Aldığım Tüm USB'ler Bozuluyor

Ertugrul1403

Kilopat
Makaleler
4
Yer
İstanbul/AVR
Şu ana kadar değişik markalı 5 tane USB bozuldu.
USB almamın amacı ise TV de film izlemek, şimdi size bozulma sürecini anlatayım ;

MediaMarkt'tan USB aldım ve eve geldim, PC de olan birkaç filmden bir tane USB'ye attım ve TV'ye taktım, iyi güzel izliyorum filmi, film çok güzeldi hemen yeni bir film atayım dedim. PC'ye USB'yi taktığım anda sağ altta uyarı geldi ''KINGSTON sürücüsünde hata meydana geldi, sürücüyü onarmak için tıklayın'' gibi.
Sonra USB'yi TV'ye taktığım zaman filmler bozuk oynuyor, atlamalar meydana geliyor.

Aldığım 5 USB'de de aynı sorunlar ortaya çıktı, acep benim TV mi bozuk dedim fakat TV ile alakası yok.
En son aldığım USB TV'nin yanına yaklaştırmadım, sonuç yine aynı :(

Artık bizim evde mi var bir şeyler anlamadım...

Son düzenleyen: Moderatör:
USB'lerin hepsi sağlam. Sorun sizin filmlerinizde ve televizyonunuzda. Büyük ihtimalle x.264 filmler indiriyorsunuz ve televizyon bu dosyayı oynatamıyor. Filmleri MPEG-4 formatında çevirebilirsiniz. (i5 7500 kullanan birisi olarak 2 saatlik bir filmi dönüştürmek 3 saat sürüyor.) Veya daha farklı tipte filmler indirin. Mesela m1080p filmlerde bu sorun az yaşanır.

Windows'un sorun bulundu hatası yazılımsal bir hata. O hata diski güvenli çıkar yapmadığınız sürece her zaman yaşanabilir. Bir sorun olduğunu gösteren bir şey değil zaten. Filmleri veya filmleri oynattığınız cihazı değiştirin. Ayrıca diskin okuma hızının Bitrate hızından fazla olduğundan emin olun. Bitrate hızını MediaInfo aracından öğrenebilirsiniz.

Screenshot_79.png

Bu film HEVC formatında mesela. Bunu HEVC desteği olmayan bir televizyon takılmadan oynatamaz. İmkansız bir şey olur. HEVC desteğinde televizyonlar ise parmakla sayılacak derecede azdır.

Screenshot_80.png

Bu film ise AVC. Bunu modern televizyonların çoğu takılmadan oynatabilir. 2315KB/s yani saniyede 3MB'den az okuma hızına sahip bir USB'de bu filmi izlerseniz takılacaktır.

Her televizyonun oynatacağı film formatı ise MPEG-4'dür. O tipte film indiremezsiniz internetten. Dönüştürülebilir ancak kalite kaybı olur.

Sorun sizin filmlerinizde ve televizyonunuzda. Büyük ihtimalle x.264 filmler indiriyorsunuz ve televizyon bu dosyayı oynatamıyor.
Öncelikle cevabın için çok teşekkür ediyorum, benim filmlerin çoğu x264 ve AVC çok nadir HEVC vardır ki zaten benim TV güncel.
Konuyu tekrar toparlayayım size ; USB sıfır iken attığım filmde sıkıntı yok mükemmel izleniyor, sonra USB bilgisayara takıp önceki filmi silip yine aynı filmi atsam dahi film takılarak oynuyor.
Birde yukarıda yazmayı unutmuşum, TV den USB çıkarınca alev gibi sıçak oluyor.
Elde tutulamaz derecede sıcak !
Pcnde virüs olabilirmi
Full format attım yinede aynı oluyor
Ekran Alıntısı.PNG

USB'yi biçimlendirip attığınızda yine mi sıkıntı devam ediyor?

Isınma normal. Diyeceksiniz USB biraz daha ısınırsa zaten eriyecek ancak cidden normal. O kartlar çok küçük ve feci derecede ısı yayıyorlar. USB ise genellikle 80 dereceye kadar çalışma vadediyor. Sıkıntı çıkarmaz o sıcaklık.

Sürekli, uzun süreli veri akışı flaş diskler için sağlıklı değil. Harici bir HDD alıp filmlerinizi o şekilde izlemenizi öneririm. En azından daha kaliteli, güncel bir flaş disk almaya çalışın.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı