Alan adı kiralama işlemleri nasıl ilerliyor?

xClaush

Hectopat
Bu sorum .tr ile biten alan adlarını kapsamıyor çünkü bu alan adlarını alabilmek için belirli belgeler gerekebiliyor. Belirli kimseler tarafından kontrol edilmesi bu yönden mantıklı.

Diyelim ki technopat.net alan adını aldım, bu alan adını düzgün bir şekilde kullanabilmek için sunucu da gerekiyor. Bu noktada eğer benim evimdeki bağlantı ve makine yeterliyse, gerekli kurulumları yapıp alan adımı, bireysel makinemi sunucu görevine atadıktan sonra kullanabilmem mümkün.

Aynı şey alan adları için geçerli olabilir mi? En azından kiraladığımız kurumları aradan çıkartıp masrafları en aza indirebilmek mümkün mü?

Bir alan adını aktifleştirme işlemlerinin nasıl olduğunu anlatabilecek birisi bana açıklarsa çok sevinirim.

Aynı şey alan adları için geçerli olabilir mi?

Hayir gecerli olamaz cunku global bir kayittan bahsediyoruz. Barindirma gibi bir durum zaten yok. Domain ucretini mutlaka odemeniz gerekiyor yani, kendi imkanlarinizla yapamazsiniz. Tabii bir alan adi kayit firmaniz yoksa, varsa yine oduyorsunuz zaten ucret, ayni yola cikiyor.

Mesela Turkiye'de Verisign Sirketi'ne kayitli olan, Turk Alan Adi Kayit Sirketleri;

Screenshot_2020-08-16-01-28-18-863_com.android.chrome.jpg

Bu isin babasi olan ICANN firmasini da unutmamak lazim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı