Aldığım yanlış ceza

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Eren Ülger

Picopat
Katılım
6 Mart 2021
Mesajlar
335
Çözümler
4
Yer
Ankara, Türkiye
Selam dostlar. Dün bir konu açmıştım ve bu konuyu yazarken yazdığım bir kelime de "de" ekini birleşik yaptığımda altında kırmızı çizgi çıkıyordu ben de hatalı olduğunu düşünüp "de" ekini ayırmıştım ve kırmızı çizgi gitmişti sonrasında konu onayladığında yaptığım yazım yanlışından dolayı bir süre ceza yedim. Sizce kim haklı bu durumda?
 

Moderasyon Ekibi

Yetkili Üye
Yazmış olduğunuz mesajda kullanılan -de eki bağlaç olarak kullanıldığından dolayı ayrı olarak yazılması gerekir. Verilen cezada herhangi bir yanlışlık yok.

Mesajınız:
Selam dostlar. Bu oyunda bazıları 300 400 km hızla gidiyor 10000 BG motor atıyorlar. Bende atıyorum ama 175'i geçmiyor. Ne yapmalıyım ve 10000 BG motor attığım da tır ön kaldırıyor. Yardımcı olursanız sevinirim. :)
"Bende atıyorum ama 175'i geçmiyor." mesajında kullanılan -de eki bağlaç olduğundan dolayı ayrı yazılmalıdır. Çünkü -de ekini cümleden çıkardığınızda cümlenin anlamı bozulmuyor.

Ekstra olarak, "10000 BG motor attığım da tır ön kaldırıyor" cümlesinde yazdığınız -da eki, bir ek olduğundan dolayı bitişik yazılmalı.
 
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yukarı