Akustik gitar tel gerginliği

murdck

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, 1 hafta önce internetten takamine GN10-CE NS sipariş etmiştim. Gitar bugün elime ulaştı sesi gayet güzel fakat telleri çok gergin. Daha önce klasik ve elektro gitar çaldım onlara göre çok daha gergin. Önce sap ayarındandır diye düşündüm aldığım yere mesaj attım video istediler attım akustik gitar telleri daha gergindir normaldir alışırsınız dedi. Belki tel numarasıyla ilgilidir diye düşündüm ama üzerindeki telin kaç numara olduğunu bulamadım. Sizce nedendir ne yapmam lazım?

Sıfır aldığınız bir Takaminede bir kolpalık olacağını sanmam. Daha önceden çalmadıysanız akustik gitar biraz can yakar bu doğrudur. Zamanla alışırsınız. Elleriniz nasır tuttuktan sonra bir sıkıntı çekmezsiniz.

Tel konusu kişisel bir tercih fakat ton ve çalma rahatlığıyla direk ilgili bir konu haberiniz olsun. Şu an ilk etapta başınıza gelen tel kalınlığından değil akustik gitardan kaynaklı. Yani en ince teli dahi taksanız akustik gitara ilk geçildiğinde biraz can yakıyor.

Çalacağınız tarza, istediğiniz tona göre tellerinizi ilerde seçersiniz. Benim akustikte sanırım 0.11 takılıydı çok uzun zaman oldu hatırlamıyorum açıkçası ana enstrumanım olmadığı için.

Blues tarzına bayılıyorum ya. Her ne kadar daha beceremesem de kafaya koydum, muhakkak bir gün başaracağım :)

Gitar bir deryaymış ya, başlamadan önce hallederim diyordum da hiç öyle değilmiş. Cahilmişim meğerse :)
Blues çalması keyiflidir ancak kendinizi geliştirmezseniz hep aynı şeyi çalar durursunuz.
Ders aldınız mı?

Blues çalması keyiflidir ancak kendinizi geliştirmezseniz hep aynı şeyi çalar durursunuz.
Ders aldınız mı?

Zamanında temel eğitim almıştım. Akorlar, gamlar vs. Yabancılardan Blues tarzı çalan gitarsitlerin videolarını izliyordum ancak geçen seneden beridir zorlu bir sınav maratonuna girdim. Eskisi gibi zaman ayıramıyorum. Bu da sizin dediğiniz gibi aynı şeyleri çalıp durmama yol açtı :)

Zamanında temel eğitim almıştım. Akorlar, gamlar vs. Yabancılardan Blues tarzı çalan gitarsitlerin videolarını izliyordum ancak geçen seneden beridir zorlu bir sınav maratonuna girdim. Eskisi gibi zaman ayıramıyorum. Bu da sizin dediğiniz gibi aynı şeyleri çalıp durmama yol açtı :)

Blues ve aynı şeyleri tekrarlamak pek içiçe olmamalı. Sonuçta, Blues'un özünde emprovizasyon mevcut değil mi?

Konu ile alakalı olarak da akustik gitara hakim kişinin parmak uçları nasır tutmuştur. Telinin gergin olması enstrümanın gereğidir. Hafifletmek için 10-47 set kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:
Blues ve aynı şeyleri tekrarlamak pek iç içe olmamalı. Sonuçta, Blues'un özünde emprovizasyon mevcut değil mi?

Konu ile alakalı olarak da akustik gitara hakim kişinin parmak uçları nasır tutar, telinin gergin olması gerekir.

Gitar kendisine zaman ayrılmasını isteyen bir enstürman. Mesela ben ney de çaldım ve belli bir yerden sonra işler kolaylaşıyor ve unutmuyorsunuz. Gerçi üflemeli çalgıların geneli öyle ancak olsun :) Gitarda bir hafta ara verseniz kusursuz çaldığınız bir solo parçayı hatalarla çalmaya başlıyorsunuz. En azından bende öyle oluyor. Zaman da ayıramayınca kendinizi tekrar etmeye başlıyorsunuz.

Geri
Yukarı