Algoritma Analizi dersi için beyin fırtınası

emirfaruk01

Decapat
Yer
San Fierro
Daha fazla  
Selam arkadaşlar yarın sabah Algoritma Analizi dersimin sınavı var. Soruları hocamız bizle daha önce paylaştı ve bunlar internette çözümü pek de bulunamayan sorular. Size beraber çözüm üretmeye çalışabileceğimiz birkaç soru soracağım.

Etkileşim olursa gece boyu yazmaya devam edeceğim.

Şimdilik iki soruyla başlıyorum:

1-) Rastgele sayıda lamba yakabilen bir alet düşünün bu aletten en az sayıda kullanarak nasıl en fazla sayıda lamba yakabiliriz? (Programın kodu ve karmaşıklığı da sorulmuş bilen arkadaş varsa yardım edebilir)

2-) Bir üniversitede elinizde n sayıda hoca var. Hocaların verdiği m sayıda ders var. Ayrıca k sayıda derslik var. Değişik sayıda n, m, k ile uygun ders programını bulan modeli nasıl oluşturabiliriz? (Kod + karmaşıklık bunun için de var)

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam arkadaşlar yarın sabah algoritma analizi dersimin sınavı var. Soruları hocamız bizimle daha önce paylaştı ve bunlar internette çözümü pek de bulunamayan sorular. Size beraber çözüm üretmeye çalışabileceğimiz birkaç soru soracağım.

Etkileşim olursa gece boyu yazmaya devam edeceğim.

Şimdilik iki soruyla başlıyorum:

1-) rastgele sayıda lamba yakabilen bir alet düşünün bu aletten en az sayıda kullanarak nasıl en fazla sayıda lamba yakabiliriz? (programın kodu ve karmaşıklığı da sorulmuş bilen arkadaş varsa yardım edebilir)

2-) bir üniversitede elinizde n sayıda hoca var. Hocaların verdiği m sayıda ders var. Ayrıca k sayıda derslik var. Değişik sayıda N, M, k ile uygun ders programını bulan modeli nasıl oluşturabiliriz? (kod + karmaşıklık bunun için de var)

Hocam 2. soru ebob ekok ile ilgili bir algoritma sanırım.

2. olanın greedy çözümleri var demişti hocamız. Greedy varda dynamic de vardır muhtemelen. Benzer olayı ifade eden farklı hikayeler oluşturulabilir. Class scheduling algorithm vb. şekilde arayıp bulursun internette.
İlkini hiç anlamadım.
Tartışacak bir şeyim şu an yok, yatacağım. Sonra da pek olacağını sanmıyorum. İnternet elinin altında. Benzer sorular sorulmuştur daha önce.

Hocam 2. soru EBOB EKOK ile ilgili bir algoritma sanırım.
Maalesef o kadar basit bir şey değil.

2. olanın greedy çözümleri var demişti hocamız. Greedy varda dynamic de vardır muhtemelen. Benzer olayı ifade eden farklı hikayeler oluşturulabilir. Class scheduling algorithm vb. şekilde arayıp bulursun internette.
İlkini hiç anlamadım.
Tartışacak bir şeyim şu an yok, yatacağım. Sonra da pek olacağını sanmıyorum. İnternet elinin altında. Benzer sorular sorulmuştur daha önce.

Maalesef o kadar basit bir şey değil.

Şu an matematikte ebob ekok problemlerinde olduğum için aklıma direkt o geldi:D

Yeni konular

Geri
Yukarı