1630264387779.png

Bu İHA-SİHA'lar için aşırı heyecanlanmaya gerek yok. Bu kadar rağbet görmesinin ve diğer ülkelerinde almak istemesinin sebebi Orta Doğu bölgesi için fazla güçlü olması ve maliyetinin düşük olması. Lakin hava savunma sistemleri karşısında pek bir şey yapabileceğini sanmıyorum, yani olurda NATO-EU ile gerginlik yaşanırsa İHA-SİHA yetmeyecek. Birazcıkta maliyeti düşük olduğundan bu kadar gösterilmesinin sebebi "Bakın işte vergileriniz buraya gidiyor, şimdi düşün yakamızdan" tarzı olabilir. Silah ihracatına dayalı bir ekonomi modeli denemek istiyor da olabilirler. İlginçtir ki bu kadar savunma sanayisine yatırım yapmamıza rağmen Altay tankı hiç İHA-SİHA kadar ön plana çıkarıldığını görmüyorum. Çünkü maliyeti fazla, motor problemi çözüldüğünde bile seri üretime geçmesi zor olacak. Keşke Rusya'dan S-400 almışken T-90MS tankları da alsaydık. 30-40 yıl önce üretilmiş tankları hala modernizasyonlarla kullanmaya çalışacağımıza direkt tank alsaymışız daha iyi olurdu diye düşünüyorum.
İdlib’de nasıl performans verecek merak ediyorum:) Rus hava savunmaları TB2’deki gibi kör mü kalacak yoksa yakalayabilecek mi Akıncı’yı merak ediyorum zira boyu bayağı büyük.
Pantsir S1'lerden bahsediyorsan sadece 2 tanesi hasar almış, sonrasında tamir edilmiş iddiası var.

Son düzenleme:
Bu İHA-SİHA'lar için aşırı heyecanlanmaya gerek yok. Bu kadar rağbet görmesinin ve diğer ülkelerinde almak istemesinin sebebi Orta Doğu bölgesi için fazla güçlü olması ve maliyeti düşük, bakımının kolay olması. Lakin hava savunma sistemleri karşısında pek bir şey yapabileceğini sanmıyorum, yani olurda NATO-EU ile gerginlik yaşanırsa İHA-SİHA yetmeyecek. Birazcıkta maliyeti düşük olduğundan bu kadar gösterilmesinin sebebi "Bakın işte vergileriniz buraya gidiyor, şimdi düşün yakamızdan" tarzı olabilir. Silah ihracatına dayalı bir ekonomi modeli denemek istiyor da olabilirler. İlginçtir ki bu kadar savunma sanayisine yatırım yapmamıza rağmen Altay tankı hiç İHA-SİHA kadar ön plana çıkarıldığını görmüyorum. Çünkü maliyeti fazla, motor problemi çözüldüğünde bile seri üretime geçmesi zor olacak. Keşke Rusya'dan S-400 almışken T-90MS tankları da alsaydık. 30-40 yıl önce üretilmiş tankları hala modernizasyonlarla kullanmaya çalışacağımıza direkt tank alsaymışız daha iyi olurdu diye düşünüyorum.

Pantsir S1'lerden bahsediyorsan sadece 2 tanesi hasar almış, sonrasında tamir edilmiş iddiası var.
Türk milleti olarak en çok işimize yarayan özelliği, askerimizi göndermeden havadan işini yapabilmesi işimize yarıyor. İlerde üstdüzey olarak geliştirilse bilmem tabiki. İnsansız olarak, tank,savaş uçağ'ıda üretebilsek, kendi alanımız için çağ atlayabiliriz. Yazacaklarımı yanlış anlamayın ama, ilerde başka parti geçerse, Bayraktarı kapatma gibi bir durumda, her şey çöp olacaktır. Temennim, holding'lerin vergisi silineceğine, Bayraktar veya Aselsan gibi firmalara yüksek şekilde yatırım yapılmasıdır. Her alan için geçerli bu.

@Artorias74 İHA ve SİHA'lar önemlidir. Bu konudaki ilk mesajımda da demiştim, Baykar gençlere ciddi anlamda önem veriyor. Hem stajyer ve genç mühendis oranları yüksek, hem de bünyesine kattıkları stajyerleri bile gerçek dünya uygulamaları üzerine çalıştırıyorlar.

İHA'lar bizim için sırf savunma sanayi olarak değil, özellikle teknoloji konusunda üstünlük kurduğumuz bir alan olarak da önemli. Sadece yazılım ile başlayan bu serüvende önce sensör alt sistemleri, sornasında ise mekanik alt sistemleri yerlileştirildi. Aslına bakarsanız İHA/SİHA da bir tank kadar pahalıdır, bu pahalılığın en büyük iki nedeni ise elektro optik sistem ve motorlardır. Baykar bu noktada kamera olarak Westcam, motor olarak ise Ukrayna menşeili motorlar ile yola başladı. Bunlar süreci hızlandıran önemli etmenlerdi. Fakat yukarda saydığım yerliliklerden sonra, kamera sistemi de yerlileştirildi, motorlarda da geliştirmeler devam ediyor. Yani kademe kademe işleyen bir süreç söz konusu. Şirket ciddi anlamda AR-GE de yapıyor. TB3, MUIS, yerli mikroişlemciler... Bunlar sonraki adımlar.

Ciddi anlamda heyecanlanmak gerekiyor aslında.

Bir gerginlikte İHA/SİHA'nın yetmeyeceğini kahvedeki Mehmet amca bilmeyebilir. Ama bu SİHA'ların arkasındaki mühendisler, bizden daha iyi biliyorlar. MUİS, önemli bir hedef bu nedenle.

Baykar'ın öne çıkmasının en büyük nedeni özel şirket olması. Özel şirketler, hayatta kalabilmek için ürün satmak zorundadır, PR yapmak zorunda. TUSAŞ, TEI ya da ASELSAN'ın böyle bir derdi yok ama. Onlar zaten devletin. E, ürün gecikirse devlet kendi kendine ceza mı kesecek? :)

Ben bu nedenle savunma sanayinde kontrollü özelleşmenin arttırılmasını istiyorum. ABD tarzı bir model sağlıklı olacaktır. ABD'de özel şirketler vardır. Devlet ihale açar, şirketler AR-GE ile proje üretir, projesi iyi olan ve lobiciliği de iyi yapan kazanır. Devlet görevi ise bu araçların ihracatını kontrol etmektir.

Baykar tarafında vergi konusunda ne oluyor bilmiyorum. Ancak vergisi silinen o kadar gereksiz şirket var ki. Onlardan alınan verginin Baykar gibi şirketlere ve özellikle küçük girişimlere aktarılması gerekiyor. Zira komple İHA yapamasa da, bunun kontrol sistemlerini, silah sistemlerini, yani sensör ve mekanik alt sistemlerini yapan, yapabilen özel şirketler var. Bunlar desteklenmeli.

Yazacaklarımı yanlış anlamayın ama, ilerde başka parti geçerse, Bayraktarı kapatma gibi bir durumda, her şey çöp olacaktır.

Kapatılmasa bile önü kesilecektir. Ama kapatamazlar. Artık yurt dışına çalışan bir firma.

@Artorias74 İHA ve SİHA'lar önemlidir. Bu konudaki ilk mesajımda da demiştim, Baykar gençlere ciddi anlamda önem veriyor. Hem stajyer ve genç mühendis oranları yüksek, hem de bünyesine kattıkları stajyerleri bile gerçek dünya uygulamaları üzerine çalıştırıyorlar.

İHA'lar bizim için sırf savunma sanayi olarak değil, özellikle teknoloji konusunda üstünlük kurduğumuz bir alan olarak da önemli. Sadece yazılım ile başlayan bu serüvende önce sensör alt sistemleri, sornasında ise mekanik alt sistemleri yerlileştirildi. Aslına bakarsanız İHA/SİHA da bir tank kadar pahalıdır, bu pahalılığın en büyük iki nedeni ise elektro optik sistem ve motorlardır. Baykar bu noktada kamera olarak Westcam, motor olarak ise Ukrayna menşeili motorlar ile yola başladı. Bunlar süreci hızlandıran önemli etmenlerdi. Fakat yukarda saydığım yerliliklerden sonra, kamera sistemi de yerlileştirildi, motorlarda da geliştirmeler devam ediyor. Yani kademe kademe işleyen bir süreç söz konusu. Şirket ciddi anlamda AR-GE de yapıyor. TB3, MUIS, yerli mikroişlemciler... Bunlar sonraki adımlar.

Ciddi anlamda heyecanlanmak gerekiyor aslında.

Bir gerginlikte İHA/SİHA'nın yetmeyeceğini kahvedeki Mehmet amca bilmeyebilir. Ama bu SİHA'ların arkasındaki mühendisler, bizden daha iyi biliyorlar. MUİS, önemli bir hedef bu nedenle.

Baykar'ın öne çıkmasının en büyük nedeni özel şirket olması. Özel şirketler, hayatta kalabilmek için ürün satmak zorundadır, PR yapmak zorunda. TUSAŞ, TEI ya da ASELSAN'ın böyle bir derdi yok ama. Onlar zaten devletin. E, ürün gecikirse devlet kendi kendine ceza mı kesecek? :)

Ben bu nedenle savunma sanayinde kontrollü özelleşmenin arttırılmasını istiyorum. ABD tarzı bir model sağlıklı olacaktır. ABD'de özel şirketler vardır. Devlet ihale açar, şirketler AR-GE ile proje üretir, projesi iyi olan ve lobiciliği de iyi yapan kazanır. Devlet görevi ise bu araçların ihracatını kontrol etmektir.

Baykar tarafında vergi konusunda ne oluyor bilmiyorum. Ancak vergisi silinen o kadar gereksiz şirket var ki. Onlardan alınan verginin Baykar gibi şirketlere ve özellikle küçük girişimlere aktarılması gerekiyor. Zira komple İHA yapamasa da, bunun kontrol sistemlerini, silah sistemlerini, yani sensör ve mekanik alt sistemlerini yapan, yapabilen özel şirketler var. Bunlar desteklenmeli.

Kapatılmasa bile önü kesilecektir. Ama kapatamazlar. Artık yurt dışına çalışan bir firma.
Elime para geçmese bile rahatlıkla diyebilirim ki, önü kesilirse çok kötü olur. Çok fazla emek verildi, İHA/SİHA'lar sayesinde, 2010 öncesi gibi şehit vermiyoruz. O zamanlari bilen iyi bilir, sürekli kötü haber geliyordu. Allah bir daha yaşatmasın. Kısacası İHA/SİHA'lar çok fayda veriyor. Eminim ilerde, insansız savaş gemisi bile görebiliriz, özellikle @SideWinder 'in dediği gibi, Bayraktar gençlere çok önem veriyor. Ülkemizin her yerinde insan böyle olması gerekiyor.

Elime para geçmese bile rahatlıkla diyebilirim ki, önü kesilirse çok kötü olur. Çok fazla emek verildi, İHA/SİHA'lar sayesinde, 2010 öncesi gibi şehit vermiyoruz. O zamanlari bilen iyi bilir, sürekli kötü haber geliyordu. Allah bir daha yaşatmasın. Kısacası İHA/SİHA'lar çok fayda veriyor. Eminim ilerde, insansız savaş gemisi bile görebiliriz, özellikle @SideWinder 'in dediği gibi, Bayraktar gençlere çok önem veriyor. Ülkemizin her yerinde insan böyle olması gerekiyor.
Evet İHA-SİHA üretilmeye devam edilmeli elbette ama ya "Nasıl olsa İHA-SİHA var, bize bir şey olmaz" diyerek diğer alanlara harcamayı azaltırlarsa? F-35 programından çıkartıldık, ne olacak SU-57 mi alacağız yoksa MMU üretilene kadar 5 sene bekleyeceğiz mi? S-400 aldık, aktif mi ne durumda? Bir açıklama yapsalar keşke.

Evet İHA-SİHA üretilmeye devam edilmeli elbette ama ya "Nasıl olsa İHA-SİHA var, bize bir şey olmaz" diyerek diğer alanlara harcamayı azaltırlarsa? F-35 programından çıkartıldık, ne olacak SU-57 mi alacağız yoksa MMU üretilene kadar 5 sene bekleyeceğiz mi? S-400 aldık, aktif mi ne durumda? Bir açıklama yapsalar keşke.
Selçuk Bayraktar Akıncı'nın teslim töreninde "Akıncı projesi tamamlandığı için tamamen MIUS'a odaklanacağız." demişti, ilk dediğiniz şeyin gerçekleşeceğini düşünmüyorum o yüzden. Ama diğer dediklerinize katılıyorum.

Geri
Yukarı