Aliexpress'den kargo virüsten dolayı gelir mi?

Bu kadar hafife alındığı için dünya da şu an 3 milyona yakın insan hasta oldu. Ben diyorum ki objeden insana oradan tekrar objeye geçiyor döngü sınırsız. Bu kadar insanın enfekte olmasi normal şartlarda imkansız iken objelere bulaşması vaka sayisini arşa çıkarttı.

Vergi yine gelir. Ben iddia etmiyorum, görünen köy kılavuz istemiyor. Kasada para yok. Sokağa çıkma yasağı getiremiyorsun. Vergileri arttiracaklar bunu anlamakta zorluk çekmeyin bu kadar rica ediyorum.

Bu kadar hafife alınıp insanlar dışarıya çıktığı için bu hale geldi. Sizin mantığınızdan yürürsek marketlerden alışveriş yapmak daha tehlikeli, erzağımız bitince ne yapalım?

Vergi artıracaklarını herkes sizin gibi tahmin ediyor zaten merak etmeyin burada anlaması zor bir şey yok ama siz çoktan haberi yayınlanmış gümrüklere zam geliyormuş gibi kesin konuşmuşsunuz ben bile şüpheye düşüp internette araştırmaya çıktım. Olmayan şeyi kendi içinizde "olabilir" gibi düşünüp, dışarıya da "olacak" gibi söylerseniz çevrenizdeki insanları yanıltırsınız. Siz de bunu anlamakta zorlanmayın lütfen.

Bu kadar hafife alınıp insanlar dışarıya çıktığı için bu hale geldi. Sizin mantığınızdan yürürsek marketlerden alışveriş yapmak daha tehlikeli, erzağımız bitince ne yapalım?

Vergi artıracaklarını herkes sizin gibi tahmin ediyor zaten merak etmeyin burada anlaması zor bir şey yok ama siz çoktan haberi yayınlanmış gümrüklere zam geliyormuş gibi kesin konuşmuşsunuz ben bile şüpheye düşüp internette araştırmaya çıktım. Olmayan şeyi kendi içinizde "olabilir" gibi düşünüp, dışarıya da "olacak" gibi söylerseniz çevrenizdeki insanları yanıltırsınız. Siz de bunu anlamakta zorlanmayın lütfen.

Markete her gün çıkılmaz. 1 ayda 2 kere.

Sürekli çıkan hatalı maalesef.

Vergi konusunda iş siyasete gireceği için konuyu kapatmakta yarar var :)Ben daha çok vergi gelecek çünkü para lazim diyorum para :)) donanimhaber ve ekşi sözlük te yeterince yazı görüyoruz, bir de burasi olmasin.

Kardeşim iyi geceler, Aliexpress sitesini aktif olarak kullanan birisiyim. Her ay düzenli bir şekilde belli bir fiyatın üzerinden alışveriş yapıyorum. Virüs Türkiye'ye uğramadan önce 2 Mart ve 9 Martta biri takipli biri takipsiz olmak üzere 2 tane ürün satın aldım deneme amaçlı gelip gelmeyeceğini bilmek için. 9 Martta satın aldığım takipli ürün 6 Nisan 06:00 saatinde Başakşehir PİM'e geldi. Akşamında da torba kapandı. Bu arada K.K.T.C'de (Virüs K.K.T.C'ye Türkiye'den 1 hafta önce geldi.) yaşıyorum. Başakşehir PİM'e gelen ürün 1 hafta sonra Lefkoşa yurt dışı Postanesine sabah gelip akşamında teslim alabiliyorum 4-5 senedir bu düzen değişmedi. Ancak en son 8 Nisan tarihinde PİM'de işlem gördü ve o gün bugündür tahminimce Ya Başakşehir PİM'de bekletiliyor, yada Mersin limanında bekletiliyor. Aynı ürünü daha öncede satın almıştım ve o ürün 17 günde elime ulaştı. İkinci siparişimin üzerinden 43 gün geçti fakat daha elime ulaşmadı. Satıcıda zaten bu durumu tahmin ettiği için ekstra süre tanıdı. Gümrük fiyatıyla alakalı bir şey diyemeyeceğim o konuda bilgim yok maalesef, (Ben Kıbrıs'a getirdiğim ürünlere gümrük ücreti ödemiyorum.) ama ürün satın alsan bile uzunca bir süre gümrükte tutacaklarını düşünüyorum. İlk ürün 17 günde elime ulaştı, aynı ürün 43 gün geçmesine rağmen teslim alamadım. Zaten takipsiz ürünü kaleye bile almıyorum açıkçası. Takipli ve takipsiz 2 farklı ürün almamda ki amaç bu küresel sorunda her hangi bir yurt dışı alışverişinde hangisinde sorun yaşarım diye aldım. Umarım bu verdiğim bilgiler kafanda ki soru işaretlerini çözmüştür.

Bu arada ben 1000 dolardan fazla alışveriş yaptım alirexpress üzerinden. Ben istemez miyim getirmeyi? Ama gerek yok, riskli benim için.

Konu ciddi mi? Eline eldiven takarsın ve kargoyu alıp balkona koyarsın ve bir hafta bekletirsin. Daha da içime sinmiyor diyorsan maske takıp çamaşır suyu ile ıslattığın bezle silersin kargoyu.

Şimdi 2 kişi gelir 2 kişi gelmez diyor. Hangisine uyacağımı şaşırdım.

Siz bilirsiniz, buyrun kanıt;

99C17464-966F-4C7D-BEE0-394F2BB55B90.jpeg

Hocam zaten inanıyorum fakat iki taraf arasında kaldığım için. "Gönderi gümrüğe tabidir" ne demek istiyor? Bir de buna nereden bakıyoruz? Çok sağ ol yakında bende sipariş vereceğim. Kargonun takip edilebilir olup olmadığını nasıl anlıyoruz?

Takip edilip edilemediği yazar ürün satış sayfasında.
Hangi kargo ile alındıysa onun sitesinden bakarsın. Bu DHL kargo mesela.
Biz toplu ürün aldığımız için ticarete giriyor, ona göre vergi kesiyorlar ve gümrük müşaviri tutmamız gerekiyor, o nedenle Gümrüğe tabiidir yazıyor. Siz aynı üründen 2’den fazla almayacaksanız endişelenmenizi gerektirecek bir durum yok. Toptan alıma girmeyeceği için ürünü kapınıza getiriyorlar, kapıda vergisini ödeyip alıyorsunuz sadece.

Yeni konular

Geri
Yukarı