Aliexpress'de satılan ürünler gerçek mi?

İkinci kulaklıktan da bizzat ben 4 tane aldım. Her biri 3-4 ay gidiyor. Ardından şarjı çok hızlı bitmeye başlıyor.
Sipariş Tutarı: 50,00 TL
Gümrük Vergisi (%20): 10,00 TL
Özel Tüketim Vergisi (%20): 12,00 TL
Gümrüğe Sunma Ücreti: 8,00 TL
Damga Vergisi: 0,80 TL
Toplam Vergi ve Masraf Tutarı: 30,80 TL
Siparişin Toplam Maliyeti: 80,80 TL

Örnek olarak bakayım dedim. Ne saçma vergi kalemleri var, Gümrüğe Sunma Ücreti nedir yahu? Bir de ÖTV'yi Gümrük Vergisi binmiş hâlde hesaplayıp daha çok vergi alıyorlar. Vergiden vergi alınıyor resmen.
Böyle bir hesaplama yok, ürünler küçük olduğu için 17TL Vergi kesilecektir. Gümrük personeli bakmadan atıyor fiyatı zaten. Vergi hesaplamasıyla hiçbir zaman gelecek vergiyi tutturabilen olmamıştır 😅 Aynı ürünü farklı zamanlarda alıp farklı vergiler ödeyebiliyorsunuz. Gümrüktekinin o anki ruh haline kalmış.

İkinci kulaklıktan da bizzat ben 4 tane aldım. Her biri 3-4 ay gidiyor. Ardından şarjı çok hızlı bitmeye başlıyor.

Böyle bir hesaplama yok, ürünler küçük olduğu için 17TL Vergi kesilecektir. Gümrük personeli bakmadan atıyor fiyatı zaten.

Ben sitenin yalancısıyım. :)

Örnek olarak bakayım dedim. Ne saçma vergi kalemleri var, Gümrüğe Sunma Ücreti nedir yahu? Bir de ÖTV'yi Gümrük Vergisi binmiş hâlde hesaplayıp daha çok vergi alıyorlar. Vergiden vergi alınıyor resmen.
siparişi alirken görebiliyorsunuz vergiyi aras kargo ile geliyordur.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2021-10-19 213028.png
    Ekran görüntüsü 2021-10-19 213028.png
    12,9 KB · Görüntüleme: 64

USB için ÖTV olmaz. ÖTV doğaya zarar veren ürünler için oluyor genelde. Araba, sigara vs için.
Ama evet vergiler yüksek, 3-4 sene öncesine kadar bu kadar değildi. Çin'e özel yapılmış bir adım bence, tekel olmasın diye. Hatta bence ABD'ye verilen birkaç jestten birisi buydu.
Fakat bu halde bile daha uygun piyasadan. 3 gün önce 1100 liraya 2 adet aplik sipariş ettim, her şey dahil. İstanbul'da aynısı ve kumandasızı 1800 lira idi.

65 liralık ürün oluyor vergi 102 lira üstüne birde kargosu oluyor 20-30 lira maşallah. :)
Vergisi 20TL'nin üstüne çıkmıyor, inanmayın şu hesaplama sitelerine. Sepette vergi varsa ancak öyle olur. Ben yıllardır Aliexpress'in içinden geçmiş biriyim.

Yeni konular

Geri
Yukarı