AliExpress faturada gözüken vergi nedir?

Quiong

Decapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Muhendisligi Öğrencisi
Uzun süredir AliExpress'den alışveriş yapmıyorum. Alacağım klavyeyi Banggood'dan sipariş vermiştim ancak stok var gözükürken yokmuş ve beni bir ay beklettiler bende AliExpress'ten sipariş vereyim dedim. Eklediğim ekran resmindeki gibi bir vergi ibaresi gördüm. Bu ne anlama geliyor? Hem alırken vergi hem de kapıda mı vergi vereceğim. Bangoodd'dan takipsiz vergi içinde satın almak daha mı mantıklı?

Dosya Ekleri

• Screenshot_6.png
    Screenshot_6.png
    41,8 KB · Görüntüleme: 84
Konuyla alakalı hiçbir sorumluluk almıyorlarmış. Türkiye'ye girerken de siz tarafından gümrük vergisi ödenmesi gerekecekmiş. Bahsettikleri ödeme de borç ve vergiymiş.

Hem alırken hem de kapıda ödedim diyenlerde var. Netteki bir konudan hesapladığım kadarıyla fiyat 750 TL'ye çıkıyor.

Hayır satıcı ödemezse geri gider ürün, o bilgiyi kim verdi size.( aynı ürüne farklı satıcılardan bakın kapıda ödemeli bir vergi yolu seçin )

Hem alırken hem de kapıda ödedim diyenlerde var. Netteki bir konudan hesapladığım kadarıyla fiyat 750 TL'ye çıkıyor.
Öyle bir şey yok. Ödeme aşamasında ödediysen daha ödemezsin. Bence vergisiz olanı almak daha iyi. Neden dersen en azınndan gümrükten daha az fiyata geçirtebilirsin. Satıcıya diyip ürünü düşük göstertebilir.

Vergi içinde almışsınız zaten. Açıklamada da yazıyor. Ödenen gümrük vergisine ek olarak damga vb. Ekstra vergi çıkarsa kapıda da onu ödersiniz. Aynı vergiyi iki kez ödemiş olmazsınız.

Öyle bir şey yok. Ödeme aşamasında ödediysen daha ödemezsin. Bence vergisiz olanı almak daha iyi. Neden dersen en azınndan gümrükten daha az fiyata geçirtebilirsin. Satıcıya deyip ürünü düşük göstertebilir.

Nette böyle yazıyor:
AliExpress üzerinden 200 TL'lik bir alışveriş yaptığımızı düşünürsek, ödeyeceğimiz vergi tutarı şu şekilde:

1- Çin menşei ürünler için gümrük vergisi yüzde 20: 40 TL.
2-
özel tüketim vergisi (ÖTV) yüzde 20 – ürün bedeli ve gümrük vergisinin yüzde 20'si: 48 TL.
3-
gümrük sunum ücreti: 8 TL.
4-
damga vergisi: 0, 70 kr.

Satış esnasında benden sadece %20 vergi alınıyor. 2-3-4. kısımlardakiler dahil olmuyor o zaman satış kısmına, kalan kısmıda kapıda öpecekler o zaman.

Geri
Yukarı