Alevilik denince aklınıza ne geliyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hatay'lıyım ve Hatay'da yaşıyorum. Hatay'ın %95'i alevi ben de bir aleviyim. Herkes samimi, hoşgörülü ve nezaketli. Ve biz aleviler asla ama asla ayrım yapmayız. Yani bizim için Sünni de aynıdır, ateistte aynıdır, alevide aynıdır herkes bizim için insandır. Biz Hataylı'lar Arap alevisi olduğumuz için çoğu zaman Arapça ve Türkçe karışık konuşuruz. Büyüklerimiz genellikle Arapça konuşur. Hiçbirimiz Arap sevici falan da değiliz. Arap asıllı Türk'leriz ve ben daha Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ü sevmeyen bir alevi insan görmedim. Sonuçta biz de Türk'üz ve Türkiye'de doğup büyüdük. Sadece atalarımız Türk asıllı değil. Bazı çakma aleviler vardır, mezhebimizi kirletirler. Fakat gerçek aleviler her zaman için örnek kişilerdir.
Ben doğma büyüme İskenderunluyum. Sizlerin arasında büyüdüm. Araştırmalarıma göre devlet Hatay'ın yerli halkını bastırmak için 50-60 yıldır Hatay'a kasıtlı göçler yaptırıyormuş. İskenderun'un şuanki halini görünce bu düşünceye tamamen katılıyorum. Doğup büyüdüğüm şehri artık tanıyamaz oldum ve nefret etmeye başladım yaşamak istemiyorum. Sizlere gelince sizlerin arasında doğup büyümek benim için büyük bir şans. Çok güzel şeyler yaşadım güzel anılarım oldu. Evimi paylaştığım insan bile sizlerden. Gece gece canım hırisi çekti. :D

Hatay'lıyım ve Hatay'da yaşıyorum. Hatay'ın %95'i alevi ben de bir aleviyim. Herkes samimi, hoşgörülü ve nezaketli. Ve biz aleviler asla ama asla ayrım yapmayız. Yani bizim için Sünni de aynıdır, ateistte aynıdır, alevide aynıdır herkes bizim için insandır. Biz Hataylı'lar Arap alevisi olduğumuz için çoğu zaman Arapça ve Türkçe karışık konuşuruz. Büyüklerimiz genellikle Arapça konuşur. Hiçbirimiz Arap sevici falan da değiliz. Arap asıllı Türk'leriz ve ben daha Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ü sevmeyen bir alevi insan görmedim. Sonuçta biz de Türk'üz ve Türkiye'de doğup büyüdük. Sadece atalarımız Türk asıllı değil. Bazı çakma aleviler vardır, mezhebimizi kirletirler. Fakat gerçek aleviler her zaman için örnek kişilerdir.
Bende Hataylıyım %95 Alevi derken yanlış mı yazdınız yoksa ciddi misiniz?

Türkiyede farklı bölgedeki alevi kardeşlerimizi görme fırsatım oldu. Çoğundan zarar görmedim. Namaz kılıp itikadı çok sağlam olanı da gördüm, diğer taraftan vatana millete düşman olanı da..
Genel kanaatim çok yanlış anlatıldığı. Dinsiz imansız gibi gösteriliyor. Bu algıyı yıkmak lazım.
Hele de özellikle doğu da "Aleviyim" diye geçinip devlet düşmanı olanları görünce,
samimi şekilde bizim buradakilere sarılıp öpesim geliyor... Bunca zaman önyargılı yaklaşılmış meğersem şeker gibi adamlar..
Beni sorarsanız nasıl diyorsunuz... Yobaz.. Gerici... Yallah Arabistana diyor ya arkadaşlar...

Bende Hataylıyım %95 Alevi derken yanlış mı yazdınız yoksa ciddi misiniz?
Abarttım tabiki:) ℅50 diyebiliriz ama.

