Aldığım kısıtlama süresi doğru değildi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Kelebek_1034

Hectopat
Makaleler
1
Merhabalar. Dün gece saatlerinde yardımcı olmaya çalıştığım bir konunun sonunda uyarı aldım. Uyarının doğru, verilen kısıtlama süresinin yanlış, ilgilenen moderatörün görev için yetersiz olduğunu düşünüyorum. Olayları özetlemek gerekirse:

Linkini bıraktığım konunun sahibi ilk mesaj dahil olmak üzere birçok yazım yanlışı yaptı. Konu onaylanırken ilk mesaj düzenlenmemişti, gece saatidir diye es geçiyorum. Konuyu gördüm ve arkadaşa dönüş sağladım. Bana verdiği cevapta yine hata vardı, bekledim ve diyalogu sürdürdüm. Bir sonraki mesajında fazlasıyla yazım hatası bulunuyordu. Sorusuna cevap verdim ve konu dışına çıktığı için sürprizbozan içerisinde "Yazım yanlışları yapıyorsunuz, konudan kopmamak için raporlamıyorum ama lütfen mesajlarınızı düzenleyin." gibi bir cümle yazdım. Gece saatlerinde zaten yeterli aktiflik yok, arkadaşın sorunu çözülmeden banlanmasına sebep olmak istemedim açıkçası. Bundan sonra aldığım cevap da yazım yanlışı içeriyordu ve konu bitmişti, ben de "Arkadaşı uyarmıştım fakat sürekli yazım hatası yapıyor. Rapor sistemini meşgul etmemek adına tüm mesajları raporlamıyorum, konudaki mesajlara göz atınız." gibisinden bir cümleyle raporladım.

Sabah kalktığımda gördüm ki "uyarmayın, raporlayın" başlığıyla 1 günlük ban yemişim. "Kural kitabı"nı açtım, tabloda yer alan bir kural değildi ancak tabloda görüleceği üzere cezalar 1, 10, 20 ve 30+ kere tekrarlandığında kısıtlama süresi katlanıyorken ben bu cezayı 2. alışımda 1 günlük ceza yedim. İlk seferinde tam hatırlamasam da 1 veya 3 saatlik bir kısıtlama aldığımı biliyorum ve yine öyle olması gerekiyordu. Yaptığım yanlış ve ceza sebebi olabilir, buna itirazım yok ancak süreye itirazım var. Şimdi ilk 9 tekrarda 1 günlük kısıtlamaya sebep olan cezalara bir bakalım ve kıyaslayalım.

1. "Özelden yardım isteme". Bunun gibi karşı tarafı rahatsız eden bir durum yok.
2. "Hatalı büyük harf kullanımı". Bunun gibi önemli bir yazım hatası yok.
3. "Sistem toplama konu limiti aşımı". Bunun gibi genel forumu ve ekibi rahatsız eden bir durum yok.
4. "Yasa dışı paylaşım". Bunun gibi bir durum söz konusu bile değil. Dipnot: Bence bu ceza daha ağır başlamalı.
5. "Rapor sistemi yasağı". Bunun gibi ekibi rahatsız eden bir durum yok.
6. "Bir konuda birden fazla soru sorma". Bunun gibi konu karmaşıklığına sebep olan bir durum yok.

Tablodan hareketle ilk seferinde 1 günlük kısıtlamaya sebep olan davranışları ve benim yaptığımı kıyasladım. Yaptığımda bunlara yakın herhangi yanlış bir hareket göremiyorum. Yaptığım bu kadar ağır bir hareket ise neden o tabloda olmadığını da anlayamadım doğrusu.

İtiraz etmek için özel mesaj kısmına baktığımda ise bana bir açıklama yollanmamıştı. Normalde direkt olarak oradan raporlayarak durumu bildirecektim fakat o da olmadığı için profilimden kendimi raporlayarak itiraz etmek durumunda kaldım. Tarafıma herhangi bir dönüş de sağlanmadı.

Şimdi gelelim can alıcı noktaya. Attığım raporla güya "ilgilenen" moderatör arkadaş her kimse raporumdaki sadece "Arkadaşı uyarmıştım" kısmını görmüş olacak ki diğer mesajlara dokunulmamıştı ve sadece benim sürprizbozanda arkadaşa bıraktığım not silinmişti. Sayın moderatör, size bir tavsiyem var. Görevinizi yerine getiremeyecekseniz bırakın. Devam edecekseniz de bir standart belirleyin kendinize. Tabloda yer almıyorsa kafanıza göre sürelerle ceza vermeyin.

Moderatörler de insandır, hata yapar ama bir yere kadar. Ben bu yapılanın hata olduğunu düşünmüyorum. Sayın @Recep Baltaş moderatör ekibini kısa süre önce gözden geçirdiniz ve yetkin isimleri ekibe dahil ettiniz, teşekkür ediyorum ancak bu konuyu açmama sebep olan arkadaş için bir yaptırım olmasını talep ediyorum.

Kural bölümünde yazan "Aynı hatadan dolayı aldığınız cezaların toplamı 10'u geçtiğinde cezaların süresi aşağıdaki tabloya göre katlanarak artacaktır." sözüyle bir standart olduğunu düşünmüştüm fakat bunun olmadığını gördüm. Diğer moderatör arkadaşları zan altında bırakmak istemiyorum fakat bu duruma sebep olan kişi gözümde kafasına göre ceza veren birisidir. Devam edecekse kuralları harfi harfine tekrar okuması gerekmektedir.

Moderasyon ekibine:

Elimden geldiğince net, temiz bir şekilde durumu ve itirazımı açıkladım. Umuyorum ki konu kapanmayacaktır. Yanlış anlaşılmaması açısından herhangi bir anket de tasarlamadım. Moderatör arkadaş tarafımdan bilinmediği için tüm moderasyon ekibine gidebilecek bir anket açmak istemedim fakat sizin için sorun olmayacaksa ceza süresi hakkında bir anket açabilirsiniz. Böylece bu kural için bir standart oluşmasını hep beraber sağlayabiliriz, bundaki kararı size bırakıyorum. Kolay gelsin.

Sıra sıra gidelim;
tabloda yer alan bir kural değildi
Burada neden 2. uyarıda 1 günlük ceza aldığınızı açıklıyorsunuz aslında. Bu gibi durumlarda ceza süresi moderatör inisiyatifindedir.

tabloda görüleceği üzere cezalar 1, 10, 20 ve 30+ kere tekrarlandığında kısıtlama süresi katlanıyor
Ceza tabloya ait olmadığı için burada kendinizi bu şekilde savunma biçiminiz bir önem arz etmiyor.

Yaptığım bu kadar ağır bir hareket ise neden o tabloda olmadığını da anlayamadım doğrusu.
Çünkü uyarı herkese aktif olarak verilen bir ceza türü değil. 1 günde maksimum 15 defa veriliyor belki de o kadar bile verilmiyordur.

"Asıl can alıcı nokta:" 1600 mesajlı, 3 Ağustos'tan beri üye birisinin aynı uyarıyı 2. defa almasıdır. Burada sorunu moderasyon ekibinde değil, kendinizde aramalısınız. "Gece saatlerinde olduğu için uyardım, raporlamadım." Böyle söylüyorsanız, gelecek her türlü cezayı kabul etmişsiniz demektir. Aldığınız 1. "Uyarmayın, raporlayın" uyarısını pek önemsememişsiniz açıkçası. Umarım bu ve bundan sonraki uyarıları önemsersiniz.

Ayrıca bakınız:
Kural 51- Kural ihlalinde bulunan kullanıcıların yetkileri aşağıda belirtilen sürede ya da yönetim ekibi inisiyatifinde belirlenecek sürede kısıtlanabilir.

Bana göre insani gelen davranışı sergiledim. Uyarıyı önemsemediğimden yapıyor olsam gerektiğinde yığınla rapor yollamam sizlere.

"Asıl can alıcı nokta:" 1600 mesajlı, 3 Ağustos'tan beri üye birisinin aynı uyarıyı 2. defa almasıdır. Burada sorunu moderasyon ekibinde değil, kendinizde aramalısınız.
Kim olduğunuzu bilemiyorum fakat sizin kısıtlamalarınızı da görebilsek keşke. Söyleyen kişinin kendisi buna yönelik bir tutum içerisinde ise sözüm olmayacaktır. İnsanlar defalarca aynı hataları yapıyor ki orada katlamalı bir tablo oluşturulmuş. Adı üstünde "hata". Cezanın da zaten sizin bakış açınıza göre hareketle doğru olduğu kanaatindeyim.

Kural 51 sayesinde "kafanıza göre" bir ceza verdiniz, benim için sorun yok. Moderatörsünüz, elbette inisiyatifiniz dahilinde gelişen olaylar olacak. Bundan sonrası için bir standart oluşturma ve sizin kendinize çeki düzen vermeniz amacındayım. Raporumu okuduğunuz belli. Diğer mesajları silmek sizin görevinizdi fakat siz kesin bir yapmanız gereken bir uygulama yerine inisiyatifinize kalmış olanı önceliğe aldınız ve egonuzu tatmin ettiniz. Sonra da konu sahibinin mesajlarını temizlemeye bile zahmet etmediniz.

Çok sık verilen bir ceza olmadığı için tabloda olmamasını anlıyorum ancak "1 gün" gibi önemli bir kısıtlama süresine sebep olacak bir ceza orada olmalıdır. Değilse de demek ki hakkı o süre değildir. Bir standart oturtmalısınız, 1, 10, 20, 30+ katlama prensibine uymalısınız diye düşünüyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı