Aliexpress'den gelecek olan değişim ürününe gümrük vergisi çıkar mı?

KulIanıcı

Kilopat
Merhabalar, 14 Kasım'da Aliexpress üzerinden iPad kılıfı aldım ve 209 TL vergisi ile beraber 905 TL ödedim. Geçen hafta Cumartesi ürün geldi ancak touchpad kısmı arızalı olduğu için satıcıya mesaj attım, ürünü geri göndermemi istedi. 209 TL vergi ödediğimi söylediğimde karşılıksız olarak yeni bir klavye yollayabileceğini ancak 5 yıldız yorum bırakmamı istedi, ben de kabul ettim. Bugün kılıfı kargoya vermiş ancak tekrar gümrük vergisi çıkar mı onu merak ediyorum. Normalde satın alırken ödeniyor ama ürün geldiğinde de vergi çıkabiliyor. Bu durumu yaşayan var mı?

Helal olsun ilk defa böyle bir olay duydum vallahi yalan yok. :D

Çıksa bile 200'den az ödersin. Yeni sistem ile ödeme ekranında vergi çıkıyor ve fiyatına göre vergi koyuyor. O da haliyle çok tutuyor. Diğer türlü ülkede vergilense daha az vergi öder. Ben zamanında 1400 TL'lik işlemciye ülkeye geldiğinde 20 TL vergi vermiştim. Ödeme ekranında bana onu ödetsin 300-500 kaç para vergi keser Allah bilir.

Hatta bazen satın alırken satıcıya mesaj atıp, ödemeyi paypal vs ile yapmayı kabul edersen o şekilde göndermesi daha ucuza bile denk gelebilir. Hiç denemedim ama yapmak lazım bir.

Helal olsun ilk defa böyle bir olay duydum vallahi yalan yok. :D

Çıksa bile 200'den az ödersin. Yeni sistem ile ödeme ekranında vergi çıkıyor ve fiyatına göre vergi koyuyor. O da haliyle çok tutuyor. Diğer türlü ülkede vergilense daha az vergi öder. Ben zamanında 1400 TL'lik işlemciye ülkeye geldiğinde 20 TL vergi vermiştim. Ödeme ekranında bana onu ödetsin 300-500 kaç para vergi keser Allah bilir.

Hatta bazen satın alırken satıcıya mesaj atıp, ödemeyi paypal vs ile yapmayı kabul edersen o şekilde göndermesi daha ucuza bile denk gelebilir. Hiç denemedim ama yapmak lazım bir.
Üstüne 10 dolar yazmış satıcı. Umarım 200 lira gibi uçuk bir vergi söylemez kargocu eve geldiğinde, kabul etmem zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı