Akustik gitar için kopmayacak gitar teli önerisi

efe.varoll

Decapat
Arkadaşlar bende gitar olarak cort AD810OP LH (solak yani) akustik gitar var. Stok (kendinden gelen) e (ince mi) teli akort yaptığımız yerden koptu 6 ay önce. Ben de burada sordum şunu önerdiler: Elixir 11002 nanoweb 80/20 Bronze akustik gitar teli (10-47). Ben de aldım. İlk defa kendim tel taktım ama gayet iyi oldu. Sonra 1 ay kadar ara verdim ve akort etmeye çalışırken (guitar tuna kullanıyorum telefondan ve doğru yaptığıma eminim) onun da e (ince mi) teli koptu. Yeni bir tel almak istiyorum ama kopmasının nedenini hala çözemedim. D'addario telleri öneriyor hocam. Ama kopmayacak bir tel istiyorum. Bazen sert çalabiliyorum ama hiç çalarken koparmadım akort ederken headstock kısmından kopuyor. Ama çalarken de kopmasın diye telin biraz kalın da olmasını isterim. Fakat orada da gitarın basıncı kaldırıp kaldıramayacağı olayı var. Kaş yaparken gözü çıkarıp da gitarı kırmayalım durduk yerde. Sap ayarı yapılmalı ve gitarın orijinal telinden takılmalı falan diyorlar ama ben orijinal telinin kalınlığını bilmiyorum ve internette de bulamadım. Siz ne yapmamı önerirsiniz? Ne gibi önlemler alayım, hangi teli alayım, ne yapayım?

Son düzenleyen: Moderatör:
pitbull strings gitar tellerini öneririm hayatımda gördüğüm en uzun ömürlü teller. (kopmayan paslanmayan ömrü bitemeyen gitar tellerini tüm gitaristler olarak istiyoruz fakat ne yazık ki yok)

pitbull strings gitar tellerini öneririm hayatımda gördüğüm en uzun ömürlü teller. (kopmayan paslanmayan ömrü bitemeyen gitar tellerini tüm gitaristler olarak istiyoruz fakat ne yazık ki yok)
teşekkürler ama ben aldım. D'addario exp16 0.12mm phosphor modeli do-re müzik üzerinden geldi sap ayarı yapıp takıcam bakalım. Pitbull strings de klasik gitarda iyi o fiyata almam.

Geri
Yukarı