Alfais 10 port fan çoklayıcı montajı nasıl yapılıyor?

centhrun

Centipat
Daha fazla  
Merhaba iyi günler herkese,
"Alfais 4337 10 Port Fan Çoklayıcı Y PWM Splitter 4 pin 12v Switch Power Güç IDE Çoğaltıcı Molex Kanal Kasa" isimli bir fan çoklayıcı aldım ve yanında lazım olabilir diye "4 pin Molex uzatma kablosu" aldım ancak ne nereye takılıyor pek bir bilgim yok. Tek bildiğim Molex uzatma kablosuyla bu zımbırtıya güç vereceğim. İnternete baktığımda aldığım alfais denen fan çoklayıcıyla ilgili pek bir bilgiye ulaşamadım. Bilgisayarımda 2 fanlı sıvı soğutma var, kasanın ön kısmında 3 fan arka kısmında 1 egzoz fanı olmak üzere toplamda 6 fanım var. Bunları çoklayıcının neresine takacağım? Bilen bir kişi yardımcı olabilirse çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim herkese iyi forumlar.

Dosya Ekleri

• 413N5vswSXL._AC_.jpg
    413N5vswSXL._AC_.jpg
    26,7 KB · Görüntüleme: 74
  • 71-1w9TRzdL._AC_SL1500_.jpg
    71-1w9TRzdL._AC_SL1500_.jpg
    79 KB · Görüntüleme: 94
Karttaki dişi kısmı anakartınıza bağlayacaksınız. Erkek kısımları da fanlarınıza bağlayacaksınız. Molex ile de güç vereceksiniz.

Kırmızı gördüğün yere hangi fanı takarsan, diğer fanlar o hızla dönüyor haberin olsun. Molex ile güç alıyor kırmızıya fanlardan birini bağlamak koşuluyla bağlayabilirsiniz anakarta takılan parçasını takmazsan tam hızda döner.

Karttaki dişi kısmı anakartınıza bağlayacaksınız. Erkek kısımları da fanlarınıza bağlayacaksınız. Molex ile de güç vereceksiniz.
Peki anakartın tam olarak neresine takacağım? Cpu fanı için bir kısım var şuan sıvı soğutucusunun suyun devirdaimini yapan kısım takılı. Oraya mı takacağım ve bu sıvı soğutucusunu fan çoklayıcının kırmızı kısmına taksam cpu ısındığında ve soğuduğunda fanlar hızlarını otamatik olarak buna göre ayarlayacaklar yani doğru mudur? Yoksa benim ayriyeten bios dan bir ayar yapmama gerek var mı ya da harici olarak bir yazılım yüklemem mi gerek

Peki anakartın tam olarak neresine takacağım? CPU fanı için bir kısım var şu an sıvı soğutucusunun suyun devirdaimini yapan kısım takılı. Oraya mı takacağım ve bu sıvı soğutucusunu fan çoklayıcının kırmızı kısmına taksam CPU ısındığında ve soğuduğunda fanlar hızlarını otomatik olarak buna göre ayarlayacaklar yani doğru mudur? Yoksa benim ayrıyeten BIOS'tan bir ayar yapmama gerek var mı ya da harici olarak bir yazılım yüklemem mi gerek

Anakart modeliniz nedir?

Yeni konular

Geri
Yukarı