Aldığım Ceza

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

amdryzen

Hectopat
Daha fazla  
Cevap veren arkadaslara tesekkur ederim. Bu forumda yeniyim. Kurallari okumadan mesaj attim ancak 3 asagi 5 yukari tum forumlarin kurallari aynidir ve yillardir bircok forumda uyeligim oldugu icin okuma ihtiyaci hissetmedim (bunu yapan yuzlerce kisi oldugunu da biliyorum) moderator arkadas 1 puanlik uyari vermis, o yuzden kendi actigim konuya cevap yazamadim. uyari sebebini buraya yaziyorum konu basliginda ofis kelimesini diger islemler olarak degistirmis ve anladigim kadariyla Türkçe kurallarına uymadigim icin ceza vermis. TDK sitesinden aynen kopyaliyorum girip bakabilirsiniz: Ofis= isim İş yeri, daire, büro. kelimenin asli Fransızca office kelimesidir. Başka örnek verelim mi? Devlet Malzeme Ofisi, Toprak Mahsülleri Ofisi bunları da kapatalım mı? Kısaca kelimenin kökeni yabancı olabilir ama dilimize yerleşmiş bir sözcüktür. Yani büro ve iş yeri işlemleri için klavye ariyorum Türkçe kurallarina ayrkiri bir durum yok. Bu kadar uzun niye yazdim diger forumlardan farkli olarak teknolojik urun incelemelerini gordugum icin buraya atmistim mesaji ancak Türkçe bilmeden daha da kotusu bildigini sanarak bana ceza verilmiş. Diger arkadaslarin da bunu gormesi icin yaziyorum. Son olarak da 2 sorum var, Teknopat Türkçe mi? Sosyal kelimesinin karsiligi da toplum bilimi ve toplumsaldir bunun yerine Türkçe icine girmis olan forum kelimesini kullanmak daha dogru olmaz mi? Ne varsa yillardir bir seyler ogrendigimiz eski toprak forumlarda var anlasilan. ı yerine i, ş yerine bazi yerlerde s yazmis olabilirim, cep telefonu bu harfleri yazmak zor oldugu icin bu durum icin ceza var mi acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam yabancı kelime kullanmanızda sıkıntı yok. Yazım kurallarına uymak zorundasınız. Şimdi en son yaptığınız yorum da hep yazım yanlışı ile dolu.

Ya da yerine yada, hak eden yerine hakeden yazdim sanirim, yazim hatasindan kastiniz bu mu? Onceki mesajda sizin soylediginizden cikan sonuca ornek verelim: Keyboard araması sırasında teknology fans tarafından kurulan bu web page buldum ya da denk geldi mesaj attım. Yazım kurallarına uygun Türkçe ile alakası yok. Bu koyulmuş kuralla bu forum neye sahip çıkmış oldu? Dilimize mi? Ben uyeligimi nereden iptal edecegimi aramaya basliyorum. Zamaninizi aldiysam kusura bakmayin.

Hocam yabancı kelime kullanmanızda sıkıntı yok derken demek istediğim Türkçe karşılığı olmayan kelimelerdi. Mesela ben de klavye konularında Switch gibi kelimeler kullanıyorum.

Kural yanlis, bana verilen ceza da yanlis dusuncem bu.

Cümlelere büyük harfle başlamamışsın.
'de/da' kullanımınız tamamiyle yanlış.
Her şey, ya da gibi kelimeleri ayrı yazmamışsın.
Birden fazla cümleyi tek cümle olarak yazıyorsun.
Kural yanlis, bana verilen ceza da yanlis dusuncem bu.
O kadar hataya 1 saat ceza almışsınız, ceza sonrası mesajınızda da aynı hataları devam ettirmişsiniz.
ı yerine i, ş yerine bazi yerlerde s yazmis olabilirim, cep telefonu bu harfleri yazmak zor oldugu icin bu durum icin ceza var mi acaba?
Türkçe karakterler zorunlu değil. Dil bilgisi zorunlu.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı