Algoritma nedir?

Katılım
23 Temmuz 2021
Mesajlar
71
Merhabalar. HTML-CSS öğreniyorum. Onlar bitince daha farklı dillere geçeceğim. Pyhton, C# gibi fakat herkes algoritma öğren diyor. Algoritma nedir tam olarak? Nereden öğrenebilirim? YouTube'da önerdiğiniz algoritma serileri falan var mıdır?
 

Swichy

Picopat
Katılım
26 Ocak 2021
Mesajlar
338
Çözümler
3


 

Oğuzhan Necip Şahin

Kilopat
Süper Moderatör
Katılım
4 Mart 2015
Mesajlar
2.558
Makaleler
4
Çözümler
41
Yer
Bursa, Türkiye
En basit tabiri ile algoritma: Bir amaca ulaşmak için yazılan veya tasarlanan, belirli mantık çerçevesinde içerisinde yer alan yol dizesidir.

Vikipedia tanımı olarak algoritma:
Algoritma, belli bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için tasarlanan yol. Matematikte ve bilgisayar biliminde bir işi yapmak için tanımlanan, bir başlangıç durumundan başladığında, açıkça belirlenmiş bir son durumunda sonlanan, sonlu işlemler kümesidir.
 
KS
B
Katılım
23 Temmuz 2021
Mesajlar
71

Oğuzhan Necip Şahin

Kilopat
Süper Moderatör
Katılım
4 Mart 2015
Mesajlar
2.558
Makaleler
4
Çözümler
41
Yer
Bursa, Türkiye
Yani okusam yeter mi öğrenecek seri gibi bir şeyi yok mudur?
YouTube üzerinde yer alan algoritma videolarına bakarak öğrenebilirsiniz. Sadece dinlemek veya izlemekten ziyade internette araştırma yaparak okumanızı da tavsiye ederim.
 

Opera MiniK

Zeptopat
Katılım
29 Temmuz 2021
Mesajlar
98
Bir projeye başlamadan önceki aşamaları hazırlamak denektir.

Bir program yazarken, bellekte en az yer kaplamalı ve en performanslı sekilde çalısması da algoritmik düşünmeye örnektir.


Algoritma öğrenmek:

- Yapım aşamalarını hazırlamak,
- Mantıkli düşünmek,
- Döngülerin işlevlerini anlamak,
- İşlemleri öğrenmek gibi yazılımın temelini öğretir.
 

bitwise

Hectopat
Sosyal Tayfı
Katılım
22 Mart 2018
Mesajlar
4.847
Makaleler
1
Çözümler
42
Algoritmayi masal okurmus gibi okuyarak degil, problemlere karsi yazarak ogrenirsin. O yuzden genelde bir programlama dili kullanarak ogretilir. Video izleyerek ogrenilmez, cunku sen yaparsan ogrenirsin, baskasinin yapisini izlemenin sana katkisi olmaz.

Turkce olmayan, kaliteli bir algoritma kitabi alip tek tek inceleyebilirsin, kendin problemleri cozmeye calisabilirsin. Matematik calismakla cok benzer. Probleme bakarsin, cozmeye calisirsin; kendince bir cozum gelistirirsin, sonra optimal cozumleri inceler eksigini bulur devam edersin.
 

Yeni konular

Yukarı