Aldığım oyunlar bir süre sonra sıkıyor

CS:GO' ya neden lanet dediniz ? Biraz koydu bana.
Trol, toksik kategorisinde Rus'lar, İngilizler başta olmak üzere ve biz Türk'ler üç/beş kişi bir araya geldiğimizde her ortamın içine etmeye meyilliyiz. Birde ne halt ettiği belli olmayan Fransızlar, Çinliler var. Bunlarla mücadele ederken Seçkin Usta Muhafız seviyesinde oynadığım hilelerdende bir o kadar gına geldi. Anlatmama gerek yok aslında, forumda yığınla CS:GO ile alakalı dert mevcut :) Artık canımı sıkmıyorum, ekip yoksa bile unrank maçlarımı keyifle oynayabiliyorum.

Merhaba.

Bu sizde de oluyor mu diye konu açtım. Arkadaşlar büyük bir heyecanla oyunu alıyorum, sonra 10-15 saat oynadıktan sonra pek oynayasım kalmıyor. ETS 2 (6 saat oynadım, sıktı), Blazing Sails (9 saat oynadım, sıktı), Dying Light (7 saat oynadım, sıkmadı ama pek giresim de yok). Sadece Valorant sıkmıyor. Sanırım o da rekabetçi oyun olduğundan dolayı.

Siz de bir süre sonra sıkılıyor musunuz? Bu tek bende mi oluyor?

Steam'deki oyunlardan en çok oynadığım Gang Beast'i 36 oynamışim. Onun dışında 249 saat Valorant'im var.
Öyle bir soru ki, kişiden kişiye yüzlerce farklı faktöre göre değişir.

Bazıları için, yaş almıştır, oyunlar eski tadını vermiyordur.
Bazıları için, oyun zevki değişmiştir, eski tadını vermiyordur.
Bazıları için, hayat zorlaşmıştır, iş hayatı başlamıştır, eski tadını vermiyordur.
Bazıları için, kız arkadaşı-erkek arkadaşı olmuştur, eski tadını vermiyordur.
Bazıları için, bilgisayarının performansı artık yetmiyordur, yeni oyunlardan keyif alamıyordur.
Bazıları için, kafası yüzlerce farklı sorunla daha meşguldür (sınav, hayat, iş, eş, çocuk, dost vs vs) eskisi gibi oyun oynayamıyordur.
Basitçe mevsim geçişinden ötürü yorgunsunuzdur, yine zevk alamazsınız.
vs. vs.
Yüzlerce şey yazılır.

Ama bende de oldu mu ? Evet oldu. Yukarıdakilerden birkaç tanesi geçerli benim için. Misal ihtiyarlıyoruz herhalde artık. :) Kafam kaldırmıyor bazı oyunları eskisi gibi.

Buna rağmen de Escape From Tarkov'da 4000 saat civarı sürem var. Sıkılmadan devam ettiğim tek oyun belki de. Kafam kaldırmıyor diyorum ama Tarkov'u ayırıyorum misal. 14-15 senelik WoW geçmişim var ve devam da ediyorum. Sadece ufak bir ara verdim bu birkaç ay için. Yeni paket vs duyuruldu. Bu Shadowlands paketini de sevemedim bir türlü çünkü. Fakat belki de son 1 - 1.5 senedir yeni bir oyuna başlamayı denediğimde bir noktada ben de sıkılıyorum.

- Guild Wars 2'ye bir heyecan ile başladım. 2 ay sonra bıraktım. Ki çok zevkli ve huzurlu bir oyundu.
- Lost Ark'a başladık arkadaşlarla. Ki yüksek paketleri vs alarak başlamıştık. Çok da ümitliydik oyundan. Onun da çıkış anındaki sunucu rezaletlerinden ötürü hevesim(iz) kaçtı.
- Xbox Games Pass var aşağı yukarı tüm grupta. Destiny 2 başlayalım, sürekli bir looter oyunumuz olsun dedik. Warframe'den sonra farklı bir oyun olsun istedik. O da açmadı.
- Ark Survival Evolved'ı bir dönem epeyce oynamıştım bir arkadaşla. Yine denedik, 20-25 günde bıraktık.

Yani oluyor. Herkese de olur illa ki bir dönemde.

İnsan yeni yeni oyunlar aldığında, aslında biraz seçici olmaya başlıyor. Bir üye daha yazmış yukarıda. Kaliteli oyunlar sıkmaz ya da daha az sıkar. Örneğin, ben yeni bir FPS alacaksam, bunu önce Tarkov ile kıyaslamaya başladım. Daha iyisi gelmeden de ısınamam gibi geliyor. Keza MMORPG'de de WoW bir kıstas oldu bana. Öyle gidip her MMORPG şu an tat vermiyor bana. Askeri simülatörde referansım Arma 3 oldu. Gibi gibi.

Bir miktar daha az sayıda ama öz oyun oynamaya başladım. Açıkçası daha sağlıklı bir oyun hayatım oldu. Oturup rastgele saçma oyunlarda zaman harcayacağıma, boşuna para vereceğime, bir iki tane güzel oyuna zaman ayırmayı, bu oyunları sömürmeyi tercih eder hale geldim.

Belki siz de kendi zevkinize göre birkaç büyük yapım seçerek işe başlayabilirsiniz. Gang Beasts demişsiniz. Siz söyleyene kadar ben böyle bir oyunun varlığını bile bilmiyordum mesela. Ki Steam artık elim ayağım oldu benim :) O yüzden biraz daha rafine ve zevkinize göre (hikaye odaklı, rekabetçi, mmorpg, rpg vs) bir oyun bulursanız daha büyük keyifle oynarsınız diye düşünüyorum.

Merhaba.

Bu sizde de oluyor mu diye konu açtım. Arkadaşlar büyük bir heyecanla oyunu alıyorum, sonra 10-15 saat oynadıktan sonra pek oynayasım kalmıyor. ETS 2 (6 saat oynadım, sıktı), Blazing Sails (9 saat oynadım, sıktı), Dying Light (7 saat oynadım, sıkmadı ama pek giresim de yok). Sadece Valorant sıkmıyor. Sanırım o da rekabetçi oyun olduğundan dolayı.

Siz de bir süre sonra sıkılıyor musunuz? Bu tek bende mi oluyor?

Steam'deki oyunlardan en çok oynadığım Gang Beast'i 36 oynamışim. Onun dışında 249 saat Valorant'im var.
Survival tarzı oyun sever misini,?

Trol, toksik kategorisinde Rus'lar, İngilizler başta olmak üzere ve biz Türk'ler üç/beş kişi bir araya geldiğimizde her ortamın içine etmeye meyilliyiz. Birde ne halt ettiği belli olmayan Fransızlar, Çinliler var. Bunlarla mücadele ederken Seçkin Usta Muhafız seviyesinde oynadığım hilelerdende bir o kadar gına geldi. Anlatmama gerek yok aslında, forumda yığınla CS:GO ile alakalı dert mevcut :) Artık canımı sıkmıyorum, ekip yoksa bile unrank maçlarımı keyifle oynayabiliyorum.
Oyun maalesef dediğiniz gibi. Ama topluluk sunucuları olunca oyun ayakta kalıyor tabii. Bende genellikle topluluk sunucularında oynuyorum. Umarım Valve şu sorunlara çözüm getirir.

Artık bilgisayarı bile açmıyorum, eskiden saatlerce oynadığım oyunların yüzüne bile bakmıyorum. Fazlasıyla garip hissettiriyor ama video bile izlemiyorum, birkaç bölüm dizi diğer uğraşlar ile günü bitiriyorum. Bilgisayarla artık gram alakam kalmadı.

Geri
Yukarı