Aliexpress ürün vergisi

O kadar değildir hocam ya. Bu ilk vergiler çıktığında 92 TL değerinde bir ürün almıştım ve satıcıdan az yazmasını istemiştim. 16 dolar falandı galiba 8 dolar yazıyodu poşetinde. Bu ürün bana 45 TL gibi bir fiyata geldi 9 küsür lira vergi ödedim ve 5.7 TL posta parası bu kadar. @ViooYa
Şimdi yine 40 TL değerinde bir şey almam lazım.53-55 lira arasına gelir diyo düşünüyordum posta dahil.
Hocam uzun sürelerdir sık sık çinden alışveriş yapıyorum. Sizin dediğiniz gibi ürün eğer düşük gösterilirse ve ilk mesajlarıma bakarsanız aynı konuda,
8 TL gümrük sunum vergisi + gümrük memurunun ruh haline göre ürünün vergisi ekleniyor.
demiştim.
Burada esas olan çok uzun zamanlı tecrübelerime dayanarak söylüyorum. Gümrük memuru eğer kutu üzerinde ki fiyatı beğenmezse. "Değer tespiti yapılamadı" diye bir posta gönderiyor. Bu postada sizden malı aldığınız fatura, kredi kartı ekstreniz gibi bilgileri istiyor. Onları gönderip gerçekte değeri üzerinden vergilendiriyor. Yani sizin kutu üzerine yazdırdığınız fiyat şans işi tamamen. Gümrük memurunun o anda ki ruh haline bağlı. İsterse kutu üzerinde ki fiyattan vergilendiriyor isterse ek evrak istiyor sizden.
Hatta en son Cumartesi günü teslim aldığım gönderi bilgisini paylaşayım sizden ona göre siz anlayın. Çinden gönderen de ürünü arkadaşım. Aldığım ürünün Türkiye fiyatı 450$+KDV.
Çinden benim arkadaşıma buldurduğum fiyat ise 210 Çin Yuan'ı. Yaklaşık olarak 180 TL gibi bir ücreti var yani. Kutu üzerine görsellerini de paylaştım zaten sizde bakabilirsiniz 10$ yaz dedim arkadaşıma.
Gelen vergilendirmesini yine diğer görselde paylaşıyorum bardod vs. açık.

IMG_1484.JPG

Ek Açıklama 2019-10-15 005847.png

Toplam 20.7 TL vergi çıkartıldı bana.

Uzun uzun yazdım kısaca özet geçmek gerekirse, yukarıda yazdığım hesabı uygulayın 1-2 TL fark ile tutuyor. Kaymasının sebebi de kur farkı. Gümrük kontrolüne girdiği kurdan hesaplanıyor ürünler. Hesaplayın sizde göreceksiniz.
Son özet olarak da vergi dediğim gibi gümrük memurunun ruh sağlığıyla alakalı maalesef.

** : Aldığım ürün MSI marka Laptop'umun harici ekran kartı.

3 kalem ürün alacam şimdi hepsi de 9-10 TL. Uyuz olduğum şey bunlara 10 ar TL vergi çıkacak galiba. Birde ayrı ayrı paketler tabi bunların 6 TL den posta ücreti olur heralde. Bir tane de 45 TL'lik ürün var ona da 10 TL falan çıkar vergi muhtemelen değil mi?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı