Aliexpress'te vergi var mı?

ferhatr

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, mesela ben Aliexpress'ten bir anakart satın alacağım. Anakart 147 dolar. Ben bunu sipariş ettiğimde 147x7.48 1099 TL mi ödeyeceğim sadece? Yoksa farklı vergiler falan giriyor mu devreye? Hiç alışveriş yapmadığım için bilmiyorum da.

Arkadaşlar, mesela ben Aliexpress'ten bir anakart satın alacağım. Anakart 147 dolar. Ben bunu sipariş ettiğimde 147x7.48 1099 TL mi ödeyeceğim sadece? Yoksa farklı vergiler falan giriyor mu devreye? Hiç alışveriş yapmadığım için bilmiyorum da.
Vergiyi türkiye ye geldiği zaman ödüyorsunuz (gümrük kdv vb.)
Vergiyi Türkiye'ye geldiği zaman ödüyorsunuz (gümrük KDV vb.)

Arkadaşlar, mesela ben Aliexpress'ten bir anakart satın alacağım. Anakart 147 dolar. Ben bunu sipariş ettiğimde 147X7.48 1099 TL mi ödeyeceğim sadece? Yoksa farklı vergiler falan giriyor mu devreye? Hiç alışveriş yapmadığım için bilmiyorum da.

Türkiye'ye gelince ödüyorsunuz.

Bildiğim kadarıyla Aliexpress'den alınan ürünler gümrüğe geldikten sonra %18 gümrük vergisi veriyorsunuz. Yani 1100 için 198₺ gibi bir rakam ödemeniz gerekiyor. ÖTV uygulandığı hakkında bilgim yok.

Hocam bu arada anakartın GPU'su yok. Söylemek istedim :)

AliExpress vergiyle ilgili herhangi bir ücrete karışmaz. Siparişte ürün Türkiye’ye gönderiliyorsa satış fiyatını ve kargo ücretliyse kargo ücretini ödersiniz (Türkiye’ye gönderilmiyorsa zaten gönderim yok gözükür ve sipariş verilmez.). Ürün Türkiye’ye geldiğinde gümrükte kontrol edilir ve şu an yurt dışından alınan bütün ürünlerde (1 tane toplu iğne dahil) gümrük sunum ücreti, damga vergisi, gümrük vergisi olarak 3 ücret talep edilir. Bu ücretlerin toplamı en az 15 TL’dir (AliExpress’den gelen ürünlerde dahil bütün ürünlerde en az 15 TL vergi ödenir.). Bunun üstüne ilave gümrük vergisi koymak tamamen o an orada çalışan gümrük memurunun ruh haline bağlı. Zira almış olduğum yüksek fiyatlı bir üründen 15 TL vergi alınmıştı, farklı bir siparişimde Türkiye’de olmayan basit bir kablodan (Mini Displayport V1.4) 25 TL vergi alındı.
Ayrıca AliExpress’den PC donanım bileşenleri almanızı tavsiye etmem. Eskiden Nvidia GTX 1050TI diye ucuza 1050TI görünümde GTX 970, GTX 980 yongalı ekran kartları gönderiyordu.

Geri
Yukarı