Aliexpress ile ilgili sorularım

NothingGood

Hectopat
Makaleler
2
Hayatımda ilk defa Aliexpress kullanacağım için benim ve ailemin aklında bazı sorular var.

1-Kargo parası vergilere dahil mi?
2-kargo kapına kadar bırakılıyor mu, yoksa Gümrüğe gitmek mi lazım ?
3-Ekstradan kargo ücreti çıkar mı?
4-Dolandırılırsam vs. çözüm bulunabiliyor mu?
5-Gümrükten bekleme süresi ya da benzeri faktörlerle sürpriz bir fatura gelebilir mi ?

Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
1-Vergiler / gümrük sunum ücreti vs PTT ödenirken, kargo parası aliexpresse ödeniyor.
2-Kargo büyük çoğunlukla kapına getirilir, ödemeyi kapıda yapıyorsun. (Nadiren ne olduğunu anlamadıkları ürünlerde gümrüğe çağrılabilirsin)
3-Çıkar. (Vergi / Gümrük sunum ücreti. Ve kaç TL çıkacağı gümrük memurunun insiyatifinde
4-Genellikle aliexpress para iadesi yapar. Ancak sen gene de iyi yorumlar almış satıcılarından alışveriş yap.
5-Faturada değişiklik olmaz ama şu gibi sorunlar olabilir; Ürünün gümrükte kaybolabilir, fayiş gümrük ücreti çıkabilir, PTT depolarında ürünün kırılabilir, gümrüğe gidip derdini anlatmak zorunda kalabilirsin + bu corona döneminde ürünün hiç gelmeyebilir. (Bu yazdıklarımın hepsi başıma geldi ama yüzdeye vurursam çoğunluk alışverişimde sorun yaşamadım)

1-Kargo parasından ayrı bir vergi alınmaz.
2-Kargo kapına kadar geliyor gümrüğe takılmazsa.
3-Kargo ücreti ürünün sayfasında belirtildiği kadardır.
4-Pek bilmiyorum.
5-Eğer gümrükte beklerse zamanla ekstra bir vergi/ceza geliyor diye biliyorum.

Hayatımda ilk defa Aliexpress kullanacağım için benim ve ailemin aklında bazı sorular var.

1-Kargo parası vergilere dahil mi?
2-kargo kapına kadar bırakılıyor mu, yoksa Gümrüğe gitmek mi lazım ?
3-Ekstradan kargo ücreti çıkar mı?
4-Dolandırılırsam vs. çözüm bulunabiliyor mu?
5-Gümrükten bekleme süresi ya da benzeri faktörlerle sürpriz bir fatura gelebilir mi ?

Şimdiden teşekkür ederimç
1 Hayır.
2 Ptt şubesinden alıyorsunuz
3 Hayır
4 Satıcıya ulaşıp çözüm bulabilirsiniz
5 Sanmam
Bu videoda daha detaylı anlatım var
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Selam
1-Kargo parası vergilere dahil olmaz. Genelde kargo dahil fiyat sunarlar
2-Aldığınız ürün nedir ? Yüksek meblağlı , şüpheli ürünler dışında gümrüğe gitmen gerekmez.
3-Ekstra kargo ücreti çıkmaz.
4-Aliexpress daha çok alıcının yanında, bir şekilde çözüm buluyorlar.
5- Alacağın ürünün gümrük oranlarını biliyor musun ? bilmiyorsan şu arkadaşlar yardımcı oluyor.

Tüm yanıtlarınız için teşekkürler. Burada bilmeyenler için süreci anlatmak istedim.

Siparişi verir vermez hemen kargoya teslim edildi ve 4 gün sonunda Türkiye'ye geldi. Daha sonra 2-3 gün PTT'de kaldıktan sonra hemen evimin olduğu PTT şubesine ulaşıp elime teslim edildi.

Uzun lafın kısası korkmanıza harbiden gerek yokmuş rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz. :D

Geri
Yukarı