Ben doğma büyüme İskenderunluyum. Sizlerin arasında büyüdüm. Araştırmalarıma göre devlet Hatay'ın yerli halkını bastırmak için 50-60 yıldır Hatay'a kasıtlı göçler yaptırıyormuş. İskenderun'un şuanki halini görünce bu düşünceye tamamen katılıyorum. Doğup büyüdüğüm şehri artık tanıyamaz oldum ve nefret etmeye başladım yaşamak istemiyorum. Sizlere gelince sizlerin arasında doğup büyümek benim için büyük bir şans. Çok güzel şeyler yaşadım güzel anılarım oldu. Evimi paylaştığım insan bile sizlerden. Gece gece canım hırisi çekti. :D
Bu devletten artık herşey beklenir. İskenderun'a çok gidip geldim çok güzel bir yer. Fakat sizin de dediğiniz gibi artık orayı da bozmak istiyorlar. Aleviler nerde, ise onlar için de sorun ordadır. Bende Hırisi'yi çok severim, annem güzel yapar :)

Alevilik bir kültür amcamın dediği gibi bir mezhep. 20 yaşıma kadar Tokat'ta yaşadım ve herkes keşke videodaki vatandaşlar gibi olsa. Sadece Tokat değil Anadolu insanıda ketum ve tutucu insanlar. Kendinden olmayan insanlara saygı duymazlar. Ateistim bu arada.
Hocam ben de Tokat'tayım. Alevi değilim fakat ciddi bir ayrılma var. Farklı görüșler birbirlerine bulașmak için yer arıyorlar. Alevilik yanlıș tanımlanıyor günümüzde. Alevilik arkadașların da dediği gibi Hz.Ali'yi sevmek ve saymaktır. Aleviler de Müslüman. Onların da Peygamberi Hz.Muhammed. Ayrıca Atatürk'ü seven de alevi olarak tanımlanıyor Tokat'ta. Atatürk'ü sevmek Alevilik meselesi değildir, aksine Türk'lük meselesidir. Ve bu da kargașa yaratmak için kullanılan bir terimdir. Alevi, Sünni olmamız ayıramaz, fakat Türk olmamız birliğimizi çok güçlü bir șekilde pekiștirir.

Son düzenleme:
Hocam ben de Tokat'tayım. Alevi değilim fakat ciddi bir ayrılma var. Farklı görüșler birbirlerine bulașmak için yer arıyorlar. Alevilik yanlıș tanımlanıyor günümüzde. Alevilik arkadașların da dediği gibi Hz.Ali'yi sevmek ve saymaktır. Aleviler de Müslüman. Onların da Peygamberi Hz.Muhammed. Ayrıca Atatürk'ü seven de alevi olarak tanımlanıyor Tokat'ta. Atatürk'ü sevmek Alevilik meselesi değildir, aksine Türk'lük meselesidir. Ve bu da kargașa yaratmak için kullanılan bir terimdir. Alevi, Sünni olmamız ayıramaz, fakat Türk olmamız birliğimizi çok güçlü bir șekilde pekiștirir.
Ben kendi yaşadığım ve gördüğüm çevreden dolayı böyle bir yorum yaptım. Zaaflarımız var, herkesin hassas olduğu noktalar var. Saygı duyuyorum sözde kalıyor sadece. Herkesin fikri var din konusunda doğru nedir, nasıldır soran yok. Tabiki dediğin gibi Atatürk mevzusuda dahil din ve siyasette iç içe geçmiş durumda.

Benim çevrem baya koyu sünni dindarları ve arap sevicilerinden oluşan islamcılardır.
Alevilerden genel olarak nefret ederler alevilerin oruç adaplarından, namazlarından, camiye gitmemelerinden, cemevlerinden filan yani hep böyle şeyler söylerler hz.muhammedi sevmiyorlar falan derler. Bende bunlardan nefret ederim.
Sıfır hoşgörü. Ama anlattıklarına göre öyle değilmişsiniz öyle bir çevrede büyüdüm ki adeta beynimi yıkadılar.
Bunlar bide arap seviciliği yapıyolar. Yok dilimiz arapça olmalıydı, atatürk hocaları astı, atatürk ateist, bunlar hep ameriganın oyunları varya, dini propaganda, dini parti propagandası (!)
Yıllarca bu insanların arasında yetiştim ve beynim yıkandı. Artık felsefe yapmaya ve sorgulamaya başladım ve döndüm baktım bu insanların neler dediklerine ne gibi şeyler söylediklerine ve islamdan tamamen soğudum ve dinden çıktım. Ben şuan mesela deistim Allaha inanıyorum fakat dinlere inanmıyorum. Burda din felsefesi yapardım da çok uzatmayayım.
Kısacası ne alevi ne sünni ne hindu ne hristiyan ne yahudi ne şinto nede başka dinler hiç umrumda değil. Eğer insanlarsa, hoşgörülüler ise, ayrımcılıp yapmazlarsa VE ülkede bir azınlık olarak yaşayıp isyan çıkartmazlarsa benim gözümde hiç bir farkları yoktur hepsi insandır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı