Aliexpress Ürün Gümrükte Takıldı

A.yagiz03

Decapat
Merhabalar öncelikle.
Ağustos'un yirmi altısında Aliexpress'ten bir soğutucu sipariş ettim ve sipariş ederken kargo yöntemi olarak Turkey Post seçtim yani PTT'nin Turpex aracılığıyla ulaşım yaptığı kargo seçeneği. Yaklaşık 10 günde geliyor bu seçenekle. Ancak satıcı benden kargo yöntemi parası almasına rağmen China Post Registered Air Mail ile yolladı. Ürünüm Türkiye'ye 14 Eylül'de ulaştı ancak 12 gündür gümrük tarafından işleme alınmadı.
İlk sorum satıcı bana ürünü farklı bir yolla ve daha geç yolladığı için para iadesi alabilir miyim ?
İkinci sorum ise ürün neden 12 gündür işleme alınmıyor ? Beklemekten başka yapabileceğim bir şey var mı ? Bekleyecek isem daha ne kadar beklemem gerekiyor ?
Teşekkürler fotoğraflar ektedir.
Takip no : RV142532042CN

Bu sipariş ederken Turkey Post seçtiğim.
1569513036746.png

Bu da China Post Registered ile gönderdiği fotoğraf.
1569513123344.png

Bu ise ürünün son durumu 14 Eylül'den beri hareket etmiyor
1569513231481.png

Gümrüğe takılmamış ki ürününüz. Henüz Türkiye'de işleme alınmamış. Türkiye'ye girmiş sadece. Bazı kargolar bu şekilde bir süre bekleyebiliyor. Ne zaman ürün durumu güncellenir kimse bir şey söyleyemez. Turkey Post ile gelen kargo direkt PTT'nin kendisinin olduğu için Türkiye'ye girer girmez işleme alınıyor, Aliexpress Standard Shipping de direkt işleme alınıyor son zamanlarda. Fakat China Reg. Air Mail ve Singapour Post sizin üründe olduğu gibi işleme almak için bekleyebiliyor son zamanlarda.

Aynı tarihte aldığım 5 üründen Aliexpress Standard Shipping ve Turkey Post ile gelenler 10 günde geldi ve anında işleme alınıp 12. günde elimdeydi. Fakat Singapour Post ve China Reg. Air Mail ile gelen 2 ürünüm diğer 3 ürünle neredeyse aynı günlerde Türkiye'ye girmesine rağmen hala sizinki gibi işleme alınmadı. Yapabilecek bir şeyiniz yok, hepimiz gümrük memurların çay-sigara mesaisine ara verip ürünlerimizi işleme almalarını bekliyoruz, siz de bekleyeceksiniz. Gelir, ama ne zaman? Kimse bir şey söyleyemez.

Peki satıcının Turkey Post seçeneğinden para alıp China Post Registered ile göndermesinden dolayı iade alabilir miyim ? @Eryd
Eğer kanıtlayabilirseniz alırsınız da uzun süreçler hocam bunlar. Aliexpress'de iade insanı hayattan soğutan bir süreç. Zaman zaman bu şekilde farklı kargolarla yollanabiliyor. İade talep edip parayı almaya kadar ürün size ulaşır zaten.

Örnek vereyim bakın size kendi aldığım ürünlerden.

Ürün 1: RH115859796TR kodu. Aliexpress Standard Shipping ile geldi. 12/09/2019 ürün kargoya veriliyor, 16/09/2019 ürün Türkiye'ye giriyor. 18/09/2019 ürün işleme alınıyor. 19/09/2019 ürün teslim için PTT şubesine geliyor fakat işlerim dolayısıyla 1 gün sonra teslim alabildim. Tam 7 günde teslim ofisine geldi ürün ve 8. gün teslim edildi.

Ürün 2: RH115886173TR kodu. Turkey Post ile geldi. 12/09/2019 ürün kargoya veriliyor, 16/09/2019 ürün Türkiye'ye giriyor. 18/09/2019 ürün işleme alınıyor. 18/09/2019 ürün işleme alınıyor. 20/09/2019 ürün teslim için PTT şubesine geliyor ve üstteki ürünle beraber teslim alıyorum. Tam 8 günde teslim ofisine geldi ürün ve 8. gün teslim edildi.

Ürün 3: RB815407628SG kodu. Singapour Post ile geliyor. 12/09/2019 ürün kargoya veriliyor, 18/09/2019 ürün Türkiye'ye giriyor. O gün bu gündür hala ses yok.

Teslim ofisi dediğim PTT şubesi. Adres olarak PTT şubesini veriyorum ve gidip oradan teslim alıyorum.

Bu 3 ürün aynı anda, aynı günde ve saatte sipariş edildi. Aynı günde kargolandı Çin'den. Neredeyse aynı günlerde Türkiye'ye girdi. Aliexpress Standard Shipping ve Turkey Post ile gelenler anında işleme alınıp teslim edildi. Singapour Post ve China Reg. Air Mail ile gelenler hala işleme alınıp da teslim edilmeyi bekliyor. Durumu etkileyecek bir şey yapmamız mümkün mü? Hayır.

Vergilerden sonra böyle oldu sanırım. Gümrükte çok uzun süreler bekliyor. Sizinki yine iyi, china post'la yollamış, takipsiz kargoyla alanlar tamamen şans artık.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı