AliExpress vergi sistemi nasıldır?

wolf99

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. AliExpress üzerinden 220 TL ve 50 TL kupon indirimi ile 170 liraya RAM alacaktım ama gümrük vergisi olayları kafamı karıştırdı. Bazı kişiler kafalarına göre vergi koyuyorlar dedi, bazıları da ürünü açıp bakıyorlar öyle vergi ekliyorlar dedi. Şimdi ben işimi şansa bırakmalı mıyım? Çünkü eğer açıp bakarlarsa ve vergi koyarlarsa Türkiye fiyatına yaklaşık bir fiyat olacak, yani şansımı denemeli miyim sizce?
Bazı arkadaşlar ise faturayı düşük girmelerini iste (mesela 1 dolar gibi) böylece daha az vergi ödersin dediler, böyle bir şey var mı acaba?
Teşekkürler.

1 dolar girersen gümrük memuru arayıp dekont ister, abartmayın.
Buradan hesaplayabilirsiniz. Makul bir miktar girmesini isteyin satıcının ürünün yüzde 40 tutarı iyidir. Ayrıca bazı ürünlere vergiyi peşin ödüyorsunuz, peşin ödenen değil kapıda ödenen bir ürün seçin.

Gümrük işlerinde tecrübeli bir arkadaşım var. Onun söylediğine göre : Her ürünün ait olduğu vergilendirilme dilimleri olduğunu ve kafasına göre kimsenin vergi ekleyemeyeceğini söyledi. Fakat ürün yurtdışından gelirken yanlış kod veya farklı ürün gibi gelirse, bu şekilde de vergilendirilirse o zaman farklı vergiler çıkabiliyormuş.
Ben de ara sıra alışveriş yapıyorum. Bu zamana kadar hep 100 TL civarı kulaklık, klavye, mikrofon tarzı ürünler aldım. 16-18 TL vergi ödedim.
Geçenlerde yine kulaklık siparişi veriyordum ve bu sefer daha sipariş verme aşamasında 18 TL vergi gözüktü. Direkt onu da kartımdan kesti. Sanırım bazı satıcılar bu şekilde önden vergiyi ayarlıyor. Bu daha hoş açıkçası çünkü ne kadar ödeyeceğini biliyorsun.

8 kuruşluk ürüne 10₺ vergi ödedim. Yüksek bir meblağ keserlerse şaşırma.
Bundan çekiniyorum hocam ben de. Aliexpressden alışveriş yapma sebebim bu zaten...
1 dolar girersen gümrük memuru arayıp dekont ister, abartmayın.
Buradan hesaplayabilirsiniz. Makul bir miktar girmesini isteyin satıcının ürünün yüzde 40 tutarı iyidir. Ayrıca bazı ürünlere vergiyi peşin ödüyorsunuz, peşin ödenen değil kapıda ödenen bir ürün seçin.
Hocam bu siteden hesapladım 170 TL üzerinden. 80 TL gümrük vergisi geliyor bı anlamı kalmıyor öyle olursa. Umarım indirimli hali üzerinden vergi alıyorlardır...
Gümrük işlerinde tecrübeli bir arkadaşım var. Onun söylediğine göre : Her ürünün ait olduğu vergilendirilme dilimleri olduğunu ve kafasına göre kimsenin vergi ekleyemeyeceğini söyledi. Fakat ürün yurtdışından gelirken yanlış kod veya farklı ürün gibi gelirse, bu şekilde de vergilendirilirse o zaman farklı vergiler çıkabiliyormuş.
Ben de ara sıra alışveriş yapıyorum. Bu zamana kadar hep 100 TL civarı kulaklık, klavye, mikrofon tarzı ürünler aldım. 16-18 TL vergi ödedim.
Geçenlerde yine kulaklık siparişi veriyordum ve bu sefer daha sipariş verme aşamasında 18 TL vergi gözüktü. Direkt onu da kartımdan kesti. Sanırım bazı satıcılar bu şekilde önden vergiyi ayarlıyor. Bu daha hoş açıkçası çünkü ne kadar ödeyeceğini biliyorsun.
Anladım hocam. Mesela hesaplama sitelerinde 100 TL üzerinden hesap yapıldığında 52 TL vergi gözüküyor. Ama siz 16-18 ödemişsiniz. O yüzden...

Geri
Yukarı