Algoritma nasıl öğrenilir?

Mustafa139

Decapat
Daha fazla  
Programlama becerilerimi geliştirmek istiyorum. Algoritmada eksikliklerimin olduğunu düşünüyorum. Kitaplar işe yarar mı kurslara mı başlamalıyım ne yapmalıyım bilmiyorum. Bu konuda tavsiyesi olan var mı?

Büyük oranda tecrübe ile öğrenilir, diğer yazılan kodları inceledikçe "ben bunu böyle yapardım ama adam böyle yapmış adamın yaptığı yol daha iyiymiş" diyerek kendini geliştirirsin. Ayrıca "çalışıyorsa tamamdır" demek yerine en optimize nasıl çalışır onu düşünmek gerekir, yani bir kod yazdığında tamam istenen sonucu veriyor demek yerine, bu başka hangi yollarla yazılır, bunların artısı eksisi ne olur onu düşünmen lazım. Kitaplardan, videolardan illaki bir şeyler öğrenirsin ama asıl öğrenmeyi kendi çaban ile yaparsın. Yazdığın her programın benzerini arat internette, asal sayı bulan program mı yaptın, aç bak başka insanlar nasıl yapmış, hesap makinesimi yaptın aç bak diğer insanlar nasıl yapmış.

Bir işlemi önce nasıl yapabileceğini kafanda canlandırabiliyorsan ve gerçekten kafanda canlandırdığın gibi veya ona yakı işliyorsa, algoritma öğrenmeye başlamışsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